Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wygoda w dobrej cenie

[email protected]
Dziś, gdy zima tak bardzo dała nam się we znaki, każdy z przyjemnością przysuwa się do cieplutkiego kaloryfera. Jednocześnie jednak coraz więcej osób skrupulatnie liczy, ile wydaje na ogrzewanie swego domu czy ...

Dziś, gdy zima tak bardzo dała nam się we znaki, każdy z przyjemnością przysuwa się do cieplutkiego kaloryfera. Jednocześnie jednak coraz więcej osób skrupulatnie liczy, ile wydaje na ogrzewanie swego domu czy mieszkania. Zwykle wychodzi sporo. Czy jednak ciepło musi być drogie? Nie - przekonują jednym głosem fachowcy z przedsiębiorstw ciepłowniczych w Bytomiu, Piekarach Śląskich i Zabrzu.

- Odbiorcy są dla nas najważniejsi - przekonuje Henryk Dolewka, prezes Zarządu i dyrektorem Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Spółka z o. o. w Bytomiu. - Wdrożenie i ciągłe doskonalenie Zintegrowanego Systemu Zarządzania Jakością i Środowiskiem pozwala nam na sprawne wychwycenie wszelkich nieprawidłowości w działaniu systemu. Prowadzimy też analizę reklamacji, co umożliwia nam szybką reakcję na zgłoszenia klientów. By uzyskać maksymalną konkurencyjność, w stosunku do innych sposobów ogrzewania, prowadzimy modernizację naszych sieci i wyposażamy węzły cieplne w najnowocześniejsze układy automatycznej regulacji. Wszystko po to, by odbiorcy dostawali dokładnie tyle ciepła, ile potrzebują ich obiekty dla utrzymania komfortowych warunków w pomieszczeniach. PEC Sp. z o. o. posiada też plan kolejnych podłączeń, na podstawie którego prowadzone są prace marketingowe. Oferujemy preferencyjne warunki podłączenia.

Podpowiedzą, doradzą

Czy podłączenie budynku do miejskiego systemu ciepłowniczego jest trudne? Okazuje się, że nie. Wystarczy skontaktować się z odpowiednim działem w przedsiębiorstwie ciepłowniczym, a jego pracownicy udzielą wszelkich niezbędnych informacji. - Na podstawie przekazanych danych mogą również przeprowadzić analizę ekonomiczną zmiany sposobu ogrzewania budynku - podkreśla prezes Henryk Dolewka.

Podobnie jest w Zabrzu. Doświadczeni i wykwalifikowani pracownicy Zabrzańskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o. o. udzielają całkowicie niezobowiązująco i w pełni za darmo informacji oraz doradzają, jakie rozwiązania jest najkorzystniejsze dla danego budynku.

Jak podkreślają w Zabrzańskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej Sp. z o. o., ceny ciepła są regulowane przez Urząd Regulacji Energetyki, co daje klientom gwarancję, że ceny są i będą stabilne oraz konkurencyjne. A że klienci - jak mówią w Zabrzu - potrafią świetnie kalkulować i liczyć, zainteresowanie "ciepłem z rury" jest coraz większe. Już 40 proc. mieszkańców Zabrza korzysta z usług Zabrzańskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o. o. Wśród klientów ZPEC Sp. z o. o. są też hipermarkety, firmy produkcyjne, spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe jak i właściciele domków jednorodzinnych. Warto przy tym podkreślić, że Zabrzańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o. o. - jako jedno z nielicznych firm ciepłowniczych w Polsce - prowadzi dostawę ciepła i indywidualne rozliczenie lokatorów w budynkach wielorodzinnych. W budynkach tych są systemy poziomego rozprowadzenia ciepła z mieszkaniowymi węzłami cieplnymi. Jest to rozwiązanie nowoczesne i dając duży komfort mieszkańcom.

Czysta energia

Bardzo istotnym jest też fakt, że ciepło od wspomnianych dostawców można śmiało nazwać czystą energią. Przy jej wytwarzaniu szkodliwe oddziaływanie na środowisko naturalne jest bowiem ograniczane do minimum. Każdy właściciel domku jednorodzinnego, który zlikwiduje kopcący piec centralnego ogrzewania i przyłączy się do sieci ciepłowniczej, zyskuje nie tylko komfort, ale i przyczynia się do ochrony środowiska. W dodatku może na tej zamianie odnieść dodatkowy zysk w postaci dotacji z urzędu miejskiego w ramach programu likwidacji niskiej emisji.

Co przyczynia się do wzrostu kosztów?

Jak więc widać, inwestycje w ciepłownictwie prowadzą nie tylko do obniżenia kosztów ogrzewania budynków, ale także do zwiększenia ochrony środowiska naturalnego. Wszystkie firmy energetyczne stawiają też na rozwój oraz ograniczanie kosztów. Jest to konieczne w sytuacji, gdy główne nośniki energii - węgiel i gaz, a także energia elektryczna stale drożeją (pokazują to nasze wykresy). Podwyżki w tym roku są szczególnie wysokie. Ceny węgla w Polsce doszły do poziomu europejskiego. Szybko rosną też ceny energii elektrycznej i nic nie zapowiada, żeby w najbliższym czasie miało się to zmienić. energetyka musi bowiem wydać ogromne środki na modernizację swoich urządzeń w związku z narzuconą przez Unię Europejską koniecznością ograniczenia emisji dwutlenku węgla. Rosnące koszty zakupu węgla, obowiązek korzystania z droższej tzw. zielonej energii oraz właśnie niskie limity emisji dwutlenku węgla sprawiły, że już w ubiegłym roku musieliśmy płacić za energię znacznie więcej. Ostrożne prognozy ekspertów mówią, że z powodu niskich limitów emisji CO2 narzuconych Polsce, konieczności przeprowadzenia wielkich inwestycji w energetyce, zwyżce cen węgla i wzrostu kosztów remontów w elektrowniach - prąd może jeszcze w Polsce podrożeć nawet o 20 proc.

Przedsiębiorstwa ciepłownicze - co pokazują przykłady przedstawione w naszym dodatku - dokonują więc poważnych inwestycji modernizacyjnych, by ograniczyć koszty a tym samym utrzymać korzystne ceny dla klientów.

Pod zdj

Ciepło dostarczane przez przedsiębiorstwa ciepłownicze można śmiało nazwać czystą energią, Fot. Arkadiusz Ławrywianiec

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto