Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Po szczęście na Grabowiec

Mariusz Junik
Ołtarz z obrazem św. Anny Samotrzeciej znajduje się bezpośrednio nad źródłem mającym cudowną moc uzdrawiania. Na zdjęciu członkowie Komitetu Odbudowy Kaplicy: Waldemar Kurczyński, Bogdan Jackiewicz, Grzegorz Stanisław oraz Andrzej Świętek.
Ołtarz z obrazem św. Anny Samotrzeciej znajduje się bezpośrednio nad źródłem mającym cudowną moc uzdrawiania. Na zdjęciu członkowie Komitetu Odbudowy Kaplicy: Waldemar Kurczyński, Bogdan Jackiewicz, Grzegorz Stanisław oraz Andrzej Świętek. Damian Milko
Kaplica św. Anny była miejscem pielgrzymek już w XVIII wieku. Jeśli chcesz mieć szczęście w miłości, to musisz siedem razy obiec kaplicę św. Anny z ustami pełnymi wody z Dobrego Źródła. Tak głosi legenda, która już wielokrotnie się sprawdziła.

Cudowną moc źródła bijącego obok kaplicy św. Anny w Sosnówce znano już w średniowieczu, ok. I połowy XII wieku, w czasach pogańskiego kultu. To miejsce zaczęto nazywać Dobrym Źródłem lub Źródłem Miłości. Leży na wysokości 688 m n.p.m. na zachodnim zboczu Grabowca (784 m n.p.m.). Pierwsza wiadomość o jego istnieniu pochodzi z 1220 roku. Woda tryskająca w tym miejscu miała uzdrawiać. Prawdopodobnie z tego powodu książę jaworsko-świdnicki kazał postawić obok kaplicę, która dość szybko stała się celem masowych pielgrzymek. W 1316 roku książę Bolesław Śląski zarządził wypłacanie corocznej dotacji na utrzymanie świątyni. Po zniszczeniu przez husytów kaplica została odbudowana w latach 1426-1432. Później została przebudowana z inicjatywy i za pieniądze hrabiego Hansa Antona. Obecny kształt został nadany w 1718 roku. Projekt budowli jest autorstwa Caspara Jentscha z Jeleniej Góry.

Legenda każe siedem razy

Dobre Źródło stało się bardzo popularne po 1810 roku, kiedy do kaplicy przeniesiono ołtarz z zamkniętej przez pewien czas kaplicy św. Wawrzyńca na Śnieżce. W XVIII i XIX wieku sława tego miejsca była już tak duża, że powstała tam gospoda dla turystów i pielgrzymów. Przebywali w niej także karkonoscy przewodnicy i tragarze lektyk. Stamtąd nosili przyjezdnych (także na szczyt Śnieżki!).

Piękna okolica

Udając się na krótki spacer spod kaplicy św. Anny, natrafimy na najstarszy i najpotężniejszy w Karkonoszach jawor, który ma 4 metry w obwodzie. Nieopodal znajduje się Leśny Zbór, miejsce znane z XVII-wiecznych, tajnych zebrań śląskich protestantów, położone na południe od Grabowca, na zboczu o nazwie Czoło, na wysokości 869 m n.p.m. Stąd roztacza się piękny widok na Kotlinę Jeleniogórską.

Znikające farby

Barokowy ołtarz w kaplicy znajduje się bezpośrednio nad źródłem, jednak woda wypływa na zewnątrz i można jej zaczerpnąć. Po drodze przepływa pod kaplicą i z tego powodu znajdujące się tam obrazy były malowane na miedzianej blasze. Ówcześni fachowcy twierdzili, że wilgoć powodowała zanikanie farb na płóciennych obrazach. Dopiero niedawne badania wykazały, że przyczyną zanikania nie była wilgoć, ale radon – gaz szlachetny znajdujący się w źródlanej wodzie.
Stowarzyszenie Miłośników Sosnówki wraz z Komitetem Odbudowy Kaplicy św. Anny zbierają pieniądze na remont kaplicy. Na razie udało się zrobić drenaż, wykonać nowe poszycie dachu i podłogi oraz izolację murów zabezpieczającą przed grzybem i wilgocią. Teraz planuje się odnowienie ołtarzy bocznych.

Jak dotrzeć

Do kaplicy św. Anny można dojść żółtym szlakiem z Sosnówki Górnej lub szlakiem niebieskim od strony drogi Sosnówka – Karpacz. Tamtędy można również dojechać rowerem.

Matka Maryi
Święta Anna jest patronką matek, kobiet rodzących, wdów, żeglarzy, ubogich oraz szkół chrześcijańskich. Była matką Maryi i babcią Jezusa Chrystusa, jednakże Ewangelie milczą na jej temat. Mówią o niej natomiast pisma apokryficzne, pochodzące z początków chrześcijaństwa. Kult św. Anny rozwijał się bardzo szybko wraz z rozwojem kultu Matki Bożej.
Już w IV-V wieku istniał w Jerozolimie kościółek ku czci św. Joachima i św. Anny. W roku 710 jej ciało zostało przeniesione do Konstantynopola i złożone w kościele wybudowanym ku jej czci przez cesarza Justyniana około 550 r. Stąd zaś w czasie wojen krzyżowych zostało przeniesione do Francji, w pobliże Lyonu. Najstarszy wizerunek św. Anny pochodzi z VIII wieku. Znajduje się w Rzymie w kościele S.M. Antiqua.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto