18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trądzik – dlaczego jest jednym z głównych problemów dermatologicznych Polaków?

abcZdrowie.pl
by Jamey Howard (flickr)
Zaskórniki i wypryski to problem, którego doświadcza wielu Polaków. Dlaczego ta choroba skóry stała się powszechnym zjawiskiem?

Poczekalnia u dermatologa to miejsce, w którym możemy spotkać osoby dotknięte różnymi chorobami skóry. W większości przypadków są to jednak pacjenci walczący z trądzikiem. Wbrew pozorom, na trądzik chorują nie tylko nastolatki – ze zmianami trądzikowymi zmagają się także osoby dorosłe. Dlaczego problemy ze skórą stały się powszechnym zjawiskiem?

Trądzik u dorosłych

Jak wyjaśnia lekarz medycyny estetycznej Izabela Lenartowicz, „trądzik to problem nie tylko związany z okresem dojrzewania, ale coraz częściej jest przypadłością dorosłych już kobiet i mężczyzn. Trądzik jest najczęstszą chorobą skóry – dotyczy około 85% chłopców i 80% dziewcząt. Poza tym dotyczy 8% populacji dorosłych. Wzrastająca liczba pacjentów jest z pewnością spowodowana wzrostem tempa życia i poziomu stresu, które są jednymi z przyczyn powstawania trądziku. Inne główne jego przyczyny to: łojotok, nieprawidłowe złuszczanie się naskórka, nadmierny wzrost bakterii Propionibacterium acnes oraz stan zapalny skóry. Nie bez znaczenia jest też dieta i stosowane do codziennej pielęgnacji skóry kosmetyki”.

Czy warto leczyć trądzik?

Trądzik to schorzenie, wokół którego pojawiło się wiele mitów. Jednym z nich jest (błędne!) przekonanie, że ta powszechna choroba skóry w końcu ustąpi samoistnie. Wiara w lecznicze „właściwości” czasu sprawia, że wiele osób nie podejmuje leczenia pod okiem dermatologa, a trądzik postępuje, powodując trwałe przebarwienia skóry oraz – nierzadko – blizny. Gdy niedoskonałości cery są liczne i nasilone, poczucie własnej atrakcyjności u chorego sięga dna. Pojawiają się kompleksy, niechęć do kontaktów z innymi ludźmi (zwłaszcza płci przeciwnej) i niska samoocena. Im dłużej ten stan się utrzymuje, tym trudniej jest przełamać wewnętrzne opory i poszukać profesjonalnej pomocy. Tymczasem, mimo iż – jak przyznaje lekarz ‒ „leczenie trądziku jest procesem długotrwałym i wielokierunkowym”, stosowane obecnie metody walki z trądzikiem przynoszą bardzo dobre rezultaty. Nie tylko poprawiają wygląd skóry, ale także korzystnie wpływają na samoocenę i pewność siebie.

Od czego zacząć leczenie skóry pokrytej zmianami trądzikowymi? „Lekarz specjalista określi rodzaj trądziku, jego główne przyczyny i zleci odpowiednie badania oraz zaproponuje skuteczne leki i zabiegi pozwalające cieszyć się zdrową i piękną skórą” ‒ wyjaśnia lekarz Izabela Lenartowicz.

Jak pielęgnować cerę trądzikową?

Właściwa pielęgnacja to klucz do zdrowej cery. Często sami nieświadomie szkodzimy bowiem swojej skórze, używając źle dobranych preparatów lub nadmiernie wysuszając skórę z tendencją do przetłuszczania się. Dlatego też, jeśli chcesz poprawić swój wygląd, postaw na sprawdzone rozwiązania:
- Myj twarz dwa razy dziennie – jeśli intensywnie ćwiczyłeś, oczyść skórę twarzy z potu możliwie szybko po zakończeniu treningu, by nie doprowadzić do nasilenia zmian skórnych.

- Łagodny płyn do mycia twarzy aplikuj opuszkami palców – nie stosuj myjek ani gąbek!

- Unikaj kosmetyków, które mogą podrażnić i wysuszyć skórę, na przykład toniku lub agresywnie działających maseczek albo peelingów.

- Nie szoruj skóry – może wydawać ci się, że w ten sposób oczyścisz ją skutecznie, ale takie działanie jedynie pogarsza stan cery.

- Preparaty do mycia twarzy spłukuj letnią wodą.

- Jeśli masz przetłuszczające się włosy, myj je codziennie.

- Gdy na twarzy pojawiają się wypryski, zwalcz pokusę wyciśnięcia ich – twoja „interwencja” jedynie wydłuży proces gojenia się skóry i zwiększy ryzyko wystąpienia nieestetycznych blizn.

- W ciągu dnia nie dotykaj palcami twarzy, by nie spowodować nowych zmian trądzikowych.

- Unikaj promieni słonecznych i solarium – efekt wysuszenia skóry jest krótkotrwały i zawsze pociąga za sobą zwiększone wydzielanie sebum przez gruczoły łojowe, a co za tym idzie – nasilenie trądziku.

Trądzik to jedna z głównych przyczyn, dla których zgłaszamy się do dermatologa. Fakt ten nie powinien nikogo dziwić – zanieczyszczenie środowiska, stres i szybkie tempo życia niekorzystnie oddziałują na cerę, a przy predyspozycjach do tworzenia się niedoskonałości ich rozwój to zwykle tylko kwestia czasu. Dobrą wiadomością dla osób zmagających się z trądzikiem jest fakt, iż można skutecznie z nim walczyć. Konieczne jest jednak zachowanie dużej dozy samodyscypliny.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto