Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Technikum nr 6 w LZN: Kuźnia pilotów, ale nie tylko

Przemysław Wronecki
Na każde dwie godz. teorii przypadają cztery godz. praktyki
Na każde dwie godz. teorii przypadają cztery godz. praktyki Fot. Przemysław Wronecki
Do Lotniczych Zakładów Naukowych nie przyjęto Mirosława Hermaszewskiego. Mimo to, jako jedyny Polak, poleciał w kosmos. Za to szkołę tę ukończył Janusz Rewiński, jednak zamiast na promie kosmicznym, wylądował w Sejmie i na estradzie kabaretowej. Od 64 lat przy ul. Kiełczowskiej po prostu kształci się najlepszych.

Recepta na sukces jest prosta. - U nas uczą pasjonaci, którzy kochają to, co robią - przekonuje Barbara Oleszek, dyrektorka LZN. Sama kończyła tę szkołę, do takiego wyboru namówił ją tata.

W tej szkole, uczniowie, aby dowiedzieć się więcej, często zostają dłużej. Nierzadko podchodzą do nauczycieli również na przerwach i dzielą się z nimi swoimi pasjami.

- Uhonorowaniem mojej pracy jest to, że młodzież sama do mnie przychodzi. Rozmawiamy na przykład o historii czołgów czy samolotów - opowiada Witold Wenzel, historyk i kierownik szkolnego schroniska młodzieżowego. W dzieciństwie sklejał modele samolotów. Z bratem prowadził zeszyt, gdzie wpisywał wszystkie modele płatowców, które brały udział w II wojnie światowej. Do niedawna prowadził nawet dodatkowe zajęcia z historii lotnictwa. Nie brakowało na nie chętnych.

Obecnie w technikum można się kształcić w dwóch kierunkach: technik mechanik i technik mechatronik. Od przyszłego roku przybędzie nowy kierunek: technik obsługi eksploatacji portów i terminali lotniczych. - Jego absolwenci będą mogli pracować jako obsługa naziemna lotnisk, np. przy odprawie pasażerów lub bagaży - tłumaczy dyrektorka szkoły. - Porty lotnicze coraz bardziej się rozbudowują i potrzebują dobrze wykształconej kadry - dodaje. Kierunek miał ruszyć w tym roku szkolnym, ale rekrutacja odbyła się zbyt późno i nie zebrano wystarczającej liczby chętnych.

Od ubiegłego roku szkoła ma akredytację jako ośrodek egzaminacyjny w zawodzie technik mechatronik. Uczniowie zdają egzamin w szkole. Wymagało to doposażenia sal. Część sprzętów pochodzi od sponsorów. Użyczają oni za darmo niezbędną aparaturę.

Technikum nr 6 w LZN
Liczba uczniów: 170
Liczba nauczycieli: 58
Liczba klas: 8
Liczba sal lekcyjnych: 22 (w tym pięć pracowni specjalistycznych potrzebnych do nauki przedmiotów zawodowych i gabinety przedmiotowe). Uczniowie mają również do dyspozycji: dwie sale gimnastyczne, siłownie, boisko, świetlicę, bibliotekę, sklepik, bar szkolny i internat.
Języki obce w szkole: angielski i niemiecki.
Lotnicze Zakłady Naukowe
Zajmują prawie 6 hektarów powierzchni. W skład zespołu wchodzą:
- Liceum Ogólnokształcące nr XVI
- Liceum Profilowane nr XIII
- Technikum nr 6
- Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 6
- Szkoła Policealna nr 11

Na terenie zespołu działa również szkolne schronisko młodzieżowe.
Uczniowie technikum mają praktyki w najnowocześniejszych fabrykach we Wrocławiu i okolicach, m.in. należących do firm Bosch i Wabco.

Adres internetowy szkoły: www.lzn.pl

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto