Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pyton obrączkowy jest groźny i czujny

Marek Pastuszek, opiekun zwierząt w dziale terrarium w zoo
Pyton obrączkowy to jedyny przedstawiciel rodzaju Bothrochilus. Nie notuje się podgatunków tego węża
Pyton obrączkowy to jedyny przedstawiciel rodzaju Bothrochilus. Nie notuje się podgatunków tego węża fot. Piotr Warczak
Nazwa pytona obrączkowego wywodzi się od niezwykłego ubarwienia młodych osobników tego gatunku. Tuż po wykluciu węże te mierzą od 17 do 30 cm. Są zawsze bardzo jaskrawo ubarwione - ze wzorem w poprzeczne czarne i pomarańczowe pasy, przypominające obrączki. Wyraźne ubarwienie z wiekiem blednie, przechodząc w kolor brązowy lub żółtawo-brązowy.

Dorosłe osobniki osiągają długość od 1,5 m do 1,8 m. Ważą od 1,5 do 2 kg. Samice zwykle osiągają większe rozmiary. Wąż ten ma masywną budowę ciała, a dość niewielka głowa jest nieco oddzielona od szyi. Przez całe życie pozostaje ona czarna, z ostro zakończonym pyskiem kształtu sercowatego.

Pyton obrączkowy występuje na wyspach Archipelagu Bismarcka - na Umboi, New Britain, Gasmata, New Ireland i jeszcze na paru innych wyspach. Zamieszkuje lasy deszczowe. Zasiedla też tereny otwarte i pola uprawne. Bardzo często spotyka się go pod stertami skorup orzecha kokosowego. Prowadzi nocny tryb życia i lubi zagrzebywać się w podłożu.

Węże te są dusicielami pozbawionymi jadu. W naturze chętnie polują na gryzonie i inne drobne ssaki, ptaki, a czasami nawet jaszczurki. W poszukiwaniu ofiary często wchodzą do domów lub zabudowań gospodarczych. Zjadają wszystko, co są w stanie upolować. W niewoli są karmione myszami, szczurami lub innymi gryzoniami. Zdarzają się im też ataki na przedstawicieli własnego gatunku.

Są to węże z charakterem, czujne i nerwowe. Samice dojrzewają w wieku 3 lat, a samce w wieku 2-2,5 roku. Składają od 10 do 15 jaj, które zazwyczaj wysiaduje samica.

Zobacz: Wrocławski Ogród Zoologiczny się buduje (ZDJĘCIA)

W niewoli trzymamy je w inkubatorach, gdzie przy temperaturze około 30-31°C lęgną się po mniej więcej 52-58 dniach. Nowo wyklute i młode pytony obrączkowe często atakują w samoobronie - rozdziawiają pyski, syczą , próbują kąsać, wydzielają wydzielinę zapachową i odchody w celu odstraszenia intruza.

W tej chwili jesteśmy jedynym zoo w Polsce, które posiada te węże w swojej kolekcji. Mamy samca i dwie samice. Urodziły się one w maju ubiegłego roku w Niemczech i pozyskaliśmy je w drodze wymiany od prywatnego hodowcy. W tej chwili przechodzą kwarantannę, a niedługo zobaczyć je będzie można w pawilonie terrarium.

Wybierz się do zoo - zobacz, jakie zwierzęta tam na Ciebie czekają

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto