Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak wygląda nowy Szpital Wojewódzki! (ZDJĘCIA)

Agata Grzelińska
Nowy Szpital Wojewódzki pierwszych pacjentów na Szpitalny Oddział Ratunkowy przyjmie 31 sierpnia o godz. 7. Pełną działalność operacyjną szpital rozpocznie najpóźniej 7 września. Wielka przeprowadzka tuż-tuż - zaplanowana jest na 31 sierpnia, ale to termin zakończenia skomplikowanego przedsięwzięcia. Przenosiny zaczną się już 19 sierpnia od stopniowego wygaszania pracy oddziałów dawnego szpitala kolejowego przy al. Wiśniowej.

Wielka przeprowadzka Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka do nowego obiektu przy ul. Fieldorfa na Stabłowicach zbliża się wielkimi krokami. Zaplanowana jest na 31 sierpnia, ale to termin zakończenia tego skomplikowanego przedsięwzięcia. Przenosiny zaczną się już 19 sierpnia od stopniowego wygaszania pracy oddziałów dawnego szpitala kolejowego przy al. Wiśniowej. Chodzi o oddziały: anestezjologii i intensywnej terapii II, chirurgii ogólnej II, chirurgii plastycznej, chirurgii urazowo-ortopedycznej II, chorób wewnętrznych, endokrynologii, diabetologii i chorób wewnętrznych, reumatologii i chorób wewnętrznych, urologii i onkologii urologicznej.

Od tego dnia przyjmowani będą wyłącznie pacjenci "planowi", czyli mający wcześniej wyznaczony termin. Karetki pogotowia nie będą tam przywozić pacjentów wymagających hospitalizacji. - Pogotowie ratunkowe i inne wrocławskie placówki medyczne zostały o tych planach poinformowane i zadeklarowały współpracę - informuje Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE:

Pozostałe oddziały przy ul. Traugutta, czyli anestezjologii i intensywnej terapii I, chirurgii ogólnej I, chirurgii urazowo-ortopedycznej I, kardiologiczny, neurochirurgiczny, neurologii dziecięcej, neurologii z pododdziałem udarowym, rehabilitacji i toksykologiczny przestaną przyjmować od 25 sierpnia. Wyjątkiem jest oddział chirurgii dziecięcej, który do końca sierpnia będzie przyjmował małych pacjentów, pilnie potrzebujących pomocy.

Wszystko po to, aby w dniu przeprowadzki w szpitalu było jak najmniej pacjentów. Przez ostatni tydzień sierpnia do 31 sierpnia do godziny 7 SOR na ul. Traugutta będzie przyjmował wyłącznie pacjentów w nagłych przypadkach. Tego samego dnia od godz. 7 pacjentów zacznie przyjmować SOR przy Fieldorfa. W pierwszym tygodniu funkcjonowania Nowego Szpitala Wojewódzkiego liczba przyjmowanych pacjentów będzie ograniczona.

- Jest to czas potrzebny personelowi na rozruch w nowym miejscu pracy, m.in. na zapoznanie się z nowym budynkiem, lokalizacją sal itd. Pełną działalność operacyjną Nowy Szpital Wojewódzki rozpocznie najpóźniej 7 września - zapowiada Biuro Prasowe UMWD.
Część budynków szpitala przy ul. Traugutta po przeniesieniu placówki do nowej siedziby trafi na sprzedaż. Ale w części nadal będą przyjmowali lekarze. Władze województwa planują tam otworzyć punkt ambulatoryjny, gdzie pacjenci będą mogli otrzymać szybką pomoc medyczną.

CZYTAJ DALEJ:

Cały sprzęt będzie nowy
W nowym szpitalu trwa meblowanie. Instalowane są różne szafy medyczne, stoły zabiegowe, biurka lekarskie, meble biurowe, regały na leki, środki opatrunkowe, narzędzia medyczne itp. Ustawione są już wszystkie szpitalne łóżka (550), stoły operacyjne, stoły zabiegowe, mnóstwo specjalistycznego sprzętu na bloku operacyjnym, a także na oddziale intensywnej terapii.

- Mamy już wyposażoną medycynę nuklearną, mamy sprzęt radiologiczny - wylicza Rafał Guzowski, prezes spółki Nowy Szpital Wojewódzki. - Jeśli chodzi o sprzęt medyczny, to część urządzeń już jest na miejscu, a część, na przykład narzędzia chirurgiczne, przeniesie ze sobą szpital Marciniaka. Sukcesywnie będziemy je wymieniać w ciągu roku na nowe. Skala wyposażenia jest tak duża, że nie sposób dostarczyć wszystko w jednym momencie.

Nowy szpital będzie miał też nowe numery telefonów. - Będą się rozpoczynały od cyfr 306. Teraz trwa przydzielanie numerów konkretnym oddziałom - dodaje prezes Guzowski. - Informacje o nowych numerach będą podane w internecie, jak i w prasie.

30 tys. pacjentów rocznie
Nowy Szpital Wojewódzki ma cztery kondygnacje nadziemne oraz jedną podziemną, jego łączna powierzchnia użytkowa wynosi ok. 48 700 mkw. Na terenie przylegającym do szpitala jest lądowisko dla śmigłowców sanitarnych.

W szpitalu będzie 15 oddziałów: Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Chirurgii Dziecięcej, Neurologii Dziecięcej, Kardiologiczny, Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej, Neurochirurgii, Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej, Neurologii i Leczenia Udarów, Chirurgii Plastycznej, Urologii i Onkologii Urologicznej, Chorób Wewnętrznych, Toksykologii, Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Wewnętrznych, Reumatologii i Chorób Wewnętrznych, Rehabilitacji, a także przychodnia z 20 poradniami i blok operacyjny z 10 salami.

W szpitalu znajdą się również zakład medycyny nuklearnej z dwoma gammakamerami, zakład rehabilitacji, dział endoskopii z sześcioma pracowniami, dział diagnostyki obrazowej wyposażony w dwa tomografy komputerowe, rezonans magnetyczny, dwa stacjonarne aparaty RTG, dwa angiografy, aparaty USG, centralna sterylizatornia oraz system poczty pneumatycznej łączącej wszystkie oddziały szpitala z apteką szpitalną oraz laboratorium.

Jednym z supernowoczesnych rozwiązań jest tzw. "gorąca platforma", na którą składają się: SOR, dział diagnostyki obrazowej, blok operacyjny, oddział anestezjologii i intensywnej terapii. "Gorąca platforma" ma własną komunikację odseparowaną od pozostałych części szpitala. Wszystko po to, by jak najszybciej diagnozować i udzielać niezbędnej pomocy pacjentom w ciężkim stanie, na przykład po wypadkach. Dodajmy, że szpital mieści się w pobliżu autostradowej obwodnicy Wrocławia.

Rocznie placówka będzie przyjmowała ok. 30 tysięcy pacjentów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto