Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wałbrzych: Czy właściciel ruin kościoła ewangelickiego zdąży z remontem przed katastrofą? (ZDJĘCIA)

Artur Szałkowski
Ruiny kościoła ewangelickiego przy ul. Reymonta w Wałbrzychu
Ruiny kościoła ewangelickiego przy ul. Reymonta w Wałbrzychu Artur Szałkowski
Obecny właściciel ruin dawnego kościoła ewangelickiego przy ul. Reymonta w Wałbrzychu zapewnia, że przygotowywany jest projekt jego odbudowy. Dodaje także, że ma być gotowy w 2019 roku.

W 1998 roku doszło do celowego podpalenia wieży byłego kościoła ewangelickiego przy ul. Reymonta na wałbrzyskim Podgórzu. Od tamtej pory stan techniczny obiektu ulega pogorszeniu. Obecnie na murach opuszczonej świątyni widać spękania, podziurawiony dach ugina się coraz bardziej do wnętrza obiektu, a słabo widoczne pozostałości napisu na murze informują: „Wstęp wzbroniony, grozi śmiercią”. Wszystko wskazuje na to, że katastrofa budowlana jest tylko kwestią czasu. Z informacji, które uzyskaliśmy od właściciela obiektu, którym od niespełna 4 lat jest Fundacja Jesus Christ Security z Boguszowa-Gorc wynika, że plan ratowania zrujnowanej świątyni jest w trakcie realizacji.

– W 2019 roku będzie gotowy projekt przekształcenia byłego kościoła w Wałbrzychu w centrum dla dzieci i młodzieży – wyjaśnia Marian Rogowski, przewodniczący rady Fundacji Jesus Christ Security. – Następnie zamierzamy pozyskać dotację z jednego z programów Unii Europejskiej. Jeśli nam się to uda, to inwestycja w Wałbrzychu zostanie zrealizowana w ciągu 5 lat.

Fundacja prowadzi Chrześcijański Ośrodek Pomocy Arka w Boguszowie-Gorce dla osób uzależnionych, ludzi z problemami. Współpracuje z Bankiem Żywności. Kiedy niespełna 4 lata temu przejmowała byłą świątynię ewangelicką na wałbrzyskim Podgórzu, obiekt był już w kiepskim stanie technicznym.

Zrujnowany kościół ewangelicki z cmentarzem na sprzedaż

Kościół został zbudowany pod koniec XIX wieku. W latach 1949-1964 niemiecka parafia ewangelicka na Podgórzu dzieliła swoją świątynię z utworzoną w 1948 roku Parafią Prawosławną w Wałbrzychu. Nabożeństwa prawosławne były wówczas odprawiane w zakrystii kościoła. W 1964 roku parafia ewangelicka na Podgórzu uległa likwidacji. Nawa główna kościoła została wówczas przekazana przez miasto Wałbrzyskim Zakładom Graficznym „Kalkomania”, które w świątyni urządziły magazyn papieru. W 1994 roku magazyn uległ likwidacji i kościół będący w kiepskim stanie technicznym, m.in. z powodu szkód górniczych przejęła parafia prawosławna. Przygotowała plan budowy wewnątrz kościoła niewielkiej cerkwi oraz diecezjalnego muzeum ikon i sztuki chrześcijańskiej. Projektu nie zrealizowano ze względu na brak funduszy.

Trwają przygotowania do budowy cerkwi w Śródmieściu Wałbrzycha

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto