Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Próbna matura - ostatni sprawdzian umiejętności

Anna Gabińska
Za półtora tygodnia trzecioklasiści szkół ponadgimnazjalnych piszą egzamin na próbę. Nerwowe przeglądanie podręczników? Nic z tych rzeczy. Prawie osiem tysięcy wrocławskich uczniów spokojnie czeka na dzień próbnej matury

Na nic szczególnie się nie nastawiam, bo jeszcze nie przerobiliśmy całego materiału – tłumaczy Paweł Żydak z kl. IIId I LO przy ul. Poniatowskiego. – Próba jest po to, żeby dowiedzieć się, jak będzie wyglądała prawdziwa matura w maju.

W czwartek 15 grudnia w całym Wrocławiu maturzyści będą zdawali język polski. Następnego dnia – języki obce (angielski, niemiecki, francuski lub rosyjski – z egzotycznym portugalskim czy słowackim przyjdzie zmierzyć się z marszu w maju). W poniedziałek 19 grudnia przyjdzie pora na drugi obowiązkowy przedmiot: biologię, chemię, fizykę z astronomią, geografię, historię, matematykę lub wiedzę o społeczeństwie. Można było zdecydować się na próbę na poziomie podstawowym lub rozszerzonym.

Wrocławscy maturzyści cieszą się, że w tym roku Okręgowa Komisja Egzaminacyjna zdecydowała się sfinansować materiały na próbną maturę oraz dostarczyć je do szkół.

– W ubiegłym roku każdy uczeń musiał płacić po 1,5 zł za arkusz, w sumie 10 zł – liczy Michał Głowacki, dyrektor III LO przy ul. Składowej. – Tegoroczne rozwiązanie jest wyśmienite. 14 grudnia po prostu odbiorę od kuriera przesyłkę i zamknę w szafie pancernej.

Inne OKE – np. z Poznania, przygotowało próbną maturę tylko w wersji elektronicznej. Dyrektorzy szkół będą musieli w Wielkopolskim sami kserować arkusze.
– Mieliśmy w budżecie uwzględniony wydruk materiałów do próbnej matury. Nie wiadomo, czy tak samo będzie w przyszłym roku – mówi Wojciech Małecki, dyrektor wrocławskiego OKE.

Nie jest pewne, czy OKE za rok przygotuje nowe materiały na próbną maturę. W tym nie zrobiła tego w przypadku próbnych egzaminów gimnazjalistów.
– To byłaby wielka szkoda. – ubolewa dyrektor Głowacki.

Ostatnia zimowa poprawka
W połowie stycznia po raz pierwszy i ostatni rozpocznie się nowa matura poprawkowa. Zdawać ją będą mogli zarówno ci, którzy matury nie zdali w ogóle (mniej niż 30 proc. z części podstawowej), jak i niezadowoleni z wyniku, chcący go poprawić.

– Organizowanie matury w styczniu to dla nas spory koszt, a poprawkowiczów spodziewamy się z każdym rokiem więcej – tłumaczy Maria Magdziarz z Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

– Tym bardziej, że nowe rozporządzenie wprowadza możliwość poprawki do końca życia.

Próba z matury
Do matury próbnej we Wrocławiu zgłosiło się ok. 8 tys. uczniów (na Dolnym Śląsku prawie 30 tys.). Będą zdawali w województwie:
* j. polski – 29 620
* j. angielski – 20 391
* j. niemiecki – 8509
* j. rosyjski – 399
* j. francuski – 315
* geografia – 7650
* biologia – 7165
* matematyka – 5608
* historia – 4343
* wos – 4078
* chemia – 812
* fizyka – 544

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto