Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skąd biorą się rozstępy?

abcZdrowie.pl
by Schwangerschaft (flickr)
Rozstępy spędzają ci sen z powiek? Przekonaj się, jakie czynniki wpływają na pojawienie się nieestetycznych linii na skórze i jak je redukować.

Przyczyny powstawania rozstępów w znacznej mierze pozostają dla nas tajemnicą. Jedna z hipotez na temat ich genezy głosi, że wynikają one z rozciągnięcia skóry przekraczającego jej elastyczność. Inni specjaliści podają, że linie te pojawiają się w wyniku oddziaływania nadmiernej ilości hormonów. Jakie czynniki mogą przyczyniać się do rozstępów i jak je zredukować?

Przyczyny rozciągania skóry

Większość specjalistów jest przekonana, że rozstępy powodowane są nadmiernym rozciągnięciem skóry. Może ono prowadzić do uszkodzeń w obrębie skóry właściwej. Nadmierne naciągnięcie niszczy włókna kolagenowe, które nadają elastyczność skórze właściwej. Wskutek uszkodzeń następuje zwiększone wytwarzanie kolagenu w problematycznym miejscu. W ten sposób powstają blizny, nazywane rozstępami, które można dostrzec przez naskórek.

Rozciągnięcie skóry może być następstwem ciąży, nagłego przybrania na wadze lub szybkiego rośnięcia (np. w przypadku nastolatków), a także podnoszenia ciężarów. Nieestetyczne linie najczęściej widoczne są na brzuchu, pośladkach, biodrach, udach, ramionach i pod pachami.

Wpływ hormonów na skórę

W świetle ostatnich badań okazuje się, że hormony ogrywają znaczną rolę w powstawaniu rozstępów. Przyczyniają się one do problemów z elastyną i włóknami kolagenowymi, podczas gdy równoczesne rozciąganie skóry może pogłębić widoczność rozstępów. Na ich powstawanie wpływają przede wszystkim glikokortykosterydy, czyli hormony steroidowe produkowane przez korę nadnerczy lub podawane w postaci leków.

Glikokortykosterydy oddziałują w niekorzystny sposób na skórę właściwą – hamują funkcje fibroblastów, będących budulcem kolagenu i elastyny. Niewystarczające „podparcie” skóry, przy jednoczesnym jej rozciąganiu, prowadzić może do uszkodzenia struktury skóry. Wspomniane hormony wytwarzane są w dużych ilościach w czasie ciąży, w okresie dojrzewania, podczas tycia i w trakcie treningów siłowych. Mają one związek z sytuacjami, w których miejsce ma mechaniczne rozciąganie skóry.

Poziom hormonów wzrasta także w wyniku zespołu Cushinga. Poza licznymi zaburzeniami w działaniu organizmu, może on powodować także otyłość i rozstępy. Ich powstawanie może być również uwarunkowane genetycznie. Zdaniem wielu ekspertów powstawanie rozstępów zależne jest od rodzaju skóry – skóra sucha wykazuje mniejszą elastyczność, a więc większą podatność na rozstępy.

Jak zlikwidować rozstępy?

Ponieważ nie znamy dokładnej przyczyny powstawania rozstępów, trudno jest im zapobiegać. Jednak istnieje kilka metod pozwalających na zmniejszenie ryzyka problemu, takich jak utrzymywanie stałej wagi.

Naturalnym sposobem na rozstępy są masaże, a także specjalne oliwki, kremy i balsamy. Należy jednak pamiętać, że w celu uzyskania zadowalających efektów, powinny być one stosowane regularnie.

Wiele osób decyduje się także na preparaty z witaminą A oraz zabiegi – m.in. terapię laserową lub dermabrazję. Metody te najefektywniejsze są, gdy rozstępy są ciemnoczerwone, a więc w początkowej fazie rozwoju. Gdy przekształcą się w linie białawe, są znacznie trudniejsze do zlikwidowania. Oliwki oprócz terapii rozstępów, służą także zapobieganiu problemowi.

Zdaniem specjalistów widoczność rozstępów zredukować można poprzez aktywność fizyczną. Szczególnie korzystne okazać się mogą brzuszki, nożyce, a także ćwiczenia na biodra i pośladki. Wielu osobom pomaga także trening w wodzie. Woda masuje skórę i wspomaga regenerację jej struktur. Jeżeli największym zmartwieniem są rozstępy na udach i pośladkach, warto zainteresować się joggingiem lub ćwiczeniami na stepperze.

Wsparcie redakcyjne od:

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto