Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Węgiel leczniczy – jego właściwości i zastosowanie

abcZdrowie.pl
Ciemnobrązowe tabletki z węglem przywodzą na myśl czasy dzieciństwa, gdy były najpopularniejszym lekiem na zatrucie pokarmowe. Węgiel jest stosowany także dziś – kiedy warto po niego sięgnąć?

Tabletki z węglem znajdują się w niemal każdej domowej apteczce. Ich duża popularność, zwłaszcza wśród osób w wieku dojrzałym i starszych, jest wynikiem wysokiej skuteczności oraz naturalnego oddziaływania na organizm. W jakich sytuacjach warto sięgnąć po węgiel leczniczy? Jak działa ten preparat?

Korzyści płynące z przyjmowania węgla

Jeśli często doświadczasz biegunki i problemów żołądkowych, a nie chcesz faszerować się lekami, węgiel leczniczy może okazać się remedium na twoje zmartwienia. Substancja ta w naturalny sposób usuwa toksyny z organizmu, łagodząc tym samym dolegliwości ze strony układu trawiennego. Jednocześnie węgiel leczniczy ogranicza nadmierną produkcję gazów w obrębie jelit, zmniejszając podatność na wzdęcia.

Tabletki zawierające węgiel o właściwościach leczniczych są pomocne również w przypadku częstych krwotoków z nosa, szumów usznych oraz silnych bólów głowy. Węgiel sprawdza się także przy bezsenności – efekty przyjmowania węgla można zoptymalizować, dbając o higienę snu (wietrzenie sypialni przed snem, relaksująca kąpiel wieczorem, unikanie silnych bodźców świetlnych przed położeniem się do łóżka, niejedzenie ciężkostrawnych produktów co najmniej 3 godziny przed zaśnięciem).

Węgiel leczniczy znajduje zastosowanie także w leczeniu wrzodów, egzemy, gorączki, zapalenia oskrzeli i astmy. Zaleca się go osobom o słabym pulsie, z tendencją do omdleń oraz w okresie rekonwalescencji.

O czym warto pamiętać, stosując węgiel?

Węgiel leczniczy jest uznawany za bezpieczny środek, należy jednak pamiętać o kilku zasadach dotyczących jego przyjmowania:

- Przy biegunce stosuj węgiel przez maksymalnie 3-4 dni. Dłuższe stosowanie może zaburzać procesy trawienne.

- Pamiętaj, że u osób z wolną przemianą materii węgiel leczniczy może być mniej skuteczny.

- Węgiel może zakłócać wchłanianie środków odżywczych oraz leków – z tego powodu należy przyjmować go co najmniej 2 godziny po połknięciu innych środków farmakologicznych.

- Niektóre preparaty z węglem zawierają również sorbitol. Jest to substancja słodząca, która wykazuje właściwości przeczyszczające, w związku z czym może nasilać wymioty i biegunkę.

- Węgiel leczniczy może powodować ból lub obrzęk żołądka u osób doświadczających krwawienia z przewodu pokarmowego oraz u pacjentów po operacji przeprowadzonej w obrębie układu trawiennego.

- Nie wolno mieszać węgla z syropem czekoladowym, sorbetem ani lodami – dodatek słodyczy nadaje mu przyjemny smak, ale może zaburzać jego działanie.

- Mimo iż węgiel leczniczy sprawdza się przy zatruciach pokarmowych, nie należy stosować go przy zatruciu ługiem, silnymi kwasami, detergentami i benzyną. Środek ten może nasilić objawy zatrucia i opóźnić postawienie właściwej diagnozy oraz wdrożenie leczenia. W przypadku zatrucia etanolem, metanolem, żelazem, cyjankiem i litem węgiel jest nieskuteczny.

- Jeżeli tabletki z węglem nie przynoszą pożądanych rezultatów, a dolegliwości nasilają się, należy jak najszybciej udać się do lekarza.

- Coraz częściej mówi się o węglu leczniczym w kontekście leczenia choroby Alzheimera – niektórzy naukowcy przekonują, że substancja ta działa uspokajająco na pacjentów w starszym wieku i pomaga im wyjść ze stanu otępienia.

Wszechstronne zastosowanie węgla nie powinno przesłonić nam podstawowego faktu – jest to środek leczniczy i jako taki powinien być przyjmowany z rozwagą. Należy stosować węgiel zgodnie z jego przeznaczeniem i w razie wątpliwości konsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Specjalista doradzi, jaka dawka będzie bezpieczna i kiedy można bez obaw sięgnąć po węgiel.

Partnerem serwisu jest

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto