Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wałbrzych i Hrabstwo Cape Breton w Kanadzie podpisały porozumienie o partnerskiej współpracy

Paweł Gołębiowski
Wałbrzych i Hrabstwo Cape Breton w Kanadzie podpisały porozumienie o partnerskiej współpracy

Wałbrzych i Hrabstwo Cape Breton w Kanadzie podpisały porozumienie o partnerskiej współpracy. Doszło do tego w sposób niezwykły, bo na odległość - za pośrednictwem videokonferencji.
Uchwałę o możliwości nawiązania takiego partnerstwa, Rada Miejska Wałbrzycha podjęła już kilka miesięcy temu.
Oba ośrodki są do siebie podobne. Hrabstwo Cape Breton, to kanadyjska prowincja Nowej Szkocji, druga co do wielkości gmina i ekonomiczne serce wyspy Cape Breton. Hrabstwo liczy około 100 tysięcy mieszkańców i z Wałbrzychem łączą je tradycje górnicze oraz żyjąca w hrabstwie spora społeczność polska. To także region postindustrialny.
Stwarza to możliwość przyszłej współpracy m.in. w dziedzinie rozwoju gospodarczego, przedsiębiorczości, kształcenia, turystyki i wypoczynku, planowania, ochrony dziedzictwa. Umowa partnerska ma ułatwiać kontakty i stosunki partnerskie pomiędzy środowiskami gospodarczymi, specjalistami i profesjonalistami z różnych dziedzin, twórcami i artystami oraz organizacjami społecznymi. Współpracować mogą szkoły i uczelnie.
– W Kanadzie mieszkał Louis Hardouin, osobisty kucharz rodu Hochbergów, właścicieli zamku Książ. Zatrudniony przez księżnę Daisy nie tylko świetnie gotował, ale robił też wspaniałe fotografie. W 2016 roku wróciły do Wałbrzycha, a na zamku jest ich stała wystawa.
O sprawie było głośno. Być może to spowodowało, że w regionie Cape Breton zainteresowano się Wałbrzychem – wyjaśniali w wałbrzyskim urzędzie miejskim.
Teraz w piątek, 11 stycznia w sali konferencyjnej wałbrzyskiego Ratusza, przy udziale wałbrzyskich licealistów, prezydent Roman Szełemej podpisał porozumienie o współpracy z regionem w odległej Kanadzie.
W uroczystym podpisaniu umowy po stronie polskiej poza prezydentem wzięli udział: Maria Romańska, przewodnicząca Rady Miejskiej Wałbrzycha, Anna Żabska, prezes Zamku Książ, Jan Jędrasik, dyrektor Centrum Nauki i Sztuki „Stara Kopalnia”, Jacek Drejer dyrektor Muzeum Porcelany oraz Janusz Kurc, przedstawiciel środowisk górniczych.
Po stronie kanadyjskiej w uroczystości wzięli udział: burmistrz Cecil Clarke, radni, 20 uczniów szkoły średniej, urzędnicy oraz nauczyciele i przedstawiciele polskich środowisk w Cape Breton.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto