Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Z gazetą wśród zwierząt: Ptak, który wydziobuje posiłek z sierści dzika afrykańskiego

Radosław Ratajszczak
Dzioborożca charakteryzuje duży dziób i czerwone korale na szyi
Dzioborożca charakteryzuje duży dziób i czerwone korale na szyi fot. janusz wójtowicz
W przeciwieństwie do innych dzioborożców, które żyją na drzewach i wiją gniazda w ich koronach, dzioborożec abisyński zamieszkuje tereny sawanny, które są słabo zadrzewione.

Jest to bardzo inteligentny ptak. Wykorzystuje wszelkie możliwości, jakie daje mu otaczające środowisko, aby zapewnić sobie pożywienie i poczucie bezpieczeństwa. Ma doskonały wzrok i czujnie obserwuje otoczenie. Wystarczy, że zobaczy w pobliżu pożar i biegnie tam, bo wie, że w pogorzelisku może znaleźć żmije, owady czy małe ptaki. Często towarzyszy w wędrówkach słoniom, zebrom czy antylopom, które stukając kopytami, wypłaszają potencjalny posiłek.

Dzioborożec blisko współpracuje również z dzikami afrykańskimi. Zaatakowane przez kleszcze, pchły czy owady ssaki kładą się i cierpliwie czekają, aż intruzy zostaną wydziobane przez ptaki. A dzioby dzioborożców - jak sama nazwa wskazuje - są dość charakterystyczne i imponujących rozmiarów. W obronie potomstwa mogą nim dotkliwie zaatakować nawet człowieka. Są bardzo waleczne. Ptak wygląda jak wielka wrona, a oprócz dzioba wyróżniają go też czerwone korale. Samce i samice wyglądają podobnie. Dzioborożec abisyński jest największym z dzioborożców. Jego waga może sięgać nawet 4-5 kg - choć postura sprawia, że wygląda na cięższego. Z związku z tym lata rzadko i kosztuje go to sporo wysiłku. Jest jednak bardzo sprawnym biegaczem.

Ptaki te mieszkają w dziuplach rozbitych drzew albo w ziemi - w norach wykopanych przez dziki afrykańskie. Żyją nawet 60 lat. Przepadają za pokarmem mięsnym. Chętnie jedzą owady, gady (nawet jadowite węże). Z potraw wegetariańskich mogą się skusić jedynie na dojrzałe owoce. Nie gardzą też padliną. Kiedy taką wypatrzą, są w stanie walczyć o nią nawet z sępami.

W naszym zoo mieszka para dzioborożców abisyńskich. Samica jest starsza i przez kilka lat żyła samotnie. Dopiero około dwóch lat temu dołączył do niej partner. Przyjechał do nas z Francji. Jest już w takim wieku, że liczymy, iż wkrótce doczekamy się młodych. Możemy się pochwalić, bo jako jedyny ogród w Polsce mamy ten gatunek dzioborożca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto