Wybory samorządowe - PiS myśli o zmianie ordynacji Wybory samorządowe - PiS myśli o zmianie ordynacji

Wybory samorządowe - PiS myśli o zmianie ordynacji wyborczej przed wyborami w 2018 roku. Na zdjęciu prezes Jarosław Kaczyński (© Tomasz Hołod )

Wybory samorządowe. Od przyszłego roku nie będziemy wybierać wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Zrobi to za nas rada miejska... Nad takim rozwiązaniem pracuje Prawo i Sprawiedliwość. Partia chce w ostatniej chwili zmienić ordynację wyborczą i cofnąć się w czasie o 15 lat.

Od 2018 roku nie będziemy sami wybierali prezydentów i burmistrzów miast oraz wójtów gmin. To najnowszy pomysł Prawa i Sprawiedliwość. Partia chce rzutem na taśmę zmienić ordynację wyborczą i powrócić do zasady sprzed 15 lat, gdy szefów gmin wybierali radni.

- Rzeczywiście, rozważamy taki projekt - przyznaje w rozmowie z portalem GazetaWroclawska.pl minister Adam Lipiński, wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości i pełnomocnik rządu do spraw społeczeństwa obywatelskiego.

Adam Lipiński zastrzega, że ostateczna decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła, wciąż toczą się rozmowy na ten temat. O rezygnacji z wyborów bezpośrednich prezes PiS Jarosław Kaczyński rozmawiał w poniedziałek wieczorem z szefami okręgów partii i szefami wojewódzkich zespołów samorządowych.

- To będzie decyzja polityczna - mówi portalowi GazetaWroclawska.pl wiceprezes Adam Lipiński. - Ciągle dyskutujemy jeszcze o tym wariancie.

Wiemy, że ta decyzja może zostać źle odebrana przez niektóre grupy. Spodziewamy się np. ataku samorządowców, którzy i tak nas już nie kochają - mówi nam jeden z ważnych polityków PiS.

- Z drugiej strony, zmiany są potrzebne, aby samorządowcy nie tworzyli w gminach własnych księstw. Teraz wielu z nich robi co chce i praktycznie nie ma nad nimi żadnej kontroli. Możliwość odwołania przez radę ograniczałoby samowładztwo prezydentów czy burmistrzów - dodaje.

Nie jest też tajemnicą, że w wielu regionach PiS ma problemy ze znalezieniem w swoim gronie kandydatów na prezydentów miast, którzy pokonaliby rządzących tam dotychczas samorządowców. W wielu miastach PiS kiepsko wypada też w sondażach.

Więcej o sprawie przeczytacie na portalu Gazety Wrocławskiej w materiale Malwiny Gadawy TUTAJ

A CO WY MYŚLICIE NA TEN TEMAT? CZY TO DOBRY POMYSŁ? ZACHĘCAMY PAŃSTWA DO KOMENTOWANIA. NAJCIEKAWSZE OPINIE OPUBLIKUJEMY NA ŁAMACH LOKALNYCH TYGODNIKÓW.

Urząd miasta

Komentarze (3)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!