Grób westerplatczyka na  cmentarzu w Wałbrzychu

Grób westerplatczyka na cmentarzu w Wałbrzychu (© Dariusz Gdesz)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Przypadająca dzisiaj 72. rocznica wybuchu II wojny światowej oraz opublikowany przez "Panoramę Wałbrzyską" artykuł o Eugeniuszu Grabowskim stały się dla władz Wałbrzycha impulsem do przypomnienia tej postaci mieszkaniom miasta.

Eugeniusz Grabowski to jeden z bohaterskich polskich żołnierzy, którzy we wrześniu 1939 roku bronili Westerplatte. Ostatnie lata swojego życia spędził u rodziny w Wałbrzychu. Tu zmarł i został pochowany na cmentarzu komunalnym przy ul. Przemysłowej.

- Wałbrzyskie obchody 72. rocznicy wybuchu II wojny światowej , połączone z Dniem Kombatanta, odbędą się w sobotę, 3 września - mówi Zygmunt Nowaczyk, wiceprezydent Wałbrzycha. - Ich organizatorem będzie Szkoła Podstawowa nr 15. Przed uroczystością uda-my się na cmentarz, by złożyć kwiaty i oddać hołd Eugeniuszowi Grabowskiemu.

Władze Wałbrzycha chcą, by oddawanie hołdu bohaterskiemu westerplatczykowi stało się tradycją, w której będą co roku uczestniczyły delegacje wałbrzyskich szkół. To forma budowania lokalnego patriotyzmu u młodych wałbrzyszan. Eugeniusz Grabowski urodził się 21 października 1914 r. w Kramarzewie, koło Białegostoku. Na Westerplatte został skierowany jako działonowy 30 lipca 1939 r. Był w stopniu kaprala i dowodził obsługą jedynej armaty, którą posiadali Polacy. W czasie obrony półwyspu został ranny w głowę, a po kapitulacji trafił do niewoli, gdzie przebywał do końca wojny. Po jej zakończeniu Grabowski osiedlił się z rodziną w Kowarach, gdzie pracował w handlu. W 1997 r. przeprowadził się do synowej w Wałbrzychu. Zmarł 10 maja 2001 r. Pogrzeb westerplatczyka odbył się z udziałem wojskowej kompanii reprezentacyjnej.

Komentarze (2)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!