Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sprawdź, czy Twój pies jest groźny

Marcin Wierzba
Jak poznać, że pies jest agresywny i co robić, gdy okaże się, że wychowujesz bestię?

Psy są inne niż ludzie - to osobny gatunek i inna inteligencja. Dlatego nie można ich oceniać ludzką miarą i trzeba wychować na "przyjaciela człowieka". Nie można oczekiwać, że czworonogi same się z nami zaprzyjaźnią, bo my na to nie zawsze zasługujemy.

Joel Dehasse w swojej książce "Agresja u psów" definiuje agresję oraz zwraca uwagę na parametry ukazujące poziom zagrożenia ze strony psa (patrz tabela poniżej). Nie wolno tego lekceważyć ani traktować agresji u psa z przymrużeniem oka. Warto starannie wypełnić tabelę, bo tylko wtedy zdamy sobie sprawę z odpowiedzialności za wychowanie swojego psa.

Przypomnijmy, że w zeszłym tygodniu pisaliśmy o tym, że gryzienie to dla naszego zwierzaka nic nienormalnego, bo z zębów korzystają wszystkie psy. Nasz pupil gryzie, gdy spożywa pokarm, broni tego pokarmu, atakuje obiekt, który budzi w nim strach czy ustala hierarchię w stadzie. Problem w tym, że pies żyjący z Tobą w mieszkaniu traktuje domowników właśnie jako stado.

Nie zawsze jesteśmy w stanie precyzyjnie ustalić, czy gryzienie w konkretnej sytuacji nie jest przypadkiem próbą przejęcia władzy nad stadem. W ocenie zagrożenia i ewentualnego przeciwdziałania na pewno pomoże poniższa tabela. Zastanów się i dobrze przeanalizuj zachowanie swojego czworonoga, a następnie wypełnij tabelę (zob. zakładka INFOGRAFIKI), dodaj punkty i przeczytaj wnioski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto