Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uwaga na przeziębienie jajników

abcZdrowie.pl
abcZdrowie
Choroby układu rozrodczego sprawiają kobiecie wiele problemów. Przede wszystkim są bolesne, a nieleczone mogą sprawić, że kobieta nie będzie mogła zajść w ciążę.

Choroby układu rozrodczego sprawiają niemały kłopot każdej kobiecie. Wiele z nich jest bardzo bolesnych, a do tego wiążą się one ze skrępowaniem i zawstydzeniem. Dlatego wiele pań nie chce udać się do specjalisty, ale woli leczyć się na własną rękę. Tymczasem niedoleczone infekcje mogą doprowadzić do znacznie poważniejszych powikłań. Podobnie sytuacja przedstawia się z przeziębieniem jajników. Jeśli nie będziemy czujne, nie zauważymy wcześniej pewnych symptomów i nie udamy się w odpowiednim czasie do lekarza, to może to spowodować problemy z zajściem w ciążę, pojawienie się torbieli na jajnikach czy problemy menstruacyjne.

Jakie są objawy przeziębienia jajników?
Przeziębienie jajników objawia się bólem w dolnej części brzucha. Do tego mogą dojść wymioty oraz nudności. Odczuwana jest wyższa temperatura ciała. Ponadto kobieta może mieć gorsze samopoczucie. To jednak nie wszystko. Przeziębienie jajników może współwystępować z infekcją błony śluzowej. Dlatego też oprócz wymienionych już objawów, mogą się pojawić dodatkowe symptomy. Chora może mieć biegunkę lub zaparcia. Występuje kolka jelitowa. Pojawia się krwawienie między miesiączkami. Kobieta może również zauważyć obfitsze niż zwykle krwawienia podczas okresu. Odczuwa pieczenie w okolicach pęcherza moczowego.

W jaki sposób można przeziębić jajniki?
Przeziębienie jajników może mieć wiele przyczyn. Specjaliści wyróżniają drogę zstępującą i wstępującą. Przez pierwszy sposób można zakazić się rzadziej, polega on na tym, że drobnoustroje docierają do jajników przez krew z innych zakażonych organów, np. zębów lub migdałków. Droga wstępująca oznacza, że bakterie dostały się do układu rozrodczego przez błonę śluzową i szyjkę macicy oraz pochwę. Do zakażenia przez drogę wstępującą dochodzi w około 90% przypadków wszystkich przypadków zapalenia jajników. Sprzyjają temu różne okoliczności, m.in. przedterminowy poród, niektóre zabiegi ginekologiczne, umieszczenie wkładki wewnątrzmacicznej. Zapalenie jajników przez drogę wstępującą może również nastąpić przy wyłyżeczkowaniu macicy, poronieniu, a także wtedy, gdy mamy miesiączkę.

Jak wyleczyć przeziębienie jajników?
Kiedy tylko zauważymy u siebie objawy wymienione w powyższym akapicie, to nie warto czekać, aż nam przejdzie, ale należy jak najszybciej udać się do ginekologa. Jeśli okaże się, że rzeczywiście przeziębiliśmy sobie jajniki, to zapewne lekarz zleci kurację antybiotykową. Dodatkowo pacjentka może otrzymać polecenie, aby przyjmować leki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne (niesteroidowe). Lekarstwa to jednak nie wszystko. Kobieta powinna na pewien czas zmienić tryb życia i pamiętać o nawadnianiu organizmu. Niewskazane jest spożywanie produktów ciężkostrawnych. Ostatni warunek może być trudny do wykonania, szczególnie jeśli kobieta jest żoną i mamą. Chodzi mianowicie o leżenie w łóżku. Pacjentka powinna dużo odpoczywać. Dzięki temu szybciej wróci do zdrowia.

Jak uniknąć przeziębienia jajników?
Każda z nas zdaje sobie doskonale sprawę z tego, że lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. Jeśli chcemy więc uniknąć przykrych konsekwencji przeziębienia jajników, to najlepiej jest wcześniej zadbać o zdrowie narządów rodnych. Co można zrobić? Przede wszystkim należy dbać o higienę. Częste prysznice i kąpiele, zmiana bielizny, ostrożne korzystanie z basenów i toalet publicznych – to wszystko z pewnością pomoże ustrzec się groźnych infekcji. Niesamowicie istotne jest również to, aby zwracać uwagę na każde niepokojące objawy. Nawet coś, co wydawałoby się nieznaczące, może być pierwszym symptomem poważniejszej choroby. Pamiętajmy również o regularnych wizytach u ginekologa.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto