Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wolf Zimmermann zastąpił Kurta Heinzlera na stanowisku przewodniczącego Komitetu Partnerskiego Malsch-Syców

Beata Hadas-Haustein
Beata Hadas-Haustein
Komitet Partnerstwa Malsch-Syców zmienił przewodnictwo. Jak poinformował nas Wolf Zimmermann, Kurt Heinzler, który niestrudzenie pracował nad pojednaniem polsko-niemieckim od 1982 r., postanowił oddać pałeczkę młodszym i zakończył swoją działalność w Komitecie Partnerskim Malsch-Syców ze względu na wiek.

Na ostatnim posiedzeniu komisji w minionym tygodniu Wolf-Rüdiger Zimmermann, który przez ostatnich 20 lat blisko współpracował z Kurtem, został mianowany na jego następcę. Zastępca burmistrza Malsch Ernst Rauch podziękował panu Heinzlerowi za długie i intensywne zaangażowanie w pojednanie między narodami – polskim i niemieckim. Z pewnością w późniejszym terminie niemiecka społeczność Malsch uhonoruje Kurta Heinzlera za długie lata pracy na rzecz polsko-niemieckiej przyjaźni. Wcześniej uhonorowali go sycowianie. Kurt Heinzler odebrał tytuł Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Syców podczas sesji Rady Miejskiej 30 września 2010 roku.

Będzie wspierał partnerstwo
O swoim odejściu Kurt Heinzler poinformował już 9 listopada 2018 roku podczas spotkania delegacji z Malsch z władzami Sycowa z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości w gościnnych progach u pastora Rafała Millera.
Pan Zimmermann jako następca podziękował Kurtowi Heinzlerowi za długą i owocną współpracę. Ponieważ zna go jako gorliwego Europejczyka, podarował mu flagę europejską. Zapewniono nas, że Kurt Heinzler nadal będzie odgrywał swoją ważną integracyjną rolę w komitecie, a współpraca w komisji nie ulegnie zmianie.

Ze swej strony, jako redaktorzy Gazety Sycowskiej, która zawsze wspierała Komitet Partnerski zarówno po stronie Sycowa, jak i Malsch, serdecznie dziękujemy panu Kurtowi Heinzlerowi za lata merytorycznej, miłej współpracy, a panu Wolfowi Zimmermannowi życzymy sporo sił i pomysłów oraz realizacji wszystkich celów Partnerstwa, by ono rozwijało się w dobrym kierunku.

Zaniepokojeni tym, co w Polsce dzieje się z prawem i demokracją

Symbolem współpracy pomiędzy Malsch i Sycowem jest zasadzony 10 listopada 2018 roku przy Rondzie 100- lecia Niepodległości klon zwyczajny – akcja zainicjowana przez poprzedniego burmistrza Sławomira Kapicę i władze Malsch. Kurt Heinzler, ale i burmistrz Malsch Elmar Himmel, często przypominają nam o wartościach europejskich. O takich powiedział wyraźnie podczas obchodów 100-lecia niepodległości Elmar Himmel: – Kwestię niepodległości rozpatruję jako prawnik w wielu aspektach. Ma ona wiele wspólnego z wolnością i z prawami. Niepodległość to tradycja i przynależność do narodu. Ale to też autonomia i samodzielność oraz budowanie społeczeństwa. Ważne jest, by ludzie umieli żyć ze sobą i pielęgnować wartości. Dzięki naszemu partnerstwu staramy się to czynić wspólnie. Tam, gdzie ludzie spotykają się, śpiewają, tańczą, mają możliwość integracji, wymiany poglądów i podejmowania wspólnych decyzji. Wiele lat Polacy musieli czekać na demokrację. Nas, Niemców, dziś niepokoi to, co dzieje się z polskim prawem, Trybunałem Konstytucyjnym, z polską Konstytucją. Reguły demokracji zawarte w tym prawie nie mogą być zniszczone. Europejski Trybunał Konstytucyjny niszczeniu prawa w Polsce powiedział „nie”. Polska jest bardzo ważnym członkiem Unii Europejskiej i jako członek powinna przestrzegać porozumień i pilnować tego prawa. Chcemy, by Drzewo Niepodległości było symbolem prawa do wolności, nie tylko w Sycowie, ale i na całym świecie.

Przyjaciel sycowian

Kurt Heinzler urodził się 18 kwietnia 1938 r. w Malsch w Niemczech. Był przewodniczącym Komitetu Partnerskiego Malsch-Syców w Niemczech od 1982 r. To organizator i czynny uczestnik akcji pomocy humanitarnej dla naszej gminy. Materialnymi śladami aktywności Kurta Heinzlera w Sycowie są m.in.: liczni mieszkańcy korzystający z przywiezionej przez niego żywności, odzieży, środków czystości, to wsparcie i pomoc w realizacji obwodnicy Sycowa, wsparcie dla sycowskiego szpitala (łóżka, sprzęt rehabilitacyjny, pościel), sprzęt rehabilitacyjny do wypożyczalni działającej przy parafii ewangelickiej, pomoc dla świetlicy socjoterapeutycznej (odzież, sprzęt AGD, elektronika, przybory szkolne), wsparcie remontu i przywrócenia do działania dzwonów na wieży kościelnej, organizacja spotkań partnerskich i wymiany kulturalnej. Kurt Heinzler jest w Sycowie osobą powszechnie znaną, cenioną i szanowaną. Ma niezaprzeczalne i wieloletnie zasługi dla naszego miasta i gminy. O tym, jak bliskie są mu sprawy związane z Sycowem, świadczy chociażby fakt, że bez zmrużenia oka gotów jest osobiście organizować zbiórki darów, ich segregację, przygotowanie do transportu, załadunek i osobiście prowadzić pojazd transportowy do Sycowa. Jest również zawsze do dyspozycji, gdy przygotowywane są wnioski o dofinansowanie różnych przedsięwzięć kulturalnych. Pierwszy jego kontakt z Sycowem, jak to często w życiu bywa, był przypadkowy. 26 października 1982 r. podczas przejazdu z pomocą humanitarną do Lublina, z powodu awarii jednego z samochodów, zmuszony był zatrzymać się w Sycowie i odtąd stał się przyjacielem Sycowa i sycowian.

Na zdjęciach - spotkanie u pastora Rafała Millera oraz obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Poslkę 10 listopada 2019 r. Zdjęcia: ©Beata Samulska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto