Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Większość ma maturę w kieszeni. W sierpniu poprawki głównie z matematyki

Katarzyna Kijakowska

To było ekscytujące wtorkowe przedpołudnie dla uczniów oleśnickich szkół, którzy w maju zdawali egzamin dojrzałości. Ostatniego dnia czerwca 19-latkowie poznali wyniki matur. To one w znacznym stopniu umożliwią im dostanie się na wymarzone uczelnie i kierunki studiów.

Nie wszyscy mogą się cieszyć

Zuzanna Jaroszewicz z I LO w Oleśnicy ma powody do radości. - Jestem bardzo szczęśliwa, wyniki są okej i dostałam się na wymarzoną Akademię Sztuk Pięknych - mówiła nam we wtorek uradowana. Niestety nie wszyscy uczniowie z III „a”, której wychowawcą przez trzy lata była Anetta Adamczuk, mogli się cieszyć tak jak Zuzia. - Najwięcej problemów przysporzyła matematyka. Ona pokrzyżowała niektórym uczniom plany - mówi nauczycielka. Uczniowie I LO przyznają, że tegoroczna matura nie należała do prostych. - Zadania były bardzo podchwytliwe. Wielu z nas się na nich poślizgnęło - mówią abiturienci.
Andrzej Andrzejczuk uważa, że stać go było na więcej. - Wyniki są średnie, ale na szczęście nie pokrzyżowały mi bardzo planów, bo chcę pójść na Politechnikę Wrocławską na kierunek informatyka i zarządzanie - mówi młody abiturient pierwszego ogólniaka. Z uzyskanych wyników cieszy się też Ada Zadka. - Jest tak pół na pół, ale ogólnie nie mam na co narzekać - mówi nam dziewczyna.
Marzena Helińska, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Oleśnicy ma powody do zadowolenia. Uczniowie szkoły, którą kieruje od roku spisali się najlepiej w powiecie. Średnia I LO to 84,5 proc. Jest wyższa od powiatowej i wojewódzkiej. - Na 129 uczniów egzaminu nie zdało 20 osób. W tym aż 18 z matematyki. Wszyscy mają możliwość poprawki w sierpniu - mówi pani dyrektor. I podkreśla, że wielu uczniom, którym powinęła się noga, do upragnionych 30 procent zabrakło niewiele. - Czasem chodziło o 3-4 punkty do progu, który gwarantował pozytywny wynik egzaminu - mówi Helińska. I dodaje, że trudności z niełatwą maturą z matematyki miały przede wszystkim osoby z klas humanistycznych. - Mam przypadki, kiedy egzamin z języka polskiego uczeń zdał na 90 procent, a z matematyki się nie powiodło - ubolewa dyrektorka. We wtorek próbowaliśmy też dobyć komentarze dyrektorów II LO w Oleśnicy i ZSP w Bierutowie, ale byli nieuchwytni. W szkołach trwały analizy i dyskusje na temat matur.

Kto najlepiej?

Jak poszło uczniom innych szkół ogólnokształcących? Katarzyna Dziki z wydziału oświaty podkreśla, że ostateczne wyniki będą znane w sierpniu. Po egzaminie poprawkowym. Już teraz wiemy jednak, że w II LO matury zdało 76,3 proc. uczniów. W LO w Sycowie - 71,1 proc. uczniów. , a w ZSP w Bierutowie (w liceum) - 89,5 proc. Średnia powiatowa dla liceów to 75,2 proc., średnia wojewódzka - 79,6. Absolwenci technikum przystępowali do egzaminu w starej formule. Najlepiej poszło uczniom z Bierutowa. Tam egzamin dojrzałości zdało 96 proc. przystępujących. W Oleśnicy było ich 80,5 proc., w Sycowie - 79,2 proc., w Twardogórze - 68,4 proc., w Międzyborzu - 33,3 proc. Średnia powiatowa wśród uczniów technikum to 77,4 proc., średnia wojewódzka - 62,4 proc.
Czyjej winy w słabych wynikach matury z matematyki upatrują się nauczyciele? Marzena Helińska uważa, że ważny jest proces nauczania tego przedmiotu na wszystkich szczeblach. Od szkoły podstawowej do liceum. - Zaangażowanie ucznia i nauczyciela musi się odbywać przez całą edukację - podkreśla dyrektorka I LO

od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto