Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Złota wałbrzyska, muflonówka, sztygarówka. Znacie?

[email protected]
Do Wałbrzycha turyści przebywający na Dolnym Śląsku przyjeżdżają nie tylko zwiedzić Zamek Książ czy obejrzeć miejsce, w którym ukryty jest „złoty pociąg” ale również, aby zabrać ze sobą nowy produkt regionalny

Do Wałbrzycha turyści przebywający na Dolnym Śląsku przyjeżdżają nie tylko zwiedzić Zamek Książ czy obejrzeć miejsce, w którym ukryty jest „złoty pociąg”, ale również aby zabrać ze sobą nowy produkt regionalny.
Wreszcie doczekaliśmy się regionalnych alkoholi – nietuzinkowych, których receptura związana jest z lokalną tradycją czy walorami turystycznymi. Górale mają swoja słynną śliwowice, a od niedawna Dolnoślązacy mogą się już pochwalić swoim produktem regionalnym jakim są wódki regionalne z Wałbrzycha.

Produkty regionalne z Wałbrzycha - trunek czarny jak węgiel

Najpierw furorę zrobiła „Sztygarówka wałbrzyska”, później była jeszcze „Księżna Daisy”, a ostatnio pojawiły się także „Złota wałbrzyska” i „Muflonówka sudecka”. Często są kupowane w ramach prezentu czy pamiątek z pobytów na Dolnym Śląsku. A o to, żeby powstały zadbał Dariusz Gustab, przedsiębiorca z Wałbrzycha. – Te wysokogatunkowe wódki smakowe, produkowane są na bazie wysokiej jakości spirytusu, który jest kilkakrotnie destylowany. Ich pozostałe składniki są wyłącznie naturalne, tworzone z owocowych i ziołowych maceratów. Nie ma w nich sztucznych, chemicznych barwników, czy polepszaczy smaku. To alkohol dla koneserów – mówi Dariusz Gustab.
Dodaje, że jako pierwsza powstała „Sztygarówka” czarna wódka smakowa z dodatkiem węgla,w wersji 40 i 50 a później 60 proc. alkoholu. Początkowo wódka traktowana była jako rodzaj gadżetu, nietypowej pamiątki z Wałbrzycha, ale szybko turyści przekonali się, że to po prostu również bardzo wysokiej jakości alkohol. Często kupowana jest zatem także głównie z tego powodu.

Produkty regionalne z Wałbrzycha - wyjątkowa receptura

Wszystkie te trunki powstają w małych limitowanych partiach, według specjalnie opracowanych receptur, długo leżakują i są ręcznie rozlewane. Na początku produkt nabywali wyłącznie wałbrzyszanie ale sławę szybko zdobywały coraz dalej od miasta. Wałbrzyszanie kupują je krewnym i znajomym w różnych częściach świata. Alkohole biją już rekordy popularności wśród turystów. Polonusi pochodzący z naszego regionu są zafascynowani i odnoszą się do pomysłu produkowania takich alkoholi z wielką sympatią. – Nie ma już chyba kraju w Europie, ani kontynentu, gdzie zwłaszcza Sztygarówka nie powędrowała – mówi Dariusz Gustab. Czarna wódka była i jest atrakcją, ale szybko zdecydował się na poszerzenie oferty.

Produkty regionalne z Wałbrzycha - słodka Daisy

Po mocnej, męskiej wódce postanowił wprowadzić coś delikatniejszego. Dlatego pojawiła się „Księżna Daisy” o smaku pomarańczy i zawartości 38 proc. alkoholu.
Ma bursztynową barwę, smukłą butelkę i złoconą etykietę. Księżna Daisy byłaby w naszych czasach celebrytką, o której pisano by na pierwszych stronach tabloidów.
Ta arystokratka była wyjątkową postacią. Była piękną kobietą, pojawiają się informacje o jej romansach i hucznych balach, na które zjeżdżała arystokracja całej Europy. No i przez większość swojego życia mieszkała w Wałbrzychu – wyjaśnia Gustab.
Ostatnio na półkach sklepu firmowego pojawiły się nowe trunki „Złota wałbrzyska” i „Muflonówka sudecka”. Ta pierwsza to oczywiście odniesienie do tzw. złotego pociągu. – Poszukiwanie „złotego pociągu” traktuję jednak jako nowa markę regionu, tego co kryją nasze góry z okresu II wojny światowej. Długo jeszcze będą tu odkrywane różne tajemnice– mówi wałbrzyszanin.
Receptura „Złotej wałbrzyskiej” jest oparta na zmodyfikowanej wersji staropolskiej przepalanki oraz płatkami 24-karatowego złota, które powodują, że wódka ma efektowny wygląd.

Produkty regionalne z Wałbrzycha - sudeckie smaki

Mocno regionalny charakter ma też „Muflonówka sudecka”. Na jej etykiecie widnieje muflon wspaniałe zwierzę utożsamiane z Sudetami oraz zarys góry Śnieżki. Powstała na bazie owoców leśnych i ziół występujących w górach sudeckich. Dariusz Gustab wspomina jak dużo pracy poświecono przy takim skomponowaniu składników pochodzących z terenów gór sudeckich. Podkreśla, że jego intencją w przypadku tego trunku jest odbudowanie tradycji. „Muflonówkę sudecka” dedykujemy Karkonoszom i historii słynnych alkoholi które przed II wojną światową powstawały w okolicach Jeleniej Góry. Niestety na dziś trunki dostępne są tylko w jednym miejscu, w sklepie firmowym przy. Ul. Niepodległości 114 w
Wałbrzychu ale jak zapowiada Dariusz Gustab być może już niedługo będzie je można kupić w niektórych sklepach na terenie Dolnego Sląska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto