Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocławski Teatr Lalek ogłosił świetny program sezonu

Małgorzata Matuszewska
Małgorzata Matuszewska
Wrocławski Teatr Lalek ogłosił program sezonu. Teatr otwiera się na nowe kierunki działania, stawia na WTL CHILD-FREE – nową scenę dla dorosłych i Pracownię Pedagogiki Teatru -1. Mimo, że nie będzie Przeglądu Nowego Teatru dla Dzieci, który organizowany jest w formule biennale, sezon zapowiada się fantastycznie.

Wrocławski Teatr Lalek nie spoczywa na laurach, ale organizuje sezon tak, by zadowolić wszystkich – dzieci, młodzież i dorosłych. Będzie można wpaść do Teatru wieczorem i obejrzeć hit. – Mamy potrzebę spotykania się z dorosłą publicznością – deklaruje Jakub Krofta, dyrektor artystyczny. – Zwiększamy ofertę – dodaje Janusz Jasiński, dyrektor naczelny WTL. Co miesiąc planowany jest kabaretowy serial dla dorosłych Kazio Sponge Talk Show Anny Makowskiej-Kowalczyk i Grzegorza Mazonia.
Kazio Sponge jest lalką. Ale jaką! Stworzony sześć lat temu (Kazio twierdzi, że ma sześć lat, a w przyszłym roku wciąż będzie mieć sześć lat, bo swojego wieku Kazio nie zamierza zmieniać) i trzymany za rączkę przez swoją matkę – Annę Makowską-Kowalczyk, nie miał wcale wakacji. Razem z matką przygotowywali się do talk show. Pierwsze spotkanie z widzami już 22 września (następny występ zaplanowano na 23 września, oba mają tytuł "Wybory"). Drugi odcinek pt. "Memento mori" zostanie przedstawiony 27 i 28 października o godz. 19. – Wszystkich kandydatów na prezydenta Wrocławia wezmę na ostre grillowanie. Jeśli nie wiecie, na kogo głosować, po spotkaniu z nami będziecie wiedzieć jeszcze mniej – śmieje się Kazio.
Kazio jest cudowny. Widziałam jego kabaretowy wieczór podczas tegorocznego Przeglądu Nowego Teatru dla Dzieci. Publiczność zaśmiewała się do łez, gdy Kazio komentował rzeczywistość. Kazio jest lalką. Ma trochę niedokończoną twarz i ponadprzeciętną inteligencję. Mówi z charakterystyczną chrypką, a na scenie towarzyszy mu Grzegorz Mazoń – aktor, instrumentalista i talent pierwszej wody. W trójkę dogadują się świetnie, tworząc świat pure nonsensu – wszystko dla publiczności.
Kazia nie ma sensu nie znać. Zobaczcie fragment jego występu:

Następną premierą w ramach WTL CHILD-FREE będzie Moskwin – autorski spektakl Leny Frankiewicz, Tomasza Maśląkowskiego i Jarosława Murawskiego. Artyści tworzą mroczną historię o samotności człowieka, który złamał jedno z największych ludzkich tabu, by stworzyć dla siebie alternatywny "lalkowy" świat. Premiera 5 października.
Do repertuaru WTL CHILD-FREE wejdą też trzy wcześniejsze inscenizacje: W środku słońca gromadzi się popiół Artura Pałygi, w adaptacji i reżyserii Agaty Kucińskiej (spektakl został nagrodzony Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Spotkania w Toruniu w 2017 roku)
Lucy przeżywa dramat
Pomnik według bestsellera Gottland Mariusza Szczygła w reżyserii Jiříego Havelki
Szczygieł chwali "Pomnik"
i Sam, czyli przygotowanie do życia w rodzinie Marii Wojtyszko w reżyserii Jakuba Krofty
Kłopoty nastolatka Sama
(spektakle nagrodzone i wyróżnione w prestiżowym Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej).
Młodzież i dorośli w marcu obejrzą przedstawienie Kichot w reżyserii Joanny Gerigk – adaptację sceniczną powieści Miguela de Cervantesa. Kichot chce wskrzesić dawne rycerstwo, twierdząc, że świat – bardziej niż kiedykolwiek – potrzebuje dziś błędnych rycerzy.
Dzieci w wieku 3-5 lat i bliscy im dorośli (szczególnie seniorzy) zaproszeni są na Drzewo. Autorem scenariusza i reżyserem jest Bartosz Kurowski, spektakl powstaje na podstawie tekstów m.in: Juliana Kornhausera, Czesława Janczarskiego, Stanisława Grochowiaka, Jerzego Ficowskiego, Leopolda Staffa, Joanny Kulmowej, Elżbiety Ostrowskiej, Ewy Szelburg-Zarembiny, Władysława Broniewskiego. To opowieść o czasie, którego metaforą są cztery pory roku oraz dzieciństwo i starość. Pod wpływem czasu zmienia się relacja dziecka i osoby starszej. Zmienia się też tytułowe drzewo. Premiera 17 listopada.
Dla widzów w wieku 8+ przeznaczony jest Motyl Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, w reżyserii Marcina Libera. – Jest w czołówce reżyserskiej, a to pierwsza jego próba podejścia do teatru dla dzieci. Premiera 1 czerwca, dzieciaki spotkają gąsienicę uwielbiającą tańczyć i marzącą o wielkiej sławie.

Wrocławski Teatr Lalek edukuje

Teatr uruchomił Pracownię Pedagogiki Teatru -1, w dawnej restauracji. Pracownia ma swojej ofercie projekty dla wszystkich, w tym dla dzieci tzw. najnajów (wiek 1 miesiąc +), przyjmując perspektywę dziecka. Priorytetem działań w Pracowni jest kapitał ludzki i społeczny. Uczestnicy będą pracować na prostych materiałach, uruchamiając wyobraźnię, recyklingując materiały. Dla dzieci od 1. miesiąca życia do 3. roku wraz z opiekunami, rodziców oczekujących na dziecko przeznaczone są warsztaty teatralno-muzyczne My tu gramy!. Co drugie zajęcia będą prowadzone z użyciem języka migowego.
Machina teatralna, czyli jak to wszystko działa to interaktywny spacer po zakamarkach WTL. Dzieci w wieku 3-5 lat wraz z opiekunami są zaproszone na twórcze zabawy Zrób sobie świat.
Uczniowie z nauczycielami wezmą udział w projekcie Szkoła w mieście. Będą półgodzinne warsztaty do spektakli. Anna Makowska-Kowalczyk poprowadzi zajęcia dla dzieci w wieku 3-5 lat Zrób sobie teatr, zrób sobie świat. Grupa Robimy pod opieką Martyny Majewskiej pracuje nad drugim spektaklem. Będzie też Lato w teatrze. Nad edukacją czuwa Katarzyna Krajewska, kierowniczka literacka Teatru.
Sezon zapowiada się ciekawie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto