Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

We Wrocławiu nie będzie darmowej komunikacji miejskiej

Malwina Gadawa
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Fot. Michal Pawlik / Polskapresse
Prawo i Sprawiedliwość chciało, by we Wrocławiu komunikacja miejska była darmowa dla wszystkich kierowców, a w dni, kiedy powietrze w mieście będzie szczególnie zanieczyszczone - także dla pasażerów samochodów. MIał to być sposób na walkę ze smogiem w mieście. Pomysłu nie poparli miejscy radni.

Zgodnie z projektem z komunikacji miejskiej mieli korzystać za darmo właściciele i współwłaściciele samochodów, którzy są zameldowani we Wrocławiu. W dni, w których stężenie pyłu zawieszonego PM10 przekroczy 100 mikrogamów na metr sześcienny, z bezpłatnych przewozów mieliby korzystać także pasażerowie samochodów, jednak pod warunkiem że będą podróżowali razem z kierowcą. Darmowe przejazdy obowiązywałyby przez dobę od stwierdzenia przekroczenia wskazanego przez radnych poziomu PM10.

Marcin Krzyżanowski, szef klubu PiS mówił, że pomysł ma zachęcić kierowców do korzystania z komunikacji publicznej i poprawić choć trochę sytuację związaną ze smogiem.

Jacek Ossowski, przewodniczący rady miejskiej mówił, że powietrze najbardziej zanieczyszczane jest przez nieekologiczne ogrzewanie gospodarstw domowych. Według Ossowskiego, posiadanie dowodu rejestracyjnego nie powinno uprawniać do darmowej komunikacji. - W jakiej sytuacji stawia to osoby, które nie mają auta - pytał przewodniczący rady i radny klubu Rafała Dutkiewicza z Platformą. - Dopóki będziemy ogrzewać domy najtańszym gatunkiem węgla, nie rozwiążemy problemu, a uchwały PiS nie możemy przyjąć - dodał Jacek Ossowski.

Wiceprezydent Wojciech Adamski przekonywał, że miasto chce i walczy z zanieczyszczonym powietrzem. W województwie trwają prace nad tzw. uchwałą antysmogową. Adamski stwierdził, że pomysł PiS nie przyniósłby oczekiwanych efektów. - Wprowadzimy podział obywateli i zamieszanie. Nie ma niczego za darmo - przekonywał wiceprezydent.

Większość radnych głosowała przeciwko pomysłowi Prawa i Sprawiedliwości.


Niektóre ośrodki egzaminowania kierowców wstrzymały egzaminy. Wojewódzkie Ośrodki Egzaminowania Kierowców tłumaczą, że Ministerstwo Infrastruktury nie opublikowało odpowiedniego rozporządzenia o szkoleniu i egzaminowaniu kierowców. Stare wygasło o północy. Egzaminy wstrzymane są m.in. w Częstochowie, Bydgoszczy czy Warszawie... Z kolei na przykład w małopolsce, Białymstoku i i większości ośrodków na Śląsku - egzaminy odbywają się normalnie.

Źródło: TVN24/x-news

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto