Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocław ma swoją cegiełkę w Wikipedii

Mariusz Kruczek
Mariusz Kruczek
wikipedia wrocław| twórcy wikipedii wrocław| współtworzą wikipedię wrocław| wikimedia wrocław polska
wikipedia wrocław| twórcy wikipedii wrocław| współtworzą wikipedię wrocław| wikimedia wrocław polska mk
Od dziesięciu lat korzystamy z Wiki. Twórcami są pasjonaci, hobbyści i pracownicy naukowi, również z Wrocławia.

Wikipedyści to osoby, które w sposób aktywny tworzą lub poprawiają Wikipedię. Innym określeniem jest wikipedianin lub wikipedianka.

Wikipedia jest największą encyklopedią dostępną w Internecie. Polska wersja jest czwartą pod względem liczby haseł edycją językową na świecie. Serwis obchodzi w 2011 roku dziesięciolecie.

W serwisie działa 127 zalogowanych użytkowników z Wrocławia (z zastrzeżeniem, że nie wszyscy użytkownicy oznaczają swoje miejsce zamieszkania). Wśród twórców są politolodzy, prawnicy, historycy, farmaceuci, doktoranci wrocławskich uczelni, tłumacze oraz wielu innych. Internetową encyklopedię współtworzą również profesorowie, wśród nich Lesław Zimny, wykładowca Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

- W swojej pracy naukowej tworzę słowniki i leksykony - wyjaśnia profesor. - Kiedy zajrzałem na Wikipedię, haseł rolniczych było mało. Zacząłem je uzupełniać - wyjaśnia.

Lesław Zimny uważa, że Wikipedia to błogosławieństwo. Dzięki jej hasłom praca nad publikacją naukową jest szybsza. Wcześniej konieczne było sprawdzanie każdego terminu w wersji papierowej, co wiązało się z chodzeniem do bibliotek i czytelni. Teraz wszystko dostępne jest za kliknięciem myszki.

Pochwal się, co wiesz

Według danych Wikimedia Polska największą grupę wikipedystów stanowi młodzież i studenci.

- Wikipedyści to osoby w wieku od 14 do 70 lat, ale przeważają dwudziesto- i trzydziestolatkowie - wyjaśnia Agnieszka Kwiecień, jedna z założycielek Stowarzyszenia Wikimedia Polska. - Użytkownicy starzeją się z Wikipedią. Zaczęli redagować hasła na studiach, a teraz razem z encyklopedią się doktoryzowali. Brakuje natomiast osób reprezentujących dziedziny nieakademickie, przedstawicieli wolnych zawodów. Trudno do nich dotrzeć.

Większość przygód z Wikipedią zaczyna się w podobny sposób.

- Kiedy chodziłem do liceum, często korzystałem z Wikipedii - mówi Tomasz Chabinka, student informatyki i ekonomii z Wrocławia, współtworzy Wikipedię od 2007 roku. - Znajdowałem proste błędy, które mogłem poprawić. Zdecydowałem, że skoro z niej korzystam, to powinienem także dać coś od siebie. W ten sposób się zaczęło.

Kontrowersje wokół Wikipedii

Wiele haseł w encyklopedii jest opracowanych z wyjątkową starannością. Nie brakuje jednak wpadek. Najsłynniejszym przykładem jest "Henryk Batuta", czyli hasło o fikcyjnej osobie. Wikipedia opisała prowokację na łamach encyklopedii.

"Odmienność Wikipedii jako encyklopedii polega na tym, że tworzona jest ona przez internautów-ochotników i pozwala na edycję artykułów każdemu użytkownikowi jakiejkolwiek przeglądarki internetowej. Wiąże się z tym ryzyko pojawienia się takich przypadków jak ten, gdy osoby celowo wprowadzają fałszywe informacje." - czytamy w haśle Henryk Batuta.

Stowarzyszenie Wikimedia Polska wyjaśnia, że jego członkowie czują odpowiedzialność za przekazywanie informacji milionom odbiorców na świecie. Hasła do publikacji muszą zostać zaakceptowane przez moderatora.

- Encyklopedia prezentuje kondycję wiedzy w społeczeństwie - twierdzi Agnieszka Kwiecień. - W opracowaniach i recenzowanych publikacjach naukowych tych słabości nie widać. Braki najczęściej dotyczą prezentacji i przekazywania wiedzy.

Pracownicy naukowi uważają, że kontrowersje mogą wzbudzać hasła historyczne, których interpretacja zależy od poglądów politycznych.

- Jak przeczytam jakieś hasło w encyklopedii, to sprawdzam je później w kilku innych źródłach - mówi Lesław Zimny. - Nieważne, czy to wydanie papierowe, czy elektroniczne. Przy wielu hasłach toczą się bardzo merytoryczne dyskusje. Ostatnio czytałem o mordzie ukraińskim. Po zapoznaniu się ze stanowiskami różnych autorów, można wyrobić sobie własny osąd.

Wrocławianie tworzą Wikipedię bo?

Autorzy Wikipedii tworzą strony o sobie. Dowiadujemy się z nich, kim są, skąd przybyli na Wiki (skrót od Wikipedia) i dlaczego współuczestniczą w uzupełnianiu encyklopedii. Oto kilku użytkowników z Wrocławia.

Netzach:

Jestem świadom ułomności Wikipedii, która wynika z ułomnej natury ludzkiej, jednak wolność w jej tworzeniu wydaje mi się ważniejsza od czegokolwiek innego. Dlatego też postanowiłem dołożyć i swoją cegiełkę, z czego jestem niezwykle dumny.
Zbychowiec:

Interesuję się muzyką reggae, ska i pokrewnymi gatunkami, dlatego też moje edycje, jak mniemam, będą dotyczyć głównie tych gatunków i pojęć związanych z kulturą rastafari. Niewielka ilość artykułów o tej tematyce zmobilizowała mnie do założenia konta.
Holek:

Dopóki świat będzie istnieć, dopóty Wikipedia będzie działać. Jak będziecie dziadkami, wspomnicie moje słowa. Jako produkt lubię ją i używam jako pierwszego źródła informacji, a dopiero gdy nie znajdę w niej szukanych informacji, używam Google.
Tenautomatix:

Wikipedię edytuję wszędzie, gdzie się da i na czym się da. Ostatnio zdarzyło mi się edytować na Wrocławskim Rynku za pomocą telefonu komórkowego

Czytaj też:



Bilety na mecz Polska - Włochy


One Love Festival 2011 [program]


Koncerty i festiwale w 2011 roku


ZOO Wrocław: cennik, dojazd
od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto