Problemy bezrobotnych

„Bezrobotny” to jedno z najmniej lubianych słów, jego powszechnie akceptowanym zamiennikiem jest wyrażenie „ osoba poszukująca pracy”. Co sprawia, że Polacy nie chcą się rejestrować i przyznawać do braku pracy?

Zwolnienie z firmy nie należy do najmilszych chwil w życiu człowieka. Jeszcze gorsze jest poszukiwanie nowej pracy. Szczęściarzami można nazwać tych, którzy zatrudnienie znaleźli w przeciągu miesiąca, proces ten często trwa ponad pół roku. Bezrobotni borykają się nie tylko z problemami finansowymi, ale także psychicznymi czy społecznymi. Obraz osoby poszukującej pracy w Polskim społeczeństwie nie jest dość pokrzepiający. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez serwis praca.gratka.pl bezrobotny borykają się z następującymi problemami:

„Bezrobotny” jako negatywne określenie

Osoby nie posiadające pracy mogą zwlekać z rejestracją, ponieważ nie utożsamiają się z powszechnie panującym stereotypem bezrobotnego. Termin ten ma znaczenie pejoratywne. Kojarzy się z osobami, które nie są aktywne , nie posiadają własnej inicjatywy, są nieskore do pracy.

Więcej przeczytasz w serwisie praca.gratka

Redaktor

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

29.01.2015, 17:05

Zostałam skierowana przez Urząd Pracy w ramach robót publicznych do MOPR do Punktu Pomocy Koleżeńskiej jako pracownik biurowy. Mam wykształcenie technika ekonomisty i skończone studia Administrację o specjalności Samorząd Terytorialny. Mój staż pracy jako pracownik biurowy wynosi niecałe 15 lat. Pani w MOPR przeprowadzająca rozmowę kwalifikacyjną kiedy usłyszała, że mam skończoną administrację zadrwiła ze mnie, że "co to za kierunek, wszyscy się na tą administracje uwzięli, że trzeba śledzić rynek pracy jakie jest zapotrzebowanie". MOPR to przecież jednostka samorządu terytorialnego... Jaką szkołę trzeba więc skończyć lub jakie mają pokończone szkoły pracownicy tejże jednostki? Oczywiście tej pracy nie dostałam, zatrudnili technika budowlańca......I to jest nasza rzeczywistość. Smutne to bo sposób traktowania osoby bezrobotnej jest tak podły ze strony pracodawcy jakbyśmy byli ludźmi gorszego gatunku.

07.01.2015, 09:11

zeby tak bylo to musi byc komuna wszyscy musieli pracowac teraz nie ma pracy placa grosze zreszta Polska teraz to kraj w ktorym rzad ma tylko jeden cel zniszczyc goja

15.03.2014, 22:54

Myślę że zmiana nazwy nie zmieni stanu osób bezrobotnych (czy też poszukujących pracy). Niezależnie od tego jak mnie nazywano moje samopoczucie się pogarszało jak nie mogłem znaleźć pracy. Pomogła dopiero znajoma, polecając serwis z ogłoszeniami lokalnymi. Dzięki http://top-ogloszenia.net/Praca-11 już nie muszę chodzić do PUPu, który zajmuje się tylko gromadzeniem papierków i zbieraniem podpisów. Obecna praca może nie zrobi ze mnie milionera, ale jest stabilna, płacą na czas i w końcu mogę normalnie żyć i patrzeć na siebie w lustrze.

15.03.2014, 22:54

Myślę że zmiana nazwy nie zmieni stanu osób bezrobotnych (czy też poszukujących pracy). Niezależnie od tego jak mnie nazywano moje samopoczucie się pogarszało jak nie mogłem znaleźć pracy. Pomogła dopiero znajoma, polecając serwis z ogłoszeniami lokalnymi. Dzięki http://top-ogloszenia.net/Praca-11 już nie muszę chodzić do PUPu, który zajmuje się tylko gromadzeniem papierków i zbieraniem podpisów. Obecna praca może nie zrobi ze mnie milionera, ale jest stabilna, płacą na czas i w końcu mogę normalnie żyć i patrzeć na siebie w lustrze.

23.01.2014, 14:31

Drogi Obywatelu, za net nie płacę z zasiłku/bo mi nie przysługuje/, więc nie martw się o moje wydatki, to raz. Twoje "nieróbstwo" w moim przypadku oznaczało ponad pół roku pracy w ramach stażu z weekendami do g.20 za 900zł, z używaniem własnego sprzętu, a także darmowymi pracami o wartości ponad 10tys, wszystko w imię zasłużenia na stałą pracę. Później samorządowa instytucja, która tak wykorzystała w rok trzech stażystów, żegnając ich bez dotrzymania umowy z PUP, zapewne premię za oszczędności etatowe odpowiednio podzieli, a następnych stażystów przyjmie z innego PUP. Tyle realia. O nieróbstwie i przymusie pracy, jak piszesz, to mogę się tylko pośmiać, bo to tylko świadczy o dużym ego i arogancji przy minimalnej znajomości rynku pracy.

23.01.2014, 13:18

Przepraszam panie bezrobotny z czego wy bezrobotni (uważam, że jest to gorszy gatunek człowieka) "żyjecie w internecie". Przecież taka usługa kosztuje to jedna kwestia a druga kwestia to taka że bezrobocia w europie i na świecie uważam, że nigdy nie było tylko to powinno mieć nazwę NIERÓBSTWO tak obywatele uważam że powinni wprowadzić przymus pracy dla każdego a zwłaszcza osoby MŁODEJ co kończy szkołę. Bo nie może być tak że jedni pracują a inni nie robią NIC (są to bezrobotni z Ciągowic, Turzy, Wysoki, Chruszczobrodu i innych wsi a nawet miast)

23.01.2014, 12:13

Niestety lokalne partie i różnego rodzaju stowarzyszenia nie są w stanie przyjąć w swoje szeregi wszystkich aby załatwić im gdzieś pracę.Jak mówi przysłowie w Pleszewie nie trzeba mieć głowy,rąk,nóg,dyplomu,wykształcenia wystarczą szerokie plecy.

23.01.2014, 11:44

cd. 2. - i tyle z pomocy PUP - PUP'y są DO PUPY!!!! A jeszcze lepiej wygląda rejestracja " PROSZE TAM ZROBIC KSERO - PROSZE PANI ALE JA DWA TYGODNIE TEMU BYŁEM BEZROBOTNY I WY MACIE WSZYSTKIE MOJE PAPIERY, ŚWIADECTWA I DYPLOMY MACIE JE U SIEBIE. - ODP: ALEŻ KTO BY PO TO SCHODZIŁ DO ARCHIWUM!!!!! - ODPOWIADA OBURZONY URZĘDAS "PRZYSPAWANY" DO STOŁKA. Ciekawe jak to jest w innych krajach Unii??? czyżby tam nie wiedzieli jak działa skaner podłączony do komputera z systemem "SYRIUSZ"??????
A urzędasy na święta z bonami towarowymi w nagrodę za "efektywną" prace.

23.01.2014, 11:42

nie tylko tam - polski system Urzędów Pracy i cała ta chora ustawa - polegają na udawaniu, ze siedziała na rzecz bezrobotnych - nie działa - to tylko kolejny urząd, który zatrudnia na koszt podatników urzędasów z których żaden nie wie co to znaczy nie mieć z czego żyć - dlaczego nie bada się skuteczności , wydajności takiego chorego organu? Taka sytuacja ... jesteś bezrobotnym zarejestrowanym - znalazłeś prace - choćby na 2 tygodnie - natychmiast cie wyrejestrowują - po tych dwóch tygodniach zgłaszasz sie ponownie - ale ups... jesteś bezrobotnym od dzisiaj - nie ważne ,że w ciągu ostatnich 5 lat pracowałeś 2 tygodnie!!! taki z ciebie „kresus”, że na nic Sie juz nie załapujesz:) statystyki sie pojawiają a ty nadal z ręką w nocniku. Wiec zaczynasz szukać sam jak sobie pomóc - może jakiś projekt, jakiś staż... a w urzędzie - SCIANA I MUR - " Prosze Pani Urzędniczki, gdzie mogę sobie wydrukować potrzebne dokumenty aplikacyjne – odp:- nie wiem, u nas na pewno nie!!!
Pyt: a czy mogę je zeskanować, bo trzeba aplikować przez internet? Odp:- U nas na pewno nie!"