Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Po jakiej uczelni znajdziesz pracę

Aleksandra Buba
Decydując się na studia, postarajmy się sprawdzić, czy będzie po nich szansa na podjęcie pracy
Decydując się na studia, postarajmy się sprawdzić, czy będzie po nich szansa na podjęcie pracy Fot. tomasz hołod
Wybór studiów to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Tego, że trzeba ją dobrze przemyśleć, nie trzeba nikomu tłumaczyć. O tym, jak wygląda życie po dyplomie i czy dany kierunek zapewnia bezpieczną przyszłość, najlepiej dowiedzieć się z pierwszej ręki. Maturzyści mają taką możliwość dzięki wynikom internetowego badania "Ile za dyplom", w którym zebrano opinie ponad 2600 absolwentów z 67 uczelni i 44 kierunków w całym kraju.

Trzy duże wrocławskie uczelnie - Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Ekonomiczny i Wyższa Szkoła Bankowa - otrzymały bardzo wysokie noty. Na wyniki badania szczególną uwagę powinni zwrócić tegoroczni maturzyści, bo opinie, którymi podzielili się ich starsi koledzy, mogą okazać się bardzo pomocne przy wyborze kierunku.

NIEZBĘDNIK STUDENTA

Z badań wynika, że najwięcej zadowolonych absolwentów opuszcza mury wrocławskiej Wyższej Szkoły Bankowej. Natomiast najwięcej absolwentów Politechniki Wrocławskiej znajduje zatrudnienie w swoim zawodzie. Nasza Politechnika jest pod tym względem na drugim miejscu pośród wszystkich uczelni branych pod uwagę. Tuż za nią - na czwartym miejscu - znalazł się Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu.

Rekrutacja - Akademia Medyczna, fizjoterapia

Po jakich kierunkach najłatwiej o pracę w zawodzie? Absolwenci deklarują, że po ukończeniu transportu, mechatroniki i budownictwa.
Z kolei badania potwierdziły, że o zatrudnienie w zawodzie najtrudniej jest humanistom - ostatnia na liście znalazła się filozofia, a tuż przed nią europeistyka i polityka społeczna.

REKRUTACJA - kierunki artystyczne

Jak pokazują badania, im łatwiej o pracę po studiach, tym absolwenci lepiej oceniają uczelnię. Przeprowadzający badanie jako silne grupy kierunków określają te, które mają co najmniej trzech na czterech zadowolonych absolwentów. Do takich należy większość kierunków inżynieryjnych, informatyka, finanse, prawo i psychologia. Kolejne są kierunki administracyjno-ekonomiczne i matematyka, która również otwiera wiele możliwość zatrudnienia w sektorze usług informatycznych.

Za nimi uplasowały się kierunki związane z usługami, takie jak fizjoterapia, turystyka czy gastronomia, oraz humanistyczno-społeczne, gdzie ponad połowa absolwentów deklaruje zadowolenie.

Co ciekawe, najmniej zadowolonych, bo zaledwie 30 proc., mają kierunki przyrodnicze, czyli rolnictwo, biologia i geografia. Chociaż ich absolwenci względnie dobrze radzą sobie na rynku pracy, same studia oceniają raczej negatywnie.
Raport z badań można pobrać na www.ilezadyplom.info.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto