Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

SP 118 to miejsce, gdzie uczniowie dobrze znają historię kosmosu

Przemysław Wronecki
W szkole od pierwszej klasy dzieci poznają tajniki lotnictwa
W szkole od pierwszej klasy dzieci poznają tajniki lotnictwa Przemysław Wronecki
Podstawówka nr 118 przy bulwarze Ikara współpracuje ze szkołami w Anglii i Indiach. - Polega to na wymianach nauczycieli, podczas których obserwują oni, jak funkcjonują szkoły - tłumaczy Barbara Rotte, dyrektorka SP 118.

W szkole rusza właśnie sprzedaż specjalnych kalendarzy. Ilustracjami są zdjęcia ze szkoły w Indiach. Zebrane w ten sposób pieniądze uczniowie przeznaczą na zakup jedzenia dla swoich kolegów z krainy słoni.

Dzieci, mimo dzielących je tysięcy kilometrów, razem biorą udział w akcjach i konkursach.
- Z okazji Dnia Ziemi umówiliśmy się, że w trzech szkołach jednocześnie, na godzinę, wyłączymy światło. Udało się, mimo kilkugodzinnej różnicy czasu - wspomina pani dyrektor.

To, że szkoła jest między narodowa, widać również po tabliczkach informacyjnych. Na każdej z nich są napisy w trzech językach. Dzieci, przychodząc do pokoju nauczycielskiego, uczą się, że po angielsku jest to teacher's room, a das Lehrer-zimmer - po niemiecku.

W szkole nie zapomina się, też o historii. W miejscu, gdzie ją wybudowano, jeszcze po II wojnie światowej mieściło się lotnisko. Swoje pierwsze loty na szybowcu odbywał tu kosmonauta Mirosław Hermaszewski. Nauczyciele opracowali specjalny program nauczania od zerówki do VI klasy: "Jestem z Kosmosu".
- Na przykład, w III klasie uczniowie mają konkurs na pilota po osiedlu Kosmonautów. Muszą wykazać się znajomością historii i topografii blokowiska - opowiada Barbara Rotte. Zwycięzcy dostają dyplom z podpisem gen. Hermaszewskiego.

Uczniowie przez cały rok opiekują się grobem swojego patrona, płk. pil. Bolesława Orlińskiego. Lotnik jest pochowany we Wrocławiu, na cmentarzu na Sępolnie. Szóstoklasiści z SP 118 na zakończenie nauki jadą tam, by złożyć kwiaty na jego grobie.
W szkole działa również modelarnia. Dzieci mogą próbować tam swoich sił w budowaniu latających maszyn. Na zajęcia przychodzą również dziewczynki, które - jak się okazuje - mają do tego nie mniejszy talent niż chłopcy.

Szkoła Podstawowa nr 118

Liczba uczniów: 760
Liczba nauczycieli: 73
Liczba klas: 31
Liczba sal lekcyjnych: 31 (w tym pracownia przyrody, laboratorium języka, dwie pracownie komputerowe, centrum multimedialne, cztery sale posiadają tablice multimedialne). Uczniowie mają do dyspozycji: halę sportową, dwie mniejsze sale gimnastyczne, siłownię oraz salę zabaw.
Języki obce w szkole: angielski i niemiecki.

Zajęcia pozalekcyjne: koło ekologiczne, plastyczne, czytelnicze, matematyczne, re-gionalno-lotnicze, dziennikarskie, przyrodnicze, teatralne, regionalne, wokalno-taneczne, angielsko-indyjskie, teatralne i teatralne po angielsku. Są też zajęcia wyrównawcze, przyrodnicze w terenie, zabawy z ortografią, modelarnia, Wratismania oraz spotkania poszukiwaczy skarbów biblijnych.
Wyniki sprawdzianu szóstoklasisty 2010:
Przystąpiło 101 osób.
Średni wynik to 29,71.

Adres internetowy szkoły:
www.sp118.wroc.pl

Poznaj uczniów i nauczycieli. Zobacz, kto jest kim w Szkole Podstawowej nr 118 przy bulwarze Ikara

Grażyna Grudzińska, uczy w klasach I-III
Kończyła rusycystykę. Nie chciała pracować w szkole. Zaczęła, bo nie mogła znaleźć miejsca w przedszkolu dla swojego dziecka. I trafiła do SP 118, gdzie pani dyrektor zaproponowała jej prace przedszkolanki. Było to 30 lat temu.

Marta Krawczyk, klasa VIa
Zastępczyni przewodniczącej klasy. Chodzi na kółko wokalno-taneczne. Uczy się grać na gitarze. Teraz trenuje kolędy. Najlepiej wychodzi jej "Wśród nocnej ciszy". W przyszłości planuje być architektem albo prawnikiem, bo umie przekonywać do swoich racji.

Joanna Maciaszek-Klimczyk, polonistka
Do Wrocławia przyjechała na studia z Bolesławca. Skończyła tam szkołę muzyczną I i II stopnia. Gra na pianinie i gitarze. Prowadzi chór dzieci z klas 0-III i kółko taneczno--wokalne. Trzy razy w tygodniu zamienia się w instruktorkę fitness.

Aleksandra Sławińska, klasa VIa
Chodzi na dodatkowe zajęcia z języka polskiego, bo chce jak najlepiej napisać sprawdzian szóstoklasisty. Po lekcjach lubi spędzać swój wolny czas przed komputerem na Naszej-Klasie (portal społecznościowy). Rozmawia tam ze znajomymi ze szkoły.

Kacper Skoczek, klasa VIa
Chętnie gra w koszykówkę, piłkę ręczną i nożną. Dwa razy w tygodniu treninuje grę w tenisa. Ostatnio wygrał turniej mikołajkowy. Na dodatkowe lekcje angielskiego uczęszcza do baptystów. Wolny czas spędza przy grach wideo - najbardziej lubi te z serii FIFA.

Magdalena Stefanowska, klasa VIa
Jej pasja to muzyka. Po zajęciach w podstawówce idzie do szkoły muzycznej. Tam uczy się w klasie fortepianu. Gra na nim codziennie przynajmniej przez 4 godziny. Chętnie chodzi na spektakle do Teatru Muzycznego Capitol. Kiedyś chce sama zagrać w musicalu.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto