Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zoopsycholog radzi: Pies na rehabilitacji

Marcin Wierzba, zoopsycholog
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Dariusz Gdesz
Zwierzęta odczuwają ból tak samo jak ludzie. Im także zdarzają się urazy, wypadki i operacje, po których trzeba jakoś dojść do zdrowia i, jeżeli to możliwe, do pełnej sprawności.

Masz problem ze swoim czworonogiem? Poczytaj PORADY ZOOPSYCHOLOGA

W Polsce zoofizjoterapia (rehabilitacja zwierząt) jest dziedziną młodą, choć w medycy-nie weterynaryjnej stosuje się ją od 20 lat. Dyplomowany zoofizjoterapeuta we współpracy z lekarzem weterynarii może zdziałać "cuda", a widziałem takie na własne oczy. Jakiś czas temu trafił do mnie na trening owczarek szkocki collie. Pies był po operacji w związku z dysplazją stawów łokciowych. Odpowiednio zaprojektowany trening przebiegał równolegle z zabiegami rehabilitacyjnymi. Po upływie kilku tygodni powtórzono zdjęcie rentgenowskie, które ujawniło brak zmian w obrębie stawów oraz znaczny przyrost masy mięśni w ich okolicach. Taki efekt dało się osiągnąć szeregiem zabiegów, o których właśnie traktuje ten odcinek mojej "pisaniny".

Przeczytaj: Czym jest uliczna mądrość psa

Rehabilitacja zwierzęcia jest złożonym procesem, który ma na celu przywrócenie pacjenta do normalnego funkcjonowania fizycznego, psychicznego i społecznego. Z tego powodu zoofizjoterapeuta powinien ściśle współpracować z weterynarzem, zoopsychologiem i instruktorem szkolenia psów, a nade wszystko - z właścicielem zwierzęcia. W skład fizjoterapii wchodzą ćwiczenia ruchowe (kinezyterapia), oddziaływanie na zwierzę rozmaitymi bodźcami fizycznymi (fizykoterapia) oraz masaż.

Fizjoterapia jest wskazana w okresie przed- i pooperacyjnym oraz jako prewencja urazów w sporcie (np. wyścigi, zawody zaprzęgowe). Poza tym fizjoterapii warto poddać zwierzęta ze schorzeniami ortopedycznymi, chorobami zwyrodnieniowymi, bólami stawów i kręgosłupa, stanami zapalnymi kaletek maziowych, innymi urazami układu ruchu, a także schorzeniami neurologicznymi takimi jak niedowłady, uszkodzenia nerwów obwodowych, dyskopatie oraz porażenia.

Metody stosowane w fizjoterapii są nieinwazyjne, gdyż działają bezpośrednio na chorą tkankę lub narząd zwierzęcia. W ten sposób można więc uniknąć długotrwałego podawania leków, które (jak na przykład leki sterydowe) mają zawsze efekty uboczne. W fizjoterapii chodzi o wyleczenie chorego, a nie tylko zlikwidowanie objawów choroby. W tym ujęciu zwierzaka traktuje się jako cały organizm. Jeżeli część tego organizmu nie działa prawidłowo, to cały organizm cierpi.

Gdy pies kuleje, należy myśleć nie o jego łapie, ale o całym zwierzaku. Uszkodzenie łapy wpływa bowiem na powikłania w działaniu całego układu ruchu i, co za tym idzie, działaniu innych układów i narządów. Zoofizjoterapeuci oprócz ćwiczeń rahabilitacyjnych oraz różnych technik masażu stosują też laseroterapię, termoterapię, elektryczną stymulację nerwów przez skórę (tzw. EMS i TENS) lub terapię ultradźwiękową. Zabiegi są już dostępne w dobrych lecznicach weterynaryjnych.

Często jednak (na przykład w przypadku dużych i ciężkich psów, które nie mogą się swobodnie poruszać) wygodniejsze jest wykonanie zabiegów w domu klienta. Cena pojedynczego zabiegu zależy od wielkości zwierzęcia, obszaru ciała objętego rehabilitacją oraz rodzaju schorzenia i stosowanej techniki fizjoterapeutycznej. Zwykle waha się ona od 25 do 60 zł.

Wybierasz się w podróż z psem? Sprawdź jak zadbać o pupila przed i w czasie podróży

Aby przywrócić zwierzęciu sprawność potrzeba od kilku do kilkudziesięciu zabiegów. Dodatkowo zoofizjoterapeuta może opracować program ćwiczeń dla psa, które właściciel będzie mógł wykonywać samemu w domu. Współpraca terapeuty i opiekuna psa zawsze jest korzystna i to nie tylko ze względów finansowych! Ona pomaga w rehabilitacji!

Techniki zoofizjoterapii mają również zastosowanie w leczeniu zaburzeń zachowań zwierząt. Część nieakceptowalnych przez nas zachowań psów wynika bowiem z ich problemów zdrowotnych i/lub braku zaspokojenia potrzeby ruchu i interakcji z otoczeniem. Tak na przykład odpowiednio zrobiony masaż może nie tylko zrelaksować lękliwego lub agresywnego psa, ale wprowadzić go w stan głębokiego snu. Rehabilitacyjna bieżnia dla psów może być sposobem na wybieganie również i zdrowego zwierzaka, w sytuacji gdy nie ma czasu na inną formę ruchu.

Wrocław daje naprawdę wiele możliwości pracy ze zwierzętami. Trzeba tylko przygotować na to siebie i swojego psa oraz skorzystać z pomocy specjalistów.

Więcej informacji na temat zoofizjoterapii znajdziecie Państwo na stronach www.rehabilitacjakotaipsa.pl lub www.boli-lapka.pl.

Odcinek powstał dzięki współpracy z rehabilitantką małych zwierząt, panią Aleksandrą Linek.

Zoopsycholog radzi: Imiona dla psów - trzymajmy się zasad

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto