Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląskie mielone

Krzysztof Kucharski
Podawano je na różne sposoby. Przypominały górnośląskie karminadle i wielkopolskie klopsy, ale były też niewielkimi pulpetami jak w czeskiej kuchni. Tyle, że były smażone na oleju albo maśle, a nie gotowane.

Podawano je na różne sposoby. Przypominały górnośląskie karminadle i wielkopolskie klopsy, ale były też niewielkimi pulpetami jak w czeskiej kuchni. Tyle, że były smażone na oleju albo maśle, a nie gotowane.
Sklasyczniały dopiero w XIX wieku w książkach kucharskich. Największy wybór mielonych z różnymi dodatkami i sosami był we Wrocławiu w gospodzie na rogu dzisiejszych ulic Szewskiej i Nożowniczej.
Najlepsze mięsne kulki wielkości piłeczki ping-pongowej podawano z sosem chrzanowym w charakterze zakąski w niewielkiej knajpeczce przy dzisiejszej ul. Rydygiera 13-15.
Tradycje kuchni śląskiej podtrzymywali rodowici Ślązacy, więcej jej było wokół Wrocławia i na Dolnym Śląsku w skupiskach rdzennej ludności, mieszkającej na tych ziemiach od pokoleń. Między innymi śląskie dania serwowała kuchnia jednego z najstarszych zajazdów w mieście "Pod Złotym Berłem" przy dzisiejszej ulicy Kuźniczej. Były tam też dania polskie i czeskie.
W mielonych najważniejsze było przygotowanie mięsa, staranne oczyszczenie z wszelkich błon i żył. Języczkiem u wagi jest w tej recepcie dodanie wątróbki. Takie mielone robiono przed wojną w kilku wrocławskich restauracjach. Reszta Polski robi najczęściej mielone wołowo-wieprzowe.

* 50 dag cielęciny
* 25 dag wątróbki cielęcej
* 6 łyżki masła
* 6 łyżki mąki
* 3 cebule
* 3 jajka
* 1 żółtko
* 1szklanka tartej bułki
* 1 czerstwa bułka namoczona w mleku
* 3 łyżki posiekanej natki pietruszki
* 1 łyżka posiekanego majeranku
* 1/2 łyżeczki startej gałki muszkatołowej
* 1/2 łyżeczki zmielonego czarnego pieprzu
* olej
* sól do smaku
Mięso i wątróbkę oczyścić bardzo dokładnie, pokroić na kawałki, umyć, osuszyć i zmielić. Cebule obrać, pokroić w kostkę, zeszklić na 3 łyżkach masła. Bułkę moczyć 10 minut w mleku, odcisnąć. Mięso mielone, wątróbkę, cebulę, natkę, majeranek, 2 jajka, żółtko, pół szklanki tartej bułki i przyprawy wyrobić na gładką masę. Z masy uformować niewielkie kotlety. Trzecie jajko roztrzepać. Każdy kotlet panierować w jajku i w tartej bułce. Olej rozgrzać na patelni, dodać trochę masła i smażyć kotlety z każdej strony do zrumienienia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kotlety mielone z piekarnika z fetą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto