Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pożar traw zagrażał żłobkowi. O podpalenie podejrzewane są dwie nastolatki

red.
Fanpage Świdnica Rynek z Tradycjami
Policja ustaliła kto stoi za pożarem traw na osiedlu Zawiszów. Ogień zagrażał żłobkowi i szkole. Okazuje się, że stoją za tym dwie nastolatki - uczennice szkoły podstawowej, które miały tam palić ognisko.

Zajmie się nimi sąd rodzinny. Nastolatki nie przyznają się do winy.

Wypalanie traw to plaga. A niszczy ono ekosystem, grozi pożarami okolicznych lasów i budynków, zabija ludzi i pożyteczne zwierzęta, zatruwa powietrze i marnotrawi zasoby potrzebne do akcji gaśniczych.
Wypalacze traw są przekonani, że kontrolują sytuację. Najczęściej są w błędzie. Ogień potrafi błyskawicznie wymknąć się spod kontroli i w efekcie spustoszyć pobliskie lasy oraz zabudowania. Zdarza się, że w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia. W płomieniach giną podpalacze, przypadkowe osoby, strażacy - od 2011 roku w takich zdarzeniach w Polsce poniosło śmierć blisko 70 ludzi.

W 2018 roku w całej Polsce doszło do 48 767 pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Stanowi to 33 proc. wszystkich pożarów. Strażacy średnio co 10 minut wyjeżdżali do takich zdarzeń, a straty z nich wynikłe oszacowano na blisko 33 mln zł, Łącznie ilością wody zużytą do gaszenia płonących traw można napełnić prawie 33 baseny olimpijskie.

Pożary traw powodują również spustoszenie dla flory i fauny. Niszczone są miejsca lęgowe wielu gatunków gnieżdżących się na ziemi i w krzewach. W płomieniach lub na skutek podwyższonej temperatury ginie wiele płazów (żaby, ropuchy, jaszczurki) i ssaków (krety ryjówki, jeże, zające, lisy, borsuki, kuny, nornice, badylarki, ryjówki i inne drobne gryzonie). Giną mrówki, które zjadając resztki roślinne i zwierzęce ułatwiają rozkład masy organicznej oraz wzbogacają warstwę próchnicy, „przewietrzają” glebę. Jedna ich kolonia może zniszczyć do 4 milionów szkodliwych owadów rocznie. Podobnymi sprzymierzeńcami w walce ze szkodnikami są biedronki, zjadające mszyce. W płomieniach giną także pszczoły i trzmiele, co powoduje zmniejszenie liczby zapylonych kwiatów, a w konsekwencji obniżenie plonów roślin.

Osoby podpalające trawy muszą liczyć się z konsekwencjami. Są to czyny zabronione, za które grożą surowe sankcje, z pozbawieniem wolności włącznie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swidnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto