Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie i nauczyciele opanowali Belweder

Dorota Abramowicz
Nagrody dla ambasadorów Ponad stu uczniów i towarzyszących im nauczycieli z całej Polski odebrało wczoraj nagrody za najlepsze programy przeciwdziałające przemocy i agresji.

Nagrody dla ambasadorów
Ponad stu uczniów i towarzyszących im nauczycieli z całej Polski odebrało wczoraj nagrody za najlepsze programy przeciwdziałające przemocy i agresji. Tak uhonorowano uczestników kampanii „Szkoła bez przemocy”

Komisja konkursowa od września do grudnia zeszłego roku dostała 916 projektów z całej Polski. Jury nagrodziło 64. Prof. Janusz Czapiński, psycholog społeczny, zasiadający w Radzie Programowej „Szkoły bez przemocy”, z satysfakcją mówił o efektach kampanii gazet regionalnych, trwającej już rok. – Uruchomiono pozytywną energię. Ze szkolną przemocą nie można walczyć za pomocą jednego, narzuconego z góry ministerialnego programu. Lepiej zadziałają te, które uczniowie opracują wspólnie z nauczycielami i rodzicami. Wierzę w ich mądrość – mówił.
Liczyło się nowatorstwo projektu, jego długofalowość, zaangażowanie w działania całej społeczności szkolnej.

Na kłopoty – szkoła
– W naszej szkole uczniowie uczestniczą w opracowywaniu systemu kar i nagród. Powołaliśmy Trybunał Uczniowski, rozwiązujący konflikty między uczniami i nauczycielami, organizujemy grupy wsparcia dla kolegów, którzy mają kłopoty – wyliczał jednym tchem Maciej Kwiatkowski, uczeń III klasy nagrodzonego Zespołu Szkół nr 21 w Bydgoszczy.
Małgorzata Stopa, pedagog szkolny Zespołu Szkół w Wysokiej Głogowskiej w woj. podkarpackim, kolejnej z nagrodzonych placówek, dodała z uśmiechem: – Jeśli ktoś ma problemy, zaczynamy po prostu rozmawiać. Nauczyciel musi być zawsze do dyspozycji ucznia.

Wielkie zaskoczenie
Najlepsze szkoły otrzymały sfinansowane przez Fundację Grupy TP SA bony o wartości pięciu tys. zł każdy. Będą je mogły przeznaczyć na zakup usług edukacyjnych lub psychologiczno-pedagogicznych.
Podczas uroczystej gali uhonorowano także dziesięciu autorów projektów koszulek promujących kampanię. Najwyżej oceniono pracę 12-letniej Karoliny Woźniak z Gdańska – tablicę z przekreślonymi sylwetkami bijących się dzieci. Laureatka dostała w prezencie iPoda.
– Nie spodziewałam się zwycięstwa. Kiedy przygotowywałam projekt, myślałam tylko, że nie lubię, jak ktoś kogoś bije i obraża. Dziwnie się czuję, kiedy pomyślę, że w wymyślonej przeze mnie koszulce będą chodzić dzieci z całej Polski – powiedziała nam przez telefon Karolina. Laureatka z powodu choroby nie mogła uczestniczyć w uroczystości.
Konkurs był częścią kampanii „Szkoła bez przemocy”, którą w zeszłym roku zorganizowało 16 gazet grupy Polskapresse i Media Regionalne. Zainspirowały ją bulwersujące wyniki badań CBOS, dotyczące agresji w szkołach (ponad 30 proc. uczniów zetknęło się z agresją w szkole, co dziesiąte dziecko przyznało, że w ostatnich miesiącach padło ofiarą przemocy).

Potrzebne działania
W akcji objętej patronatem prezydenta bierze udział już co dziesiąta polska szkoła. – Nie spodziewaliśmy się, że tysiąc szkół tak szybko podejmie konkretne działania – powiedziała Joanna Pilicka, prezes Mediów Regionalnych, a Dorota Stanek, prezes Polskapresse, dodała, iż widząc tak wielu aktywnych młodych ludzi, jest spokojna o powodzenie akcji.
Laureatów konkursu prezes Fundacji Grupy TP SA Michał Droga nazwał ambasadorami dobrej idei. Niektórzy z nich, jak 10-letnia Patrycja Szlas z Miszewa pod Gdańskiem, przyznawali się, że przejęci podróżą do Warszawy nie mogli ostatniej nocy zmrużyć oka.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto