Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wiatraki poprawiają krajobraz!

Tomasz Zawadzki
Jarosław Jakubczak
Elektrownie wiatrowe nie wymagają paliwa i nie emitują dwutlenku węgla do atmosfery. Mimo to, znaleźć można przeciwników takiego źródła pozyskiwania energii.

Kontrowersje budzą przede wszystkim ogromne koszty inwestycyjne - przeliczeniu na wytworzenie jednej MWh mogą one być nawet pięciokrotnie wyższe, niż w przypadku innych źródeł zasilania. Należy jednak pamiętać, że wiatraki mają najniższy koszt obsługi i nie generują niemal żadnych kosztów po ich wybudowaniu.

Mit drogiej energii powstał 20-30 lat temu, gdy elektrownie nie były tak wydajne jak dziś, a prąd był znacznie tańszy. Obecnie zaś łączny koszt wszystkich ponoszonych nakładów (paliwo, budowa, obsługa, opłaty za wytwarzanie dwutlenku węgla) nie różni się znacząco od tych w elektrowniach węglowych.

Wiele osób podnosi także argument o niekorzystnym wpływie wiatraków na krajobraz. Tymczasem z sondażu GfK Polonia przeprowadzonego wśród osób zamieszkałych w pobliżu miejsc zainstalowania turbin wiatrowych wynika, że społeczeństwo akceptuje taką formę pozyskiwania energii. 78 proc. Uczestników badania stwierdziło, że popiera rozwój energetyki wiatrowej we własnym regionie, a 72 proc. chciałoby, aby ich województwo było kojarzone z tym rodzajem energetyki. Co więcej, aż siedmiu na dziesięciu badanych wyraziło zdanie, że turbiny wiatrowe mają pozytywny wpływ na krajobraz!

Warto wspomnieć także, że siłownie wiatrowe mogą powstać również poza lądem. Z raportu Greenpeace "Morski wiatr kontra atom" wynika, że rozwój tego rodzaju energetyki na morzu jest jednym z najbardziej konkurencyjnych jej rodzajów.

Efektywność elektrowni jest większa ze względu pojawiające się na mniejszych wysokościach oraz silniejsze i stabilniejsze wiatry. Uzasadnia to budowanie farm na dnie morskim, nawet pomimo wyższych kosztów inwestycji. Urządzenia takie powstały już m.in. w Belgii, Danii, Finlandii, Niemczech, Irlandii, Holandii, Norwegii, Szwecji i Wielkiej Brytanii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto