Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zespół Szkół Zawodowych nr 5: Z patelnią i nożyczkami

Aleksandra Buba
Mateusz Wiszniewski prezentuje swoją pracę w ratuszu, obok Małgorzata Kończyńska
Mateusz Wiszniewski prezentuje swoją pracę w ratuszu, obok Małgorzata Kończyńska Archiwum szkoły
W tej szkole trudno mieć kiepską fryzurę. - Aż połowa uczniów, a właściwie uczennic, bo to dziewczęta najchętniej wybierają ten zawód, kształci się w Zespole Szkół Zawodowych nr 5 na kierunkach fryzjer lub technik usług fryzjerskich - wyjaśnia dyrektor zespołu Czesława Gersztyn.

Liczni są też piekarze i cukiernicy, a pozostałe zawody to sprzedawca, fotograf, stolarz, tapicer, złotnik-jubiler, mechanik pojazdów samochodowych, blacharz samochodowy, lakiernik, a nawet rzeźnik-wędliniarz.

Wszyscy uczniowie szkoły zawodowej już od pierwszej klasy poznają nie tylko teoretyczne aspekty wybranego zawodu, ale także uczą się go w praktyce w wybranych zakładach i warsztatach. W pierwszej i w drugiej klasie 3 dni przeznaczone są na szkołę, a 2 na praktyki. W trzeciej klasie jest na odwrót.

- Ze szkołą współpracuje aż 350 firm, uczniowie za swoją pracę dostają niewielkie wynagrodzenie, które wynosi 4-6 proc. minimalnej płacy - wyjaśnia Zofia Kawecka, kierownik szkolenia praktycznego.

W szkole organizowane są cyklicznie tygodnie poszczególnych zawodów. Uczniowie prezentują wtedy swoje umiejętności przed zaproszonymi gośćmi. To autorytety z różnych branż, np. Wincenty Wolak, właściciel słynnej cukierni, Stanisław Kibało z piekarni "Leśnicka" czy utalentowany fryzjer Paweł Piotrowski.

Największym wydarzeniem w życiu szkoły jest ogólnopolski turniej na najlepszych uczniów w zawodach cukiernik i piekarz organizowany wspólnie z Dolnośląską Izbą Rzemieślniczą. Co roku efekty pracy uczniów prezentowane są w ratuszu. W zeszłym roku tytuł najlepszego piekarza uzyskał Mateusz Wiszniewski, nad którym pieczę sprawowała Małgorzata Kończyńska.

Co roku zmagania uczniów mają inny motyw przewodni - w zeszłym roku był nim "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza, a w tym będzie to "Świat baśni i bajek". I choć wielki finał 16. edycji turnieju odbędzie się dopiero w kwietniu, uczniowie już przygotowują przepisy.

W ZSZ nr 5 uczniowie działają także jako wolontariusze, ale nietypowo, bo potrzebującym oferują swoje usługi. Za darmo strzygą podopiecznych zakładu psychiatrycznego przy ul. Gdańskiej, hospicjów i domów dziecka.

Poznaj uczniów i nauczycieli. Zobacz, kto jest kim w Zespole Szkół Zawodowych nr 5 przy ul. Stabłowickiej

Czesława Gersztyn, dyrektor
Choć dziś pod jej okiem uczniowie zapoznają się z programami komputerowymi, ma rolnicze wykształcenie, a jej pasją jest ogrodnictwo. Gdziekolwiek by nie była, zwraca uwagę na rośliny. W swoim gabinecie urządziła małą oranżerię, a na balkonie mieszkania - ogród.

Małgorzata Kończyńska, uczy przedmiotów zawodowych
Uczniom przekazuje tajniki pieczenia ciast i pieczywa. Czuwa także nad ich przygotowaniami do konkursów. Sama od pieczenia woli gotowanie. Mimo to ostatnio wyszedł jej pyszny chałwowiec.

Zofia Kawecka, uczy języka polskiego
Wcześniej uczyła języka rosyjskiego, ale kiedy przestał być popularny skończyła drugie studia i dziś uczy polskiego. Bardzo lubi taniec towarzyski, śledzi poczynania gwiazd na parkiecie, ostatnio kibicowała Patrycji Kazadi i Edycie Górniak.

Basia Bachan, przewodnicząca samorządu
Fryzjerstwo to jej pasja, a zwłaszcza strzyżenie panów, bo wbrew pozorom to większe wyzwanie zawodowe. Po szkole chciałaby wyjechać do Anglii na kurs stylizacji i wizażu, a w przyszłości marzy jej się własny salon fryzjersko-kosmetyczny.

Ernest Babich, mistrz tortów
Nie mógł nie zostać cukiernikiem, bo to u niego rodzinna tradycja. Jego popisowym wypiekiem jest tort karmelowo-czekoladowy z białą i ciemną czekoladą. Jak sam mówi, ma manię cukierniczą, a pomysły na nowe wypieki spływają na niego jak natchnienie.

Wioletta Wiśniowska, będzie sprzedawcą
Dużo chętniej widzi siebie wśród ludzi niż w towarzystwie tuszu i kartek, dlatego bardzo lubi swoją praktykę w cukierni. Ale nie zamierza na tym kończyć edukacji. Wśród kierunków, które rozważa jest fotografia, w wolnym czasie robi zdjęcia, a nawet rysuje.

Szkoła w liczbach
Liczba uczniów: 850
Liczba nauczycieli: 50
Liczba klas: 33
Liczba sal lekcyjnych: 26 oraz sale specjalistyczne: dwie pracownie fryzjerskie, pracownia piekarsko-cukiernicza, dwie sale komputerowe. A ponadto sala gimnastyczna, siłownia i biblioteka. W trakcie modernizacji jest sala do zajęć ze stylizacji

Języki obce w szkole: angielski, niemiecki

Zajęcia pozalekcyjne: koło artystyczno-wokalne, teatralne, dziennikarskie, komputerowe, SKS: koszykówka, siatkówka, piłka nożna, taniec, piłka ręczna, a w ramach wychowania fizycznego także basen, jazda na rolkach i łyżwach

Historia: W 1945 roku w budynku przy ul. Dawida mieściło się Państwowe Gimnazjum Techniczne, a już w 1946 r. Gimnazjum Budowlane. Od 1950 r. działało Liceum Budowlane, a rok później Technikum Budowlane. W 1966 r. Technikum Budowlany przeniosło się na ul. Grabiszyńską, a szkoła została przekształcona w Zespół Szkół Zawodowych nr 5

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto