Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczelnie we Wrocławiu rozbudowują się nad Odrą. Co powstanie? (ZOBACZ ZDJĘCIA)

Adrianna Machalica
Rozbudowywany kompleks Uniwersytetu Przyrodniczego przy ul. Chełmońskiego
Rozbudowywany kompleks Uniwersytetu Przyrodniczego przy ul. Chełmońskiego Google
Politechnika Wrocławska oraz Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu planują rozbudowę. Nowe laboratoria, kompleks sportowy czy pomieszczenia administracyjno-biurowe to tylko niektóre plany związane z przyszłymi inwestycjami.

Politechnika WrocławskaW październiku 2018 roku Politechnika Wrocławska wzbogaciła się o ponad hektarowy teren, na którym może inwestować.
– Działka przy ul. Na Grobli, to jest to jeden z terenów, które Politechnika Wrocławska w zeszłym roku przejęła od miasta Wrocław. Oprócz tego uczelnia otrzymała także tereny przy ul. Hoene-Wrońskiego i przy wybrzeżu Wyspiańskiego. W zamian przekazaliśmy miastu działki przy ul. Biegasa, przy ul. Braci Gierymskich oraz działkę przy ul. Bartla, gdzie obecnie znajduje się przedszkole – mówi Michał Ciepielski z biura prasowego Politechniki Wrocławskiej.

Już wiadomo, że w budynku A planowana jest przebudowa wnętrza pod potrzeby przyszłego użytkownika oraz przebudowa wejścia głównego. W budynku tym znajdzie się siedziba Działu Spraw Międzynarodowych, który obecnie mieści się w gmachu głównym (A-1). Znajdą się więc tam pomieszczenia administracyjno-biurowe, z których będą korzystali pracownicy działu. Jednak nie są obecnie wyznaczone dokładne terminy realizacji.

Do zagospodarowania uczelnia ma także działkę przy wybrzeżu Wyspiańskiego. To tak naprawdę teren obecnego nabrzeża Politechniki Wrocławskiej, który wcześniej był jedynie dzierżawiony od miasta. Teraz jest to już całkowicie własność uczelni. Plac przy ul. Hoene-Wrońskiego sąsiaduje z budynkiem dawnego szpitala, który od 2015 r. należy do uczelni.

– Gmach wymaga kapitalnego remontu, ale to również jest bardzo wczesny etap inwestycji. Poza tym budynek jest wpisany do rejestru zabytków i zakres prac wymaga uzgodnienia z konserwatorem zabytków – tłumaczy Michał Ciepielski. – Budynek będzie modernizowany głównie z myślą o studentach, którzy zyskają powierzchnię na sale wielofunkcyjne i biura do prowadzenia np. kół naukowych. Część budynku stanowić będą także pomieszczenia dydaktyczne dla Wydziału Matematyki – dodaje.

Politechnika będzie także budować nowy kompleks sportowy. Przetarg na budowę został rozstrzygnięty 3 grudnia 2018 roku. Koszt przedsięwzięcia wyniesie ponad 44,5 mln zł. Wykonawca Haras Budownictwo zobowiązał się zrealizować dwa etapy do 2020 roku.

Obiekty będą znajdować się przy ul. Chełmońskiego, gdzie w 2016 roku uczelnia wybudowała już jedną halę sportową. – Umowa podzielona została na dwa etapy. W pierwszym z nich powstanie nowy budynek, w którym znajdzie się sala do koszykówki, sala do siatkówki, blok administracyjny, instruktorski oraz szatniowo-sanitarny.

Podczas drugiego etapu realizowana będzie budowa sal ćwiczeniowych do siłowania, sali sportów walki oraz sali do tańca towarzyskiego i fitness wraz z zapleczem szatniowo-sanitarnym. Oprócz tego zbudowane zostaną również drogi wewnętrzne, parkingi i chodniki – mówi Michał Ciepielski.

Do realizacji pozostaje jednak jeszcze jeden etap, który nie został ujęty w przetargu. Trzeci etap obejmie wyburzenie obiektów administracyjno-szkoleniowych oraz utworzenie w ich miejsce trzykondygnacyjnej krytej pływalni.

Uniwersytet Przyrodniczy
Najpewniej w 2019 roku ruszy tutaj budowa Regionalnego Centrum Innowacyjnych Technologii Produkcji, Przetwórstwa i Bezpieczeństwa Żywności (CIT) o łącznej powierzchni 10 tys. m2. To wielka inwestycja, w ramach której w sześciu lokalizacjach powstanie kilka obiektów.

Na razie przetarg na zaprojektowanie oraz wybudowanie Centrum Eksperymentalnych Zakażeń Zwierząt wraz z wyposażeniem i Centrum Biologii Stosowanej oraz Innowacyjnych Technologii Produkcji Żywności został przez uczelnię unieważniony 4 stycznia 2019, ze względu na zbyt drogie oferty, jakie proponowali: Control Process EPC2 Sp. z o.o. (91 mln 918 tys. zł), Budimex S.A. (69 mln 473 tys. zł) oraz Warbud S.A. (64 mln 207 tys. zł). Uniwersytet Przyrodniczy na ten cel chciałby przeznaczyć 44 mln 10 tys. zł.

Prace nad pierwszym centrum mają się zakończyć do 31 marca 2020 roku, a nad drugim 31 sierpnia 2021 r.

Ale to nie koniec inwestycji. Na Uniwersytecie Przyrodniczym powstanie także centrum eksperymentalnych zakażeń zwierząt przy pl. Grunwaldzkim 45. Centrum obejmie nowy budynek z wiwarium i zmodernizowane pracownie: genomiki i transkryptomiki, molekularnej diagnostyki mikroorganizmów, proteomiki, cytometrii przepływowej. Będzie to nowy parterowy budynek o powierzchni zabudowy 342 m2 i kubaturze 1385 m3. Badane będą tam m.in.: nowe zagrożenie bezpieczeństwa żywności (w szczególności gronkowcowe) czy potencjalne zanieczyszczenia niskocząsteczkowe w materiałach pochodzenia zwierzęcego.

Uczelnia rozbuduje także swoją bazę na tzw. Wielkiej Wyspie. Centrum biologii stosowanej oraz innowacyjnych technologii produkcji żywnościowych powstanie przy ul. Chełmońskiego 39/41. Będzie to budynek o trzech kondygnacjach (w środku hala produkcyjna i suszarnia na parterze, laboratoria i pracownie wyżej) o powierzchni ponad 5,881 m2 na planie litery „L”. Wyposażony w 12 laboratoriów m.in.: Laboratorium Innowacyjnych Technik Pozyskiwania, Laboratorium Oceny Oddziaływania Rolnictwa na Środowisko, Laboratorium Pasz i Żywienia Zwierząt czy Laboratorium Innowacyjnych Technologii Serowarstwa, Przetwórstwa Mięsa, Nutraceutyków i Żywności Funkcjonalnej.

Badane tam będą m.in.: wykorzystanie surowców odpadowych pochodzenia roślinnego w miejsce surowców kopalnianych, metody wytwarzania nowych przetworów ziemniaczanych bogatych w składniki bioaktywne czy metody wytwarzania nowych przetworów owocowo-warzywnych bogatych w składniki bioaktywne.

– Dzięki tej infrastrukturze, którą już na uczelni mamy i którą tworzymy w ramach Centrum Innowacyjnych Technologii, jesteśmy w stanie dostarczyć firmom w sektorze rolno-żywieniowym najlepsze rozwiązania, patenty, stworzyć i przetestować technologie i materiały, przeanalizować i udoskonalić procesy, surowce i produkty. Liczymy na bardzo ścisłą współpracę z biznesem, a pierwszy jego krąg to dla nas oczywiście członkowie konwentu i absolwenci naszej szkoły – tłumaczą przedstawiciele uczelni.

Co ważne, stałe zatrudnienie w tej placówce znajdzie 48 osób. Dostępnych będzie: 104 miejsca parkingowe i sześć stojaków na rowery.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto