Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prawnik wyjaśnia: Przechowywanie broni i amunicji

Kamil Gross
Naszym czytelnikom doradza adwokat Kamil Gross.

Dozwolone sposoby przechowywania i noszenia broni reguluje Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 26 sierpnia 2014 r. w sprawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji wydanego na podstawie ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji. Zgodnie z tym rozporządzeniem broń i amunicję przechowuje się w odpowiednio przystosowanym do tego celu pomieszczeniu, zwanym „magazynem broni” lub w urządzeniach spełniających wymagania co najmniej klasy S1 według normy PN-EN 14450. Broń na czas przechowywania musi mieć odłączony magazynek oraz być rozładowana. Warunki przechowywania broni muszą uwzględniać także wymagania jej producenta. Amunicja do broni palnej może być przechowywana w pudełkach lub pojemnikach, w sposób uniemożliwiający uderzenie w spłonkę naboju. Nie może być natomiast przechowywana w magazynkach nabojowych.

W magazynie broni przechowuje się również broń i amunicję używaną w szczególności podczas zawodów sportowych, zgrupowań, szkoleń, wystaw oraz podczas realizacji filmów i innych przedsięwzięć artystycznych. W przypadku braku możliwości przechowywania broni i amunicji w magazynie broni, musi ona znajdować się w pomieszczeniu zamkniętym i być pod stałym, bezpośrednim nadzorem osoby upoważnionej przez kierownika podmiotu posiadającego broń i amunicję do dysponowania tą bronią. Klucze do magazynu broni przechowuje kierownik podmiotu posiadającego broń i amunicję lub zatrudniona przez niego i upoważniona pisemnie osoba posiadająca dopuszczenie do posiadania broni wydane na podstawie ustawy o broni i amunicji.

Magazyn broni musi być oddzielnym pomieszczeniem w budynku o konstrukcji niepalnej, wydzielonym ścianami murowanymi, usytuowanym w miarę możliwości na piętrze, posiadającym gaśnicę proszkową ABC o masie środka gaśniczego co najmniej 4 kg oraz koc gaśniczy, drzwi spełniające co najmniej wymagania, o których mowa w Polskiej Normie PN-EN 1627, plombowane lub zaopatrzone w inny wskaźnik sygnalizujący wejście osób nieuprawnionych. Dopuszcza się drzwi obite blachą stalową o grubości co najmniej 2 mm, posiadające blokadę przeciwwyważeniową oraz zamknięcie przynajmniej na jeden zamek, i zasuwę drzwiową zamykaną na kłódkę.

Ponadto jego okna muszą być osłonięte siatką stalową oraz zamocowaną na stałe w murze kratą wykonaną z prętów stalowych. Dopuszcza się zamiennie montaż szyb kuloodpornych, albo o zwiększonej odporności na włamanie, bez możliwości otwierania. Magazyn broni musi być zabezpieczony systemem sygnalizacji włamania i napadu z transmisją sygnału alarmu do uzbrojonego stanowiska interwencyjnego, pełniącego całodobowy dyżur, a także skrzynię z piaskiem lub inne urządzenie służące do przechwytywania pocisków w miejscu ładowania i rozładowywania broni.

Osoby posiadające broń i amunicję do niej na podstawie pozwolenia przechowują broń i amunicję w urządzeniach spełniających wymagania co najmniej klasy S1 według normy PN-EN 14450. Osoby posiadające broń i amunicję do broni palnej w celach kolekcjonerskich oraz pamiątkowych, w przypadku przechowywania tej broni i amunicji poza urządzeniami opisanymi powyżej mogą je przechowywać w gablotach przeznaczonych do przechowywania broni spełniających specjalistyczne warunki określone w rozporządzeniu.

Broń palną nosi się w kaburach lub futerałach. Broń palną przeznaczoną do ochrony osobistej nosi się w sposób jak najmniej widoczny, w kaburze przylegającej do ciała. Broń palną nieprzeznaczoną do ochrony osobistej, o ile jest to możliwe, ze względu na jej ilość i wielkość, nosi się w ten sam sposób. Broń palną przeznaczoną do celów łowieckich w obwodach łowieckich nosi się w czasie polowania w sposób określony w przepisach wydanych na podstawie ustawy z dnia 13 października 1995 r. - Prawo łowieckie. Podmiot posiadający broń i amunicję prowadzi ewidencję posiadanej broni i amunicji. Ewidencję posiadanej broni i amunicji, wraz z kopiami dokumentów zakupu broni i amunicji, przechowuje się w magazynie broni.

Ewidencja posiadanej broni zawiera: nazwę i markę broni, kaliber broni i rok produkcji, numer i serię broni, inne cechy identyfikacyjne broni, w tym wyposażenie dodatkowe, podstawę nabycia broni lub jej przejęcia, datę zewidencjonowania, podstawę i datę przekazania broni wraz z określeniem jednostki, do której broń przekazano, podstawę i datę zdjęcia broni z ewidencji wraz z podpisem osoby upoważnionej. Ewidencja posiadanej amunicji zawiera: kaliber i typ amunicji, podstawę nabycia amunicji lub jej przejęcia z innej jednostki, ilość zakupionej lub przejętej amunicji, informacje o stanie amunicji, w tym jej przychód i rozchód. Wydawanie broni i amunicji z magazynu broni i jej zdawanie podlega rejestracji w ewidencji wydawania - przyjmowania broni i amunicji.

Ustawa o broni i amunicji zawiera również przepisy karne. Odpowiedzialność karną - zgodnie z ustawą - ponosi ten, kto porzuca broń palną lub amunicję, która pozostaje w jego dyspozycji. Taka osoba podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Także ten, kto bez wymaganej rejestracji posiada broń pneumatyczną albo zbywa osobie nieuprawnionej broń pneumatyczną albo miotacz gazu obezwładniającego lub narzędzie albo urządzenie, którego używanie może zagrażać życiu lub zdrowiu, podlega karze aresztu albo grzywny.

Tej samej karze podlega, kto nie dopełnia obowiązku rejestracji broni albo obowiązku zdania broni i amunicji do depozytu, nie dopełnia obowiązku zawiadomienia Policji o utracie lub zbyciu innej osobie broni i amunicji do tej broni, posiadając pozwolenie na broń lub posiadając broń podlegającą rejestracji, która nie wymaga pozwolenia na broń, nie dopełnia obowiązku pisemnego zawiadomienia właściwego organu Policji o zmianie miejsca stałego pobytu w terminie 14 dni od dnia zmiany miejsca stałego pobytu, nosi broń, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu, środka odurzającego lub substancji psychotropowych albo środka zastępczego, przechowuje oraz nosi broń i amunicję w sposób umożliwiający dostęp do nich osób nieuprawnionych, przewozi broń lub amunicję środkami transportu publicznego, nie spełniając warunku prawidłowego zabezpieczenia broni i amunicji, przewozi broń i amunicję w kabinie pasażerskiego statku powietrznego, nie będąc osobą do tego upoważnioną na podstawie odrębnych przepisów, używa w celach szkoleniowych lub sportowych broni zdolnej do rażenia celów na odległość poza strzelnicami, narusza przepisy regulaminu określającego zasady zachowania bezpieczeństwa na strzelnicy.

ZOBACZ TEŻ: Przepisy dotyczące posiadania broni w Polsce

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto