Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Samorządowcy o sytuacji w pogotowiu ratunkowym

KJ
Dzisiaj w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Oleśnicy odbyło się spotkanie powiatowych i miejskich samorządowców. Gościł na niej pełniący obowiązki dyrektora Powiatowego Zespołu Szpitali Tomasz Uher, a także przedstawiciele Służb Ratowniczych. Rozmawiano o problemach związanych z dostępnością karetek w powiecie oleśnickim.

Na początku głos zabrał Tomasz Uher. Przybliżył kwestie związane ze zmianami przepisów, a także sytuację systemu ratownictwa medycznego.

Na terenie powiatu oleśnickiego dostępne są cztery karetki - jedna specjalistyczna i trzy podstawowe. W minionym roku pogotowie ratunkowe wyjeżdżało ponad 8 tysięcy razy. Ponad 6 tysięcy wyjazdów było do domów poszkodowanych. - To również pokazuje, że te wyjazdy do domu może niekoniecznie i nie zawsze były uzasadnione, a w każdym razie nie były to wyjazdy w którym ratowano życie - mówił Uher i dodał, że w planach PZS jest polepszenie warunków m.in. poprzez przeniesienie pogotowia ze stacji przy ul. Ludwikowskiej na teren szpitala i zakupienie przynajmniej jednego ambulansu do transportu. - Na więcej nas nie stać - mówił p. o. dyrektora.

Tomasz Uher podkreślił też że w czasie gdy dyspozytornia była w Oleśnicy dyspozytorzy znali różne miejsca i czas dotarcia od zgłoszenia prawdopodobnie był krótszy. Obecnie dyspozytorzy opierają się na mapach.

- Stąd często bywają pomyłki lub opóźnienia w dotarciu. Proszę się nie oburzać gdy ląduje helikopter. To nie znaczy, że nie ma karetek czy są niedostępne, ale jeżeli są ciężkie wypadki czy uraz wielonarządowy, wtedy zespół może wezwać LPR - mówił Uher.

Głos zabrał także Tomasz Krawczak, prezes Służb Ratowniczych. - Na początku działaliśmy tylko czasami, od maja 2018 rozpoczęliśmy zaangażowanie na większą skalę- mówił Krawczak i dodał, że ilość wyjazdów stale rośnie. - Jest tendencja wzrostowa, w styczniu wyjazdów było 31, w lutym 21, w marcu 24, w kwietniu już 22. Takie jest zapotrzebowanie, dyspozytorzy nas dysponują kiedy nie ma karetek systemowych - mówił Krawczak i dodał, że po ostatnim spotkaniu u wojewody dowiedział się także, że Służby Ratownicze to jedyna organizacja na terenie województwa i na terenie Polski działająca tak sprawnie. - W ciągu ośmiu minut w święta czy w nocy jesteśmy w stanie się zorganizować - mówił Krawczak i podkreślał, że Służby Ratownicze to organizacja, która bardzo mocna zaangażowała się w niesienie pomocy. Szkolimy rocznie kilka tysięcy osób - mówił prezes SR.

Jak pomóc?

Miejska radna Mariola Aiyegbusi zwróciła natomiast uwagę aby skupić się na tym na co mamy wpływ. Chodzi przede wszystkim o transport i tabor karetek z wielkim przebiegiem. - Jak możemy pomóc, my jako miasto i powiat? - pytała radna.

Radna Dorota Adamczyk-Gajda mówiła z kolei o konieczności edukacji mieszkańców powiatu co do sytuacji, w których wezwanie karetki jest zasadne. A radny Jarosław Polański zaznaczył, że powiat oleśnicki zwracał się do wojewody Pawła Hreniaka o dodatkowy zespół. - Mamy cztery zespoły. Byłoby idealnie, gdyby było pięć - mówił.

- Niezbędny jest zakup przynajmniej jednej karetki - odpowiadał Tomasz Uher, który przytaczał też, że w taborze, który jest dysponowany w powiecie oleśnickim znajdują się karetki, które wyjeżdżają do pacjentów, a także karetki rezerwowe i te przeznaczone do transportu pacjentów np. ze szpitala do domu. - Stan ambulansów jest bardzo różny - mówił i przedstawił dane liczbowe.

Ambulanse dysponowane do pacjentów
rok produkcji: 2016 r. - przebieg 106 tys. km - ambulans specjalistyczny - Oleśnica
rok produkcji: 2017 r. - przebieg: 64 tys. km - ambulans podstawowy - Oleśnica
rok produkcji: 2010 r. - przebieg: 347 tys. km - ambulans podstawowy - Twardogóra
rok produkcji: 2013 r. - przebieg: 362 tys. km - ambulans podstawowy - Syców

Rezerwowe ambulanse
rok produkcji: 2007r. i 2008r. o przebiegu 500 tys. km

Transport medyczny

rok produkcji: 2004 - przebieg: 650 tys. km
rok produkcji: 2009 - przebieg: 619 tys. km
rok produkcji: 2009 - prebieg: 540 tys. km

Więcej na ten temat w środę w tygodniku "Oleśniczanin"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto