Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studentka UP dzięki wrocławskim szaletom zdobyła prestiżową nagrodę

Michał Potocki
Michał Potocki
Malwina Kołodziej napisała pracę o szaletach
Malwina Kołodziej napisała pracę o szaletach Michał Potocki
Malwinę Kołodziej toaletowy problem wciągnął, choć innych rozbawił.

Do prestiżowego konkursu "Teraz Polska Promocja" zgłoszono w tym roku 50 prac magisterskich. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu zaproponował pracę Malwiny Kołodziej pt.: "Szalet w przestrzeni miejskiej w przeddzień Euro 2012".

Tematyka zaskoczyła jury, które pierwszą nagrodę przyznało za magisterkę o kształtowaniu wizerunku miasta na przykładzie Poznania, a drugą za opracowanie o zamkach w Małopolsce jako obiektach hotelarskich. Praca Malwiny zajęła trzecie miejsce. Absolwentka UP otrzymała trzy tysiące złotych i nagrody rzeczowe.

O kontrowersyjnym temacie, zwiedzaniu wrocławskich toalet i prawdopodobnej wpadce wizerunkowej Wrocławia na Euro 2012 rozmawiamy z Malwiną Kołodziej.

Jak zaczęła się historia toalet we Wrocławiu?

Zaczęła się, gdy pierwszy wrocławianin wykopał dziurę w ogrodzie i zaczął z niej korzystać. (śmiech)

Co jest fascynującego w historii wrocławskich ustępów?
Tematy jest kontrowersyjny i trudny, nie ma do niego literatury opracowań. To wyzwanie podsunęła mi promotorka, Hanna Marszałek. Był już wcześniej do wyboru, ale nikt się go nie podjął. To była ostatnia chwila, by go opracować, bo za rok by się przeterminował.

Jak na trzecią nagrodę w konkursie na promocyjne tematy, to całkiem nieźle Ci poszło.

Jak ktoś słyszy, że pisałam pracę magisterską na temat szaletów miejskich, to od razu jest ubaw. To jest temat, na który ludzie zwracają uwagę.

Też się dobrze przy nim bawiłaś?

Nie ukrywam, że na początku byłam przerażona, później się wzbraniałam i myślałam, czy nie zmienić tematu. Jak zaczęłam pisać, to bardzo się wciągnęłam w historię. Miałam przy tym sporo frajdy.

Chodziłaś po mieście, testowałaś szalety?

Z tym testowaniem różnie bywało. Dużą część mojej pracy zajmuje analiza pierwszych szaletów z przełomu XIX i XX wieku podczas boomu urbanizacyjnego we Wrocławiu. Dzięki dużemu udziałowi Karla Klimma, projektanta miejskiego, powstawało dużo toalet publicznych. To były to najpiękniejsze tego rodzaju budynki, jakie kiedykolwiek zbudowano w naszym mieście.

Jeszcze jakieś zostały?

Większość zniszczyła wojna. Do dziś dotrwały m.in. szalety przy pl. Bema, ul. Drobnera i dwa przy ul. Jedności Narodowej, której pełnią swoja funkcję do dziś. Najpiękniejszą perełką architektoniczną była toaleta na Rondzie Powstańców Śląskich. Została zniszczona, a później odbudowana i nawet nieco przypomina swoją pierwotną wersję.

A w której najbardziej Ci się podobało?

Przy Jedności Narodowej i na Podwalu.

Panie w toaletach zwracały na Ciebie uwagę?

Niektórzy się dziwili, że wchodzę tam z aparatem i cykam zdjęcia. Często odwiedzałam szalety wieczorem i to pokazało mi kolejny problem - często zamykane są o godz. 20. A co później, trzeba iść w krzaki?

Niezbyt przyjemna wizja na Euro 2012?

Obawiam się, że za pół roku albo się utopimy w nieczystościach, albo miasto wyposaży centrum w biało-niebieskie plastikowe budki. Można się domyślić, jak turyści odwiedzający miasto-gospodarza mistrzostw zapamiętają Wrocław.

Znasz akcję Toalety 2012?

Tak, pisałam o niej w magisterce. Bardzo ciekawe przedsięwzięcie. Ktoś zwrócił uwagę na problem, tylko na dziś po sprawdzaniu i ocenie nic z tego nie wynika.

Można powiedzieć, za przeproszeniem, że wrocławianie mają miejskie toalety w dupie?

To jest celnie powiedziane. Niestety, tak rzeczywiście jest.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto