Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sycowscy licealiści wezmą udział w posiedzeniu Sejmu Dzieci i Młodzieży

Klaudia Kłodnicka
źródło: sdim.sejm.gov.pl
Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Sycowie - Alicja Orszulak i Mateusz Gąska już 1 czerwca wezmą udział w posiedzeniu Sejmu Dzieci i Młodzieży w Warszawie. Ich projekt o losach i działalności Marii Moczydłowskiej znalazł się w ścisłej czołówce w całym województwie dolnośląskim.

Zadaniem konkursowym tegorocznej edycji było: "Posłowie Sejmu II RP. Ich losy i działalność w okresie II wojny światowej i okupacji. Uczniowie w ramach zadania przygotowali stronę internetową poświęconą postaci Marii Moczydłowskiej - pierwszej kobiety, która zabrała głos na posiedzeniu Sejmu jako posłanka. - Zdecydowaliśmy się na poświęcenie naszego projektu posłankom Sejmu II RP, które w wyjątkowy i szczególny sposób działały na rzecz ojczyzny i polskiego społeczeństwa. Wybór tylko jednej postaci spośród tak licznej grupy niezwykłych kobiet nie był dla nas łatwy i stanowił pewnego rodzaju wyzwanie – przekazuje młodzież. W czasie projektu stworzyliśmy biogram, w którym uwzględniliśmy aktywność poselską Marii Moczydłowskiej oraz jej zaangażowanie w działania na rzecz Polski w okresie II wojny światowej i okupacji – dodają. Kolejnym krokiem w projekcie było stworzenie strony www. - Korzystając ze zgromadzonych źródeł, krok po kroku tworzyliśmy stronę internetową. W każdej zakładce umieściliśmy informacje o innej dziedzinie czy etapie życia posłanki. Treść wzbogaciliśmy o odpowiednie do niej zdjęcia samej bohaterki, ale także jej rodziny czy też książki, we fragmencie opisującej losy Pani Marii. Gotową stronę internetową umieściliśmy w Internecie – informują.

KREATYWNY PROJEKT
Uczniowie przyznają, że efektywnie przyczynili się do upowszechnienia wiedzy o wybranym przez nich bohaterze. - Plusami uczestnictwa w projekcie było to, że nie wymagał on zapamiętywania ogromnej ilości informacji, tak jak konkurs, tylko mogliśmy wykorzystać swoje umiejętności oraz kreatywność. Mogliśmy poznać część historii naszego kraju oraz losy tak wielu niezwykłych postaci, aktywnych politycznie oraz społecznie, które podejmowały działania „dla lepszego jutra”. Nie zauważamy zbyt wiele minusów, choć jednym z nich jest zbytnia złożoność, trudność projektu i fakt, że realizacja jest niezwykle czasochłonna, wymagająca dużo pracy. Ale myślimy też, że warto!

Przypominamy, że do wzięcia udziału w projekcie zaproszone były dwuosobowe zespoły, składające się z uczniów w wieku 13-17 lat. Po etapie realizacyjnym, 30 kwietnia została ogłoszona lista najlepiej ocenionych prac, wśród nich znalazła się również ta Mateusza i Alicji. Organizatorem XXV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży jest Kancelaria Sejmu, a współorganizatorami podobnie jak w ubiegłym roku są Ministerstwo Edukacji Narodowej, Instytut Pamięci Narodowej oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji. Opiekunem uczestników w projekcie był Przemysław Strzelec.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sycow.naszemiasto.pl Nasze Miasto