Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zespół Teleinformatycznych i Elektronicznych: Lekcje z szyfrowania

Aleksandra Buba
Jakub Maślanka, Mateusz Brusiło i Rafał Berg przy wykonanym w szkole modelu Enigmy
Jakub Maślanka, Mateusz Brusiło i Rafał Berg przy wykonanym w szkole modelu Enigmy fot. Piotr Wojnarowicz
Prezentujemy Zespół Szkół Teleinformatycznych i Elektronicznych. Szkole patronują polscy matematycy, którzy rozgryźli Enigmę

Zespół Teleinformatycznych i Elektronicznych przy Hauke-Bosaka to tak naprawdę cztery szkoły: Liceum Profilowane nr XIX, Technikum nr 7, Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 1 oraz Szkoła Policealna nr 5. I choć jest to szkoła typowo techniczna, uczniom nieobce są tu też wartości humanistyczne.
Zaledwie rok temu szkoły wchodzące w skład ZSTiE przyjęły za swoich patronów Polskich Zwycięzców Enigmy, a dziś ich ducha czuć tu na każdym kroku. O Marianie Rejewskim, Jerzym Różyckim i Henryku Zygalskim - trzech polskich matematykach i kryptologach, którzy złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma - przypominają piękna rzeźba na szkolnym korytarzu, poświęcone im małe muzeum oraz grupa miłośników patronów, którzy własnoręcznie wykonali model wymyślonej przez nich maszyny.

Szkolny egzemplarz Enigmy jest prawdziwą dumą uczniów i nauczycieli. Udało się go skonstruować dzięki pomocy dr Teresy Jurlewicz, pasjonatki szyfrów z Politechniki Wrocławskiej, a nad technicznym aspektem konstrukcji czuwał nauczyciel przedmiotów zawodowych Józef Liebig.

Ale patroni to nie tylko technika, ale także wartości, jakie reprezentowali. - Praca zespołowa, patriotyzm, odpowiedzialność i waga słowa - wymienia te najważniejsze polonistka Bogusława Kręgielewska. - Postawy Rejewskiego, Różyckiego i Zy-galskiego są wzorem dla naszych uczniów - dodaje.
W szkole prężnie działa klub wolontariusza. Jego członkowie pomagają m.in. w świetlicy środowiskowej, odwiedzają dom dziecka, a działający w szkole rockowy zespół daje charytatywne koncerty.

Bardzo ważnym aspektem edukacji w ZSTiE jest nauczanie praktyczne, a służą mu nie tylko nowoczesne i pracowanie szkolne, ale także praktyki. Od 2008 r. szkoła należy do Wspólnoty Wiedzy i Innowacji w Zakresie Technik Informacyjnych i Komunikacyjnych nazwanej Klastrą. Jest ona związana z intencją utworzenia we Wrocławiu siedziby EIT, a przynależność do niej umożliwia uczniom odbycie praktyk w firmach takich, jak Microsoft, Nokia, Siemens czy Volvo.
ABU

Liczba uczniów: 731
Liczba nauczycieli: 74
Liczba klas: 29
Liczba sal lekcyjnych: 42, w tym pracownia fizyczna, informatyczna, 10 sal komputerowych, biblioteka, sala widowiskowa, hala sportowa z czterema salami, m.in. gimnastyczną i z lustrami.
Języki obce w szkole: angielski, niemiecki
Zajęcia pozalekcyjne: koło fizyczne, teatralne, zespół muzyczny, zajęcia sportowe: judo, jiu-jitsu, koszykówka, siatkówka, taniec współczesny, aerobik, koło strzeleckie.
Wyniki matury 2010:
Do sprawdzianu przystąpiło 48 uczniów
Język polski: 45,1
Język angielski: 56,2
Język niemiecki: 56,1
Matematyka: 49,1
Wyniki egzaminów zawodowych 2010:
Technik informatyk: 65,4%
Technik telekomunikacji: 50%
Monter sieci i urządzeń elektrycznych: 64,7%
Monter elektronik: 85,2%

Poznaj uczniów i nauczycieli

Hieronima Szałkowska, wicedyrektor szkoły
W szkole pracuje już od 20 lat i zna ją jak własną kieszeń. Uczniów ZSTiE wprowadza w tajniki chemii, bo w tej dziedzinie ma doktorat. A swojego hobby nie zmieniła od cza-su studiów - to wtedy zaczęła jeździć konno. Do dziś w wolnym czasie odwiedza stadninę.

Bogusława Kręgielewska, polonistka
W szkole pracuje już od 16 lat i jest prawdziwą pasjonatką - to dzięki jej staraniom w szkole powstała sala muzealna, poświęcona patronom szkoły. Pani Bogusława uwielbia literaturę, podróże i zwierzęta. Ma dwie kotki i psa, z którym chodzi na długie spacery.

Teresa Nowacka, działa w samorządzie**Do szkoły o profilu elektronicznym trafiła przez przypadek, bo jest prawdziwą humanistka. Bardzo aktywnie udziela się w samorządzie szkolnym, a także reprezentuje szkołę w parlamencie uczniowskim. Chciałaby studiować politologię.

Jakub Maślanka z klasy IV technikum
W ZSTiE pełni wyjątkową funkcję - na wszystkich uroczystościach to on niesie sztandar szkoły. Jego ulubione przedmioty, to matematyka, fizyka i... historia. Pasjonuje się motoryzacją, a jego wymarzony samochód to ford mustang.

Mateusz Brusiło, z klasy II technikum
Był jednym z członków zespołu, który złożył szkolny model Enigmy. Swoją przyszłość wiąże z programowaniem i już tworzy strony internetowe. Poza informatyką, jego hobby są pająki. Ma w domu 23 ptaszniki, a do jego ulubionych należą avicularie.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto