Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocław Noc Muzeów 2014 Program, Wydarzenia. Co Się Będzie Działo?

Michał Potocki
Michał Potocki
W sobotę, 17 maja, podczas Nocy Muzeów 2014 we Wrocławiu ...
W sobotę, 17 maja, podczas Nocy Muzeów 2014 we Wrocławiu ... grego
NOC MUZEÓW 2014 we Wrocławiu już w sobotę, 17 maja. Bezpłatnie zwiedzimy ponad 50 instytucji kultury. W najbliższym czasie zostanie podany szczegółowy program wydarzenia.

Noc Muzeów 2014 we Wrocławiu, 17 maja


W nocy z 17 na 18 maja 2014 roku po raz kolejny będziemy za darmo zwiedzać muzea. Wszystko to odbędzie się w ramach Nocy Muzeów 2014. Tegoroczny maraton po muzeach zostanie zorganizowany pod hasłem "Miasto. Muzea. Magia".

zobacz: Noc Muzeów 2014 we Wrocławiu na zdjęciach

We wrocławskiej Nocy Muzeów 2014 wezmą udział m.in. Muzeum Narodowe, Pałac Królewski, Muzeum Farmacji, Muzeum Radia Wrocław czy Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego. Uczestnicy Nocy Muzeów 2014 będą też mogli zajrzeć za darmo do Centrum Poznawczego Hali Stulecia. W akcji weźmie także udział Muzeum Współczesne Wrocław oraz galerie BWA Awangarda i BWA Design.

Zobacz: Noc Muzeów 2014 we Wrocławiu. Darmowa komunikacja miejska [rozkłady jazdy]

W ramach Nocy Muzeów uczestnicy mogą zajrzeć do bunkra przy ul. Pełczyńskiej czy zaprojektować model auta. 

Noc Muzeów we Wrocławiu na zdjęciach

Atrakcje czekają także na najmłodszych. Organizatorzy Nocy Muzeów 2014 zachęcają dzieci do założenia kostiumów z różnych epok czy sprawdzeniu w Muzeum Poczty i Telekomunikacji, ilu pasażerów mogło poruszać się XIX-wiecznym dyliżansem. Natomiast miłośnicy "Pana Tadeusza" zapraszani są do odwiedzin Soplicowa w Kamienicy Pod Złotym Słońcem.

W zeszłorocznej Nocy Muzeów wzięło udział ponad 150 tys. osób.

Program Nocy Muzeów 2014 Wrocław:

Noc Muzeów 2014** Muzeum Architektury**

18:00 - 21:00

Zajęcia dla dzieci

Muzeum Architektury znajduje się w pięknym, średniowiecznym budynku otoczonym parkiem pełnym tajemnic i śladów historii. To wyjątkowe miejsce – tutaj znajdowała się historyczna granica między Starym a Nowym Miastem, nieopodal biegły średniowieczne mury obronne i płynęła miejska fosa. Podczas Podchodów Architektonicznych wybierzemy się we wspólną podróż po minionych czasach i odkryjemy, co Park Słowackiego chowa przed nami dzisiaj.

18:00 - 0:00

Wydarzenia plenerowe

Muzeum Architektury przygotowuje się do przyjęcia międzynarodowej wystawy „Picasso Dali Goya. Tauromachia”, co wiąże się z remontem i modernizacją budynku muzeum oraz czasowym zamknięciem go dla zwiedzających.

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów zapraszamy więc do udziału w zaba­wach i wydarzeniach plenerowych, a także do wspólnego odkrywania zielonej przestrzeni wokół muzeum.

To wyjątkowe miejsce – tutaj znajdowała się historyczna granica między Starym a Nowym Miastem, nieopodal biegły średniowieczne mury obronne i płynęła miejska fosa. Przeszłość parku i budynku muzeum odkryjemy podczas Podchodów Architektonicznych, przygotowanych z myślą o naj­młodszych i tych trochę starszych. Zajmiemy się również współczesno­ścią – jakie obiekty nowoczesnej sztuki kryje w sobie Park Słowackiego?

Noc Muzeów 2014 Muzeum Etnograficzne

16:00 - 17:00

Amu dziar ela dui, amba parde- ani ga - zabawy i gry dla dzieci

W programie: wycinanki nie z papieru, zaczarowane burchany, bezkrwawe połowy, magiczne łomoty. Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu zaprasza dzieci na nocną wyprawę do Kraju Goldów i Oroczonów. Muzealni goście będą mogli zobaczyć nową wystawę przygotowaną z okazji stulecia wyprawy Stanisława Poniatowskiego, ale też wziąć udział w związanych z jej tematyką grach i zabawach.

19:00 "Bronisław Piłsudski - badacz Syberii" - prezentacja filmu (z komentarzem naukowym)

21:30 Magiczne muzykowanie - występ zespołu "Sambacatum"

20:00 Sylwetka Stanisława Poniatowskiego na tle innych polskich badaczy Syberii

16:00 - 23:00 Zwiedzanie wystawy "W kraju Goldów i Oroczonów"

Muzeum Etnograficzne i Polskie Towarzystwo Ludoznawcze zapraszają na nocną wyprawę do kraju Goldów i Oroczonów. Przypomni ona o zor­ganizowanej przed stu laty ekspedycji Stanisława Poniatowskiego, która przyniosła wiadomości o codziennych zmaganiach mieszkańców Syberii z warunkami środowiskowymi, a także opisy ich świąt i życia codziennego. Zobaczyć będzie można m.in.: eksponowane po raz pierwszy: dziennik podróży, fotografie i szklane klisze, na których znajdują się wizerunki mieszkańców Nadamurskiego Kraju (także szamanów), wykonane przez nich wycinanki z papieru i z kory brzozowej, haftowane ornamenty, bu­dowle i kurhany. Dorośli będą mogli wysłuchać wykładów poświęconych badaczom Syberii, a dzieci zaproszone będą do bezkrwawych połowów, tajemniczych łomotów i zdobienia burchanów. Noc zakończy magiczne muzykowanie zespołu Sambacatum.

18.00 wernisaż wystawy „W kraju Goldów i Oroczonów”

Noc Muzeów 2014** Muzeum Miejskie Wrocławia, oddział Muzeum Archeologiczne i Muzeum Militariów**

18:00 - 0:00 Zwiedzanie wystaw
W Arsenale czynna będzie wystawa stała "Śląsk starożytny", "Sala broni dawnej" oraz wystawa czasowa "Kwadrat".

18:00 - 21:00 Loteria fantowa

Noc Muzeów 2014** Muzeum Miejskie Wrocław, oddział: Pałac Królewski**

18:00 - 21:00 Warsztaty plastyczne "I Ty możesz zostać kartografem. Rysujemy mapy Śląska"

Czy dawne mapy były kolorowe? Jak oznaczano lasy, a jak budynki?

Podczas warsztatów dowiemy się jak wyglądały dawne mapy, a także pokolorujemy kopie planów dawnego Wrocławia i Śląska. Zajęcia w oparciu o wystawę "Martin Helwig – śląski kartograf".

18:00 - 0:00 Zwiedzanie wystaw stałych i czasowych

W Pałacu Królewskim czynna będzie wystawa stała "1000 lat Wrocławia" oraz czasowa "Martin Helwig – śląski kartograf".

Noc Muzeów 2014** Muzeum Miejskie Wrocławia, oddział: Muzeum Sztuki Mieszczańskiej**

18:00 - 21:00 Zabawa w przebieranie w historyczne stroje z różnych epok "Atelier dawnego fotografa"

W atelier u dawnego fotografa będzie można przymierzyć kopie strojów z dawnych epok, dzięki którym poczujecie się jak księżniczki, mieszczki czy rajcy. Będzie możliwość uwiecznienia siebie w dawnym ubiorze dlatego prosimy o przyniesienie własnych aparatów fotograficznych.

21:00 Pokaz mody "Wrocławski trashion"

Pokaz stanowi propozycję wykorzystania rzeczy, które wydają się niepotrzebne. Beata Fertała – Harlender wraz ze swoimi studentami z Wyższej Szkoły Humanistycznej we Wrocławiu kierunku Architektura Wnętrz podniesie śmieci do rangi sztuki. Wydarzenie to jest już szóstą edycją tematycznych pokazów prezentowanych wrocławskiej publiczności podczas Nocy Muzeów.

22:00 Pokaz mody "Wrocławski trashion"

Pokaz stanowi propozycję wykorzystania rzeczy, które wydają się niepotrzebne. Beata Fertała – Harlender wraz ze swoimi studentami z Wyższej Szkoły Humanistycznej we Wrocławiu kierunku Architektura Wnętrz podniesie śmieci do rangi sztuki. Wydarzenie to jest już szóstą edycją tematycznych pokazów prezentowanych wrocławskiej publiczności podczas Nocy Muzeów.

18:00 - 0:00 Wystawy stałe: "Galeria sławnych wrocławian", "Arcydzieła wrocławskiego złotnictwa".

W Ratuszu będzie można obejrzeć wystawy stałe: „Galeria sławnych wrocławian”, „Arcydzieła wrocławskiego złotnictwa”

Noc Muzeów 2014** Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu**

17:00 - 19:00 Warsztaty wokół książki "Zagadkowa koperta listonosza Artura"

Warsztaty wokół książki „Zagadkowa koperta listonosza Artura” (Gérard Moncomble) rozpocznie jej ilustrator Paweł Pawlak (autor ilustracji do kilkudziesięciu książek dla dzieci), który opowie o swojej pracy oraz jej tłumaczka Ewa Kozyra-Pawlak. Po niej nastąpi zabawa plastyczna zakończona mini wystawą prac i komentarzem artysty.

18:00 - 19:00 Muzealna gra terenowa dla dzieci i dorosłych
18:30 - 19:30Zabawa plastyczna dla dzieci "Ilu pasażerów zabierze dyliżans?"
20:00 - 20:30 Oprowadzenie po wystawie czasowej "Polskie znaczki na podium"

W czasie Nocy Muzeów zapraszamy do zwiedzania wystaw stałych i wystawy czasowej "Polskie znaczki na podium", na której będzie można zobaczyć  miniaturowe dzieła sztuki, czyli znaczki wyróżnione nagrodami przez międzynarodowe ośrodki opiniotwórcze. Po wystawie oprowadzi jej kurator Barbara Wysocka.

18:30 - 20:00 Kiermasz wydawnictw muzealnych

Noc Muzeów 2014** Muzeum Farmacji Wydziału Farmaceutycznego UM we Wrocławiu**

15:00 - 16:00 Warsztaty "Zęby aby były białe, y czyste" - higiena jamy ustnej na przestrzeni dziejów (15 os.)*, wiek 7-13 lat

W 1693 r. J. K. Haur pisał: "Piękna rzecz ile Damie każdey mieć białe zęby, y choćby która miała w piękności swoiey Anielską twarz, gdy ma czarne zęby, wszystkie to oszpeci piękność, ztąd do tego z ust cuchnie, że przez to każdego od siebie w upodobaniu odrazi."

Uczestnicy warsztatów poznają historię higieny jamy ustnej, dowiedzą się, czym myto zęby w przeszłości oraz jaki jest skład współczesnych past do zębów, w końcu przygotują własną, naturalną pastę do zębów na bazie tłoczonego na zimno oleju kokosowego, białej glinki (usuwa kamień nazębny), z dodatkiem sody oczyszczonej, ksylitolu (o działaniu przeciwpróchniczym) oraz olejków eterycznych.

* Zapisy do grup warsztatowych przyjmowane będą od 1 maja pod nr tel. 71 784 04 43.

16:00 - 19:00 Zwiedzanie muzeum w grupach z przewodnikiem co 30 min. (maks. 20 osób/grupa).

Muzeum proponuje niezwykłą podróż z przewodnikiem od średniowiecznej pracowni alchemicznej, przez wnętrze zabytkowej apteki, sale poświęcone lekom naturalnym i sposobom ich wytwarzania, po współczesne metody produkcji środków syntetycznych i półsyntetycznych

19:00 - 20:00 Wykład dla dorosłych (18+) "Zabójcze zioła oraz ich wpływ na historię ludzkości" (25 os.)*

* Zapisy na poszczególne wydarzenia przyjmowane będą od 1 maja pod nr tel. 71 784 04 43.

20:30 - 22:00 Gra miejska "Śladami wrocławskich farmaceutów"

Gra dla maks. 40 osób/ 10 zespołów po 4 osoby. Można się zgłaszać w pojedynkę, jak i gotowymi 4-os. zespołami) *

Podczas gry zgłębiany będzie świat medyków, eliksirów i aptek.

* Zapisy na poszczególne wydarzenia przyjmowane będą od 1 maja pod nr tel. 71 784 04 43.

Noc Muzeów 2014** Muzeum Geologiczne im. Henryka Teisseyre, Uniwersytet Wrocławski**

12:00 - 23:00 Zwiedzanie muzeum

Muzeum Geologiczne proponuje zwiedzanie z objaśnieniami dostosowanymi każdorazowo do wieku i zainteresowań danej grupy, pod ogólnymi hasłami: „Skały i skamieniałości jako zapis historii geologicznej Ziemi i ewolucji życia”, „Dolnośląska miedź – królowa polskich kopalin”, „Najciekawsze znaleziska paleontologiczne w Sudetach”.

Zaprezentujemy także nowo wykonane w Muzeum podłogi z naturalnych surowców skalnych. Ich prezentacja wraz z opisem tego, co można na nich dojrzeć odbędzie się pod hasłami: „Dolnośląskie granitoidy jako cenny materiał budowlany” – przegląd możliwych do zastosowania w charakterze kamieni budowlanych granitoidów pozyskiwanych w dolnośląskich kamieniołomach i „Dno jurajskiego morza pod stopami” – prezentacja bardzo bogatego w skamieniałości wapienia z Morawicy w rejonie świętokrzyskim.

13:00 - 18:00 Zajęcia dla dzieci

Dzieci będą miały możliwość wykonania pięknych odlewów skamieniałości niezwykłych zwierząt, jakie żyły na Ziemi miliony lat temu. Po wyjęciu odlewów z form dzieci będą oznaczać wykonane przez siebie kopie, które później zabierają ze sobą w charakterze pamiątki z wydarzenia.

Zajęcia rozpoczynają się o każdej pełnej godzinie, w grupach ośmioosobowych. Mniejszym dzieciom mogą pomagać opiekunowie.

Zapisy na zajęcia przyjmowane są od 5 maja, tel. 71 375 93 27.

Noc Muzeów 2014** Muzeum Mineralogiczne Uniwersytetu Wrocławskiego im. Kazimierza Maślankiewicza **

14:00 - 23:00 Zwiedzanie wystaw

Noc Muzeów 2014** Muzeum Mineralogiczne przy ul. Cybulskiego 32–34 oferuje nieodpłatne udostępnienie do zwiedzania wystaw: „Minerały Świata”, "Minerały Polski".**

10:00 - 23:00 Mini-giełda i pokazy cięcia kamieni

Na podwórzu przy muzeum i w oszklonej rotundzie w pobliżu wejścia do muzeum przy ul. Cybulskiego.

Mini-giełda skał, skamieniałości i meteorytów, a także pokazy cięcia agatów i innych kamieni ozdobnych pt. „Kamienne niespodzianki”, organizowane we współpracy z Polskim Towarzystwem Przyjaciół Nauk o Ziemi.

10:00 - 11:00 Warsztaty mineralogiczne "Własności minerałów kluczem do rozpoznawania kamieni", grupa II

Muzeum Mineralogiczne UWr zaprasza dzieci z klas od 4 do 6 szkoły podstawowe. Podczas warsztatów można będzie zobaczyć, jak oznacza się podstawowe cechy fizyczne minerałów m.in. formę wykształcenia kryształów, barwę, rysę, połysk, twardość, łupliwość, magnetyczność i inne. Opowiemy wam, jakie mogą mieć minerały zastosowanie w naszym życiu codziennym. Będzie można też samodzielnie wykonać proste oznaczenia cech zewnętrznych różnych minerałów . Zainteresowani ich zbieraniem będą mogli dowiedzieć się, skąd pozyskiwać nowe okazy i w jaki sposób można stworzyć własną ich kolekcję.

Zajęcia będą prowadzone przez pracownika muzeum w grupach liczących do 15 osób. Obowiązkowa wcześniejsza rezerwacja udziału w zajęciach, pod nr tel. 71 3759206 w dniach 12-16 maja od 10.00 do 15.00.

12:00 - 13:00 Warsztaty mineralogiczne "Własności minerałów kluczem do rozpoznawania kamieni", grupa I

Muzeum Mineralogiczne UWr zaprasza dzieci z klas od 4 do 6 szkoły podstawowej. Podczas warsztatów można będzie zobaczyć, jak oznacza się podstawowe cechy fizyczne minerałów m.in. formę wykształcenia kryształów, barwę, rysę, połysk, twardość, łupliwość, magnetyczność i inne. Opowiemy wam, jakie mogą mieć minerały zastosowanie w naszym życiu codziennym. Będzie można też samodzielnie wykonać proste oznaczenia cech zewnętrznych różnych minerałów . Zainteresowani ich zbieraniem będą mogli dowiedzieć się, skąd pozyskiwać nowe okazy i w jaki sposób można stworzyć własną ich kolekcję.

Zajęcia będą prowadzone przez pracownika muzeum w grupach liczących do 15 osób. Obowiązkowa wcześniejsza rezerwacja udziału w zajęciach, pod nr tel. 71 3759206 w dniach 12-16 maja od 10.00 do 15.00.

10:00 - 23:00 Wystawy minerałów

W oddziale przy ul. Kuźniczej 22 będzie można bezpłatnie zwiedzić wystawy: „Minerały Polski”, „Kamienie szlachetne i ozdobne”, „Meteoryty”, „Minerały pegmatytów strzegomskich”, „Agaty Gór Kaczawskich”, „Holotypy”, „Kamienie syntetyczne”, „Szlify kamieni jubilerskich”, „Od kamienia do obrazu, czyli rzecz o pigmentach mineralnych”. W programie także pokazy filmów o tematyce mineralogicznej.

Noc Muzeów 2014** Muzeum Narodowe we Wrocławiu**

16:00 Warsztaty dla dzieci: "Kolory i zapachy świąt żydowskich"

Sławomir Ortylzapozna najmłodszych(6–12 lat) z wielowiekową tradycją najbardziej popularnych świąt obchodzonych przez Żydów. Dowiedzą się oni m.in., czym jest cymes, do czego służą balsaminki, jaki strój obowiązuje w czasie tych świąt i co jadano podczas Nowego Roku. W drugiej części spotkania uczestnicy wykonają pracę plastyczną inspirowaną jednym z wybranych świąt żydowskich.

Konieczne zapisy, tel.: 71 372 51 48.

17:00 Co się czai w wyobraźni? O twórczości Jana Lebensteina

Julia Pałetko zapozna dzieci (6–12 lat) z cyklami: Figury osiowe i Potworne zwierzęta Lebensteina. Prowadząc zabawę wraz z uczestnikami, odpowie na pytania: czy za szafą mieszka potwór? Czy byk wychodzący z muszli to tylko wyobraźnia? Dzieci przekonają się, że narysowanie potwora może go oswoić, i sprawdzą, jak najłatwiej stworzyć obraz posiadający oś kompozycyjną.

Konieczne zapisy, tel.: 71 372 51 48.

18:00 Ilustrujemy opowiadania jak Jan Lebenstein

Michał Pieczka, podczas zajęć ze starszymi dziećmi (10–14 lat) oprowadzi po wystawie Jana Lebensteina, zapozna je z ilustracjami artysty do Księgi Hioba, Apokalipsy i Folwarku zwierzęcego George’a Orwella. Następnie przeczyta kilka fragmentów opowiadań i wierszy, m.in. Jana Brzechwy, a uczestnicy spotkania będą mieli za zadanie zilustrowanie niektórych z usłyszanych fragmentów literackich – tak, jak robił to Jan Lebenstein.

Konieczne zapisy, tel.: 71 372 51 48.

16:00 Wykład "O twórczości Jana Lebensteina"

Iwona Gołaj przedstawi największy i najbardziej reprezentatywny zbiór dzieł Jana Lebensteina, jednego z najważniejszych polskich artystów XX wieku, jakim może się poszczycić Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Wykład przybliży słuchaczom m.in. jego  twórczość – oryginalną odmianę malarstwa figuratywnego z elementami abstrakcji (Figury osiowe).

Konieczne zapisy, tel.: 71 372 51 48

17:30 Wykład "Motyw świąt żydowskich w sztuce"

Sławomir Ortyl, na podstawie wybranych dzieł sztuki autorstwa takich artystów jak: Maurycy Gottlieb, bracia Gierymscy (Aleksander i Maurycy), Tadeusz Popiel czy Rembrandt, przybliży słuchaczom niepowtarzalny charakter świąt żydowskich. Opowiadając o świętach obchodzonych w Izraelu, wskaże na ich osadzenie w historii oraz na wartości pielęgnowane przez Żydów od wielu stuleci.

Konieczne zapisy, tel.: 71 372 51 48.

19:00 Wykład "Ilustracje do Księga Hioba"

Prezentacja ilustracji, m.in. do Folwarku zwierzęcego George’a Orwella i biblijnej Księgi Hioba. Konieczne zapisy, tel.: 71 372 51 48.

20:30 Eseje Kajzara o sztuce. Wrocławski Teatr Współczesny

We współpracy z Wrocławskim Teatrem Współczesnym muzeum przedstawimy Eseje Kajzara o sztuce – półgodzinny program w formie czytania performatywnego, w wykonaniu aktorów tegoż teatru.

21:30 Eseje Kajzara o sztuce. Wrocławski Teatr Współczesny

We współpracy z Wrocławskim Teatrem Współczesnym muzeum przedstawimy Eseje Kajzara o sztuce – półgodzinny program w formie czytania performatywnego, w wykonaniu aktorów tegoż teatru.

22:30 Eseje Kajzara o sztuce. Wrocławski Teatr Współczesny

We współpracy z Wrocławskim Teatrem Współczesnym muzeum przedstawimy Eseje Kajzara o sztuce – półgodzinny program w formie czytania performatywnego, w wykonaniu aktorów tegoż teatru.

Noc Muzeów 2014** Muzeum Odry FOMT**

18:30 - 21:30 Warsztaty modelarskie oraz plastyczne

Muzeum Odry zaprasza najmłodszych na pokład dźwigu pływającego „Wróblin”, gdzie w Noc Muzeów przygotowane zostaną zajęcia plastyczne, modelarskie oraz wiązania węzłów marynarskich (pod okiem dawnych kapitanów żeglugi odrzańskiej). Godzinny warsztat modelarski (w trakcie którego każde dziecko będzie mogło przygotować własny, papierowy model holownika parowego Nadbor) – ilość modeli jest ograniczona. Ponad to dzieci będą mogły wysłuchać opowieści kapitanów o dawnym życiu i pracy na Odrze. Pod pokładami HP Nadbor i DP Wróblin odkryją unikatowe maszyny i urządzenia oraz modele statków.

20:30 - 21:30 Występ Michała Zygmunta - Eksperymentalne słuchowisko "Odrą"
22:00 - 23:30 Kino na Odrze - iluminacja statków Muzeum Odry

Seans polskich filmów dokumentalnych oraz fabularnych oscylujących wokół problematyki żeglugowej i związanej z wodą.

18:30 - 23:30 Zwiedzanie Muzeum Odry

Zwiedzanie Muzeum Odry, gawędy i opowieści żeglarskie, prezentacja wystawy „Pomniki Dziedzictwa Odrzańskiego”, modeli statków, kiermasz książki z zakresu historii techniki i ochrony zabytków techniki

Noc Muzeów 2014** Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego**

18:00 - 0:01
Otwarcie sali Oratorium Marianum dla zwiedzających
Prezentacja odnowionych fresków w dawnej sali muzycznej w gmachu głównym Uniwersytetu Wrocławskiego - Oratorium Marianum.

18:15 - 0:00
Rozpoczęcie zapętlonej projekcji filmu
Film dokumentujący prace renowacyjne, które przeprowadził drezdeński artysta Christoph Wetzel.

Noc Muzeów 2014** Muzeum Współczesne Wrocław**

17:00 - 19:00 Warsztaty dla dzieci w tworzeniu magicznych cygańskich laleczek - w języku Polskich Cyganów Nizinnych "papuszy"

Warsztaty w trakcie których będziemy przygotowywać magiczne cygańskie laleczki.

17:00 - 23:00 Interaktywna zabawa z nową edycją instalacji Samoobsługowe Muzeum

Specjalnie tego wieczoru MWW otworzy przygotowaną razem z Patrycją Mastej nową odsłonę Samoobsługowego Muzeum - interaktywną instalację do nieograniczonej czasowo zabawy, bogatą w ruchome motywy, nawiązujące do kultury romskiej.

19:00 - 23:00 Cygański piknik

Cygański piknik – z muzyką i kosztowaniem tradycyjnych romskich potraw na podwórku za muzeum bądź na dachu (w zależności od pogody).

17:00 - 23:00 Bezpłatne zwiedzanie wystawy "Domy srebrne jak namioty"

Wystawia prezentującą fotografie, malarstwo, instalacje i prace wideo ponad pięćdziesięciu polskich i zagranicznych twórców, poruszających w swych pracach kwestie narodowej tożsamości Romów, komunikacji pomiędzy naszymi kulturami i wzajemnych relacji. Tym razem, oprócz prac m.in. Tomasza Tomaszewskiego, Tadeusza Rolke, Tadeusza Borowskiego, Katarzyny Krakowiak czy Huberta Czerepoka na wystawie znalazły się również klasyczne obrazy Olgi Boznańskiej, Wojciecha Gersona czy Juliusza Kossaka. Prezentowane są również prace wielu twórców z zagranicy, m.in. Delaine le Bas, Daniela Bakera, Cecilii Woloch i innych. Wystawa była pierwotnie pokazywana w warszawskiej Narodowej Galerii Sztuki Zachęta. We Wrocławiu kuratorka wystawy zdecydowała się poszerzyć ekspozycję o dodatkowe prace artystów. Wrocławska edycja wystawy ma podtytuł, będący cytatem z wiersza cygańskiej poetki Papuszy: „byście wszystkich przyjąć chcieli/ żebyście czarnej nocy nie czynili/ w biały dzień.”

Noc Muzeów 2014** Zakład Narodowy im. Ossolińskich**

10:00 - 0:00 Zwiedzanie wystawy "Historia rękopisu Pana Tadeusza" - teksty, konteksty, realia

Ekspozycja przygotowana z okazji 180. rocznicy I edycji Pana Tadeusza: ciekawe wydania poematu, cenne obrazy i rzeźby portretujące Adama Mickiewicza, sprowadzone z muzeów w Polsce i zagranicą.

17:00 Zwiedzanie wystawy z przewodnikiem (max. 40 osób)

Oprowadzanie po wystawach:

- „Historia rękopisu Pana Tadeusza – teksty, konteksty, realia”, przygotowanej z okazji 180. rocznicy I edycji Pana Tadeusza i poświęconej recepcji tego niezwykłego utworu; zobaczymy ciekawe wydania poematu, także w tłumaczeniach, cenne obrazy i rzeźby portretujące Adama Mickiewicza, sprowadzone z muzeów w Polsce i zagranicą

- Portret staropolski. Genealogia rodu Sapiehów, prezentującej siedemdziesiąt dwa wizerunki Sapiehów z tzw. Galerii Kodeńskiej, pochodzące ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu

- „Ossolineum było dla mnie drugim domem rodzinnym. Sapiehowie i Zakład Narodowy im. Ossolińskich”, eksponującej wybrane dary, jakie Zakład Narodowy im. Ossolińskich otrzymał od rodziny Sapiehów.
17:30

Zwiedzanie wystawy z przewodnikiem (max. 40 osób)

Oprowadzanie po wystawach:

- „Historia rękopisu Pana Tadeusza – teksty, konteksty, realia”, przygotowanej z okazji 180. rocznicy I edycji Pana Tadeusza i poświęconej recepcji tego niezwykłego utworu; zobaczymy ciekawe wydania poematu, także w tłumaczeniach, cenne obrazy i rzeźby portretujące Adama Mickiewicza, sprowadzone z muzeów w Polsce i zagranicą

- Portret staropolski. Genealogia rodu Sapiehów, prezentującej siedemdziesiąt dwa wizerunki Sapiehów z tzw. Galerii Kodeńskiej, pochodzące ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu

- „Ossolineum było dla mnie drugim domem rodzinnym. Sapiehowie i Zakład Narodowy im. Ossolińskich”, eksponującej wybrane dary, jakie Zakład Narodowy im. Ossolińskich otrzymał od rodziny Sapiehów.
16:00 - 17:30

"W poszukiwaniu Soplicowa" - zwiedzanie dla dzieci

To rodzaj interaktywnej zabawy z wieloma niespodziankami. Dzieci poznają głównych bohaterów „Pana Tadeusza”, odwiedzą pokój, w którym pisał Adam Mickiewicz, spróbują rozczytać odręczne pismo wieszcza. Na zakończenie wspólna zabawa plastyczna.

Dla dzieci w wieku: 6 –12 lat, czas trwania ok. 90 minut

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o rezerwację telefoniczną: 71 335 64 83 (od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 15.00) lub mailową: [email protected]
18:00 - 19:30

"W poszukiwaniu Soplicowa" - zwiedzanie dla dzieci

To rodzaj interaktywnej zabawy z wieloma niespodziankami. Dzieci poznają głównych bohaterów „Pana Tadeusza”, odwiedzą pokój, w którym pisał Adam Mickiewicz, spróbują rozczytać odręczne pismo wieszcza. Na zakończenie wspólna zabawa plastyczna.

Dla dzieci w wieku: 6 –12 lat, czas trwania ok. 90 minut

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o rezerwację telefoniczną: 71 335 64 83 (od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 15.00) lub mailową: [email protected]

Noc Muzeów 2014** BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej, Galeria Awangarda**

18:00 - 19:30 Warsztaty tworzenia szablonów dla dzieci

Warsztaty dla dzieci zainteresowanych poznaniem technik tworzenia szablonów prowadzonych przez wrocławskich artystów związanych z kulturą urban artu.

18:00 - 0:00 Pokaz biennale sztuki zewnętrznej OUT OF STH

Specjalna prezentacja międzynarodowego biennale sztuki zewnętrznej OUT OF STH, głośnej i nagradzanej imprezy poświęconej streetartowi, trudnym do zaklasyfikowania zjawiskom z pogranicza sztuki i ogólnie rozumianej kultury oraz miejskiego aktywizmu. Biennale, w którego trzech edycjach uczestniczyło blisko 100 artystów z 11 krajów, powstało 40 murali w przestrzeni Wrocławia i ponad 40 różnorodnych wydarzeń jak wystawy, koncerty, perfomance i instalacje, a także kilka książek.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     
20:00 - 20:30

Kuratorska zapowiedź projektu

Zapowiedź kolejnej odsłony projektu i wystawy rowerowej „Velodream”.

BWA Galerie Sztuki Współczesnej, Galeria Dizajn

17:00 - 0:00 Zwiedzanie wystawy "Kolekcja Vinyl Canvas"

Wystawa prezentuje unikatową kolekcję winylowych ręcznie malowanych zabawek, który stały się twórczą powierzchnią dla polskich artystów, projektantów graficznych i twórców komiksów. Te winylowe rzeźby wywodzą się z połączenia zupełnie odmiennych światów. Chociaż jako zabawki są produktem kultury konsumpcyjnej, to ich źródła tkwią w świecie przeciwstawnym do niej. Łączą w sobie bunt i radość z zabawy. To wizualny manifest o przekraczaniu zaprojektowanej, narzuconej formy, która prowadzi do momentu stworzenia alternatywnych światów i istot.

Noc Muzeów 2014** Galeria Sztuki Współczesnej "Arttrakt"**

16:00 - 23:00 Wystawa Basi Bańdy i Aleksandry Kubiak pt. "Planety w mojej głowie"

Basia Bańda (1980) i Aleksandra Kubiak (1978) to artystki, których sztuka podejmuje te same kwestie – ciało, jego przyjemności i jego rozpad, przemijanie, ból, trauma, strach, seksualność. Dla Bańdy są to sprawy czysto osobiste, dla Kubiak (także w pracach Grupy Sędzia Główny, którą współtworzyła do 2010 r.) wiążą się z relacjami społecznymi. Obie artystki opowiadają o kobiecości, własnych z nią doświadczeniach, odczuwaniu swojej roli w świecie. Basia Bańda i Aleksandra Kubiak znają się 15 lat a ich relacja była zawsze bardziej towarzyska, niż artystyczna. „Planety w mojej głowie” to tytuł pracy Yinki Shonibare, wybrany przypadkowo, z uwagi na brzmienie a potem pozostawiony jako punkt wyjścia i inspiracji do wystawy.

Noc Muzeów 2014** Galeria Art Brut, Stowarzyszenie Świat Nadziei **

18:00 - 23:00 Wystawa twórców z nurtu art brut oraz outsider art. pt. "Piękno w Pakiecie". Prezentacje i spotkania

W ramach Nocy Muzeów w Galerii ArtBrut pokazywana będzie wystawa twórców z nurtu art brut oraz outsider art. pt „Piękno w Pakiecie”. Jest to zbiorowa wystawa artystów związanych z Galerią TAK w Poznaniu prezentująca prace trójki oryginalnych artystów: Mikołaja Ławniczaka – artystę bazującego na wycinkach z gazet, tworzącego mini talizma­ny z wizerunkami kobiet; Justynę Matysiak – której tematem prac jest kobiecość, miłość i seksualność oraz Iwonę Mysere – tworzącą prace oparte na piśmie we własnym artystycznym języku. Nadzór kuratorski wystawy – Małgorzata Schaefer. Podczas Nocy Muzeów w Galerii ArtBrut zobaczyć będzie można również kolekcję prac i dokumentację działań Galerii ArtBrut i Pracowni Aktywizacji Społecznej, a także spotkać się z twórcami związanymi z Galerią i Pracownią.

18.00 Uroczyste otwarcie Nocy Muzeów w Galerii ArtBrut

Noc Muzeów 2014** Galeria Entropia**

17:00 - 22:00 Wystawa pt. "RECYKLING"

Wieloznaczność i pojemność popularnego terminu w odniesieniu do tej wystawy wydaje się bardzo przydatna. Recykling w tym przypadku to nie tylko ponowne użycie materiałów, ale przede wszystkim idea nieskończoności cyrkulacji, przebiegów i pętli.  Prezentowane prace realizowane są w różnych technikach i mediach, w formie instalacji audio-wizualnej, obiektów elektro-mechanicznych, filmu celuloidowego i wideo.

Noc Muzeów 2014** Galeria JADALNIA **

19:00 - 5:00 Otwarcie wystawy "Fotograficzna kolacja", wernisaż z udziałem autorów prac

W Noc Muzeów Galeria Jadalnia zaprasza na wernisaż wystawy, którą przy muzyce Dj-a będzie można oglądać tego dnia aż do godz. 5 rano. "Fotograficzna kolacja" to zbiorowa wystawa wrocławskich artystów, uprawiających unikatowe techniki fotografii. Zaprezentowana zostanie między innymi technika gumy, uzyskiwana poprzez naprzemienne naświetlanie negatywami i nakładanie warstw gumy nasyconych pigmentami czy fotografia na obiekcie, polegająca na naświetlaniu fotografią fragmentów przedmiotów użytkowych. Wśród zaproszonych artystów znajdą się między innymi: Stanisław Sielicki, Piotr Biskupski i Jacek Lalak.
20:00

Rozpoczęcie akcji fotograficznej "Twarze"

W trakcie trwania wystawy odbędzie się akcja fotograficzna "Twarze", podczas której w obiektywie zaproszonych fotografików znajdą się uczestnicy wystawy, a efekt ich prac zobaczyć będzie można w wydanym przez Galerię Jadalnia kalendarzu na 2015 rok.

21:00 - 5:00 Wystawa przy muzyce dj-a

Noc Muzeów 2014** Galeria Miejska we Wrocławiu**

12:00 - 21:00 Wystawa "Układ Planetarny"
Prezentacja wystawy „Układ Planetarny” (8 artystów + hologram obrazu Epitafium Jenkwicza z drugiej połowy XVI wieku).

Noc Muzeów 2014** Galeria M**

12:00 - 0:00 Wystawa malarstwa i rysunku Katarzyny Kukuły pod tytułem "Kochankowie"

Jest to najnowszy cykl prac artystki pochodzącej z Koloni Cieśle, absolwentki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Cykl Kraina mlekiem i miodem płynąca otrzymał Nagrodę Główną Rektora Akademii Sztuk Pięknych w konkursie na najlepszy dyplom 2012. Katarzyna Kukuła eksploruje tematykę płci, seksualności i egzystencji, interesuje ją cielesność, bliski kontakt z naturą, erotyka, duchowość i afirmacja życia. Artystka zajmuje się malarstwem, rysunkiem, tkaniną artystyczną i filmem animowanym.

godz. 19.00 - wernisaż wystawy Kochankowie Katarzyny Kukuły i spotkanie z artystką.

Noc Muzeów 2014** Galeria M Odwach **

12:00 - 0:00 Prezentacja dwóch cykli prac Kacpra Bożka: Mistrz i Małgorzata oraz Rękopis znaleziony w Saragossie.

Zapraszamy na prezentację dwóch cykli prac Kacpra Bożka: Mistrz i Małgorzata oraz, premierowo we Wrocławiu, Rękopis znaleziony w Saragossie. Kacper Bożek (1974) jest absolwentem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, uprawia grafikę i rysunek oraz pracuje na macierzystej uczelni. Rękopis znaleziony w Saragossie to cykl trzynastu grafik z 2013 roku, wykonanych w technikach druku wklęsłe­go, dotyczących tematu procesów inicjacyjnych. Całość tworzy labirynt, a każda grafika jest rodzajem przejścia, ukazującego kolejne cechy ludzkiej natury. Mistrz i Małgorzata to zbiór dwunastu grafik zainspirowanych powieścią Michaiła Bułhakowa, który powstał w latach 2004–2007.

Wystawa jest realizowana we współpracy z Galerią Czas z Będzina.

godz. 21.00 - wernisaż wystawy Grafika Kacpra Bożka.

Noc Muzeów 2014** Galeria Sztuki Socato**

18:00 - 22:00 Zwiedzanie wystawy "Fotografia teatralna Natalii Kabanow"

Galeria Sztuki Socato zaprezentuje wystawę „Fotografia teatralna Natalii Kabanow”. Galeria od dwóch sezonów współpracuje z Teatrem Polskim we Wrocławiu, realizując wystawy towarzyszące premierom. Wystawa Natalii Kabanow to niezwykła okazja do poznania innego oblicza Teatru Polskiego. Teatru, który stał się jedną z najważniejszych scen w Polsce. Natalia Kabanow zabierze nas w świat ekscytujących spektakli i nieza­pomnianych kreacji aktorskich. Zobaczymy zdjęcia z przedstawień, nie zabraknie także mniej oficjalnych kadrów z backstage’u. Autorka na co dzień obserwuje i dokumentuje życie Teatru, potrafi uchwycić jego niepo­wtarzalną atmosferę, zatrzymać to, co zmienne i efemeryczne.

Natalia Kabanow – graficzka w Teatrze Polskim we Wrocławiu oraz w “Notatniku Teatralnym”. Absolwentka Uniwersytetu Zielonogórskiego. Scenograf przy filmie Przemysława Wojcieszka Made in Poland.

godz. 19.00 - wernisaż wystawy

Noc Muzeów 2014** Galeria Stolarnia**

18:00 - 2:00 Zwiedzanie wystawy sztuki współczesnej pt. "Post"

Ujęcie postu przez religię to nauka pokory poprzez odmowę przyjemności. Post to ograniczenie wyboru jak i okres wyciszenia – spojrzenie do we­wnątrz. Post to również komunikat, wypowiedź w internecie, stanowisko, ulegające zmianie pod wpływem opinii. W końcu post to przedrostek, który oznacza późniejszą formę, występowanie – po czymś, m. in. postapokalipsa. Wchłonięcie postu do kultury języka, sprawia, że przedrostek jest coraz częściej nadużywany. Terminy używające przedrostka post są jedynie „kluczeniem”, i zwracają uwagę na niefinezyjne definiowanie przeobraża­jących się zjawisk poprzez posiłkowanie się powielanym nazewnictwem oraz uleganie „późno-nowoczesnemu” oglądowi rzeczywistości.

Obrazy i rzeźby: Adam Grudzień

Architektura wystawy: Paulina Pluta

Noc Muzeów 2014** Galeria Versus**

12:00 - 0:00 Wystawa ukraińskiej artystki Janiny Myronovej

W Noc Muzeów galeria Versus ma do zaoferowania wernisaż wystawy ukraińskiej artystki Janiny Myronovej, urodzonej w Doniecku, absolwentki Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuk oraz Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, uczestniczki wielu wystaw, plenerów i sympozjów ceramicznych.

Janina aktywnie zajmuje się ceramiką, malarstwem i grafiką. Wystawa w galerii Versus prezentuje prace z zakresu ceramiki użytkowej, z okresu studiów magisterskich na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz prac powstałych dla Instytutu Designu w Kielcach.

godz. 18.00 - wernisaż wystawy

Noc Muzeów 2014** Galeria BB**

11:00 - 23:00 Wystawa "Jesteś Bosska. Jesteś Boski" Agnieszki Tomaszewskiej. Wykonywanie portretów

O godzinie 19.00, Agnieszka Tomaszewska uroczyście rozpocznie działalność założonej na potrzeb wystawy "Jesteś Bosska. Jesteś Boski", Firmy Portretowej Agnieszka Tomaszewska. Na zamówienie odwiedzających Galerię BB w Noc Muzeów, w godzinach 19.15 – 22.00, artystka wykona niekonwencjonalne portrety ich osobowości, w sposób oczywisty i nieoczywisty przedstawiające  ukrywane przez nich cechy charakteru.

Zapisy do udziału w projekcie "Jesteś Bosska. Jesteś Boski": [email protected] lub telefonicznie: 607 21 96 91

Wystawa „Jesteś Bosska. Jesteś Boski” potrwa do 20.06.2014.

Agnieszka Tomaszewska Dyplom na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa, ASP we Wrocławiu, 1997.

Noc Muzeów 2014** Centrum Sztuk Użytkowych - Centrum Innowacyjności Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta / Galeria Neon**

18:00 - 23:00 Zwiedzanie wystawy

Wystawa indywidualna malarstwa abstrakcyjnego autorstwa Urszuli Śliz zatytułowana Uni//transpozycja kształtu. Prezentowane są obrazy z lat 2011–2014. Malarz abstrakcji, tworzy obiekty, rzeźby, fotografie. Wystawia w Polsce i za granicą, prezentując prace na około 60 wystawach. Projekty realizowane m.in. w Anglii (Norwich Castle Art Show, Norwich, Norfolk Museum, 2008; Point of Address, Outpost, Norwich, 2010), Polsce (Topos. Metafora krzywej, Galeria Entropia Wrocław, 2012; Konstrukt/proste i krzywe, Galeria Sztuki Najnowszej, Gorzów Wielkopolski, 2012) oraz ostatnio w USA (Bernarducci Meisel Gallery, Nowy Jork); Ideo-metrie, Galeria Miejska we Wrocławiu (2014).

Noc Muzeów 2014** Galeria Polskiego Plakatu**

19:00 - 0:00 Zwiedzanie wystawy

Godz. 19.00 - otwarcie wystawy plakatów i projektów profesora Leszka Żebrowskiego. Spotkanie z Leszkiem Żebrowski, profesorem Akademii Sztuki w Szczecinie

Noc Muzeów 2014** Galeria Sztuki JDA**

15:00 - 0:00 Zwiedzanie galerii

Zwiedzanie galerii, zapoznawanie gości z aktualną ekspozycją przygotowaną specjalnie na Noc Muzeów, oprowadzanie gości przez pracowników galerii
oraz możliwość konfrontacji z autorami dzieł.

godz. 15.00 - wernisaż wystawy malarstwa Beaty Fertały-Harlender.

Znana wrocławska scenografka, pedagożka, wykładowczyni, autorki i kuratorki wielu wystaw krajowych i międzynarodowych. Oprócz malarstwa Beaty Fertały-Harlender prace wielu innych współczesnych artystów z Polski i zagranicy, czyli bieżąca ekspozycja znajdująca się we wszystkich pięciu salach Galerii. Podczas wernisażu degustacja włoskich win i inne atrakcje

Kino Nowe Horyzonty

18:30 "Pina 3D" Wima Wendersa, sala 5
Hołd złożony przez reżysera twórczości niemieckiej choreografki Piny Bausch, będący jednocześnie poruszającym hymnem na cześć sztuki. Na wszystkie pokazy wstęp wolny, po uprzednim odebraniu wejściówek w kasie kina.

20:45 "Marina Abramović:, sala 5
Dokumentalny film Matthew Akersa o kontrowersyjnej artystce Marinie Abramović. Na wszystkie pokazy wstęp wolny, po uprzednim odebraniu wejściówek w kasie kina.

23:00 "Shirley - wizje rzeczywistości", sala 5
Film Gustava Deutscha, w którym reżyser ożywił 13 obrazów legendarnego amerykańskiego artysty Edwarda Hoppera. Na wszystkie pokazy wstęp wolny, po uprzednim odebraniu wejściówek w kasie kina.

Noc Muzeów 2014** Centrum Poznawcze**

Centrum Poznawcze zorganizuje m.in. wycieczkę rowerową po Biskupinie.

Noc Muzeów 2014** Kamienica Pod Złotym Słońcem**

W planach jest m.in. spotkanie z Panem Tadeuszem oraz poszukiwania Soplicowa (oferta dla dzieci).
**

**

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto