Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PERGOLA: piękno zaklęte w winoroślach

AG
Pergola
Pergola Paweł Relikowski/Polska Press Grupa
W ramach naszej akcji Ulica.naszemiasto.pl wybieramy Najbardziej romantyczną miejscówkę w mieście. Dziś zapraszamy was do odwiedzenia Pergoli.

Wrocławska Pergola jest jednym z ulubionych miejsc odpoczynku mieszkańców miasta. To tu zakochani wyznają sobie miłość, oświadczają się i planują sesje zdjęciowe po ślubie. Bez wątpienia to wyjątkowa przestrzeń.

- Kiedy pierwszy raz zobaczyłam Pergolę, pomyślałam, że to jedyne miejsce we Wrocławiu, w którym mogę się zakochać. No i stało się – mówi Ania, która do Wrocławia przeprowadziła się na studia.

Pergola większości kojarzy się z aleją ogrodową porośniętą bluszczem. Taki obraz w umysłach utrwaliła historia. Znano ją od średniowiecza, ale na szeroką skalę była wykorzystywana w architekturze modernistycznej oraz po II wojnie światowej. Zazwyczaj stanowiła podporę dla roślin i była nośnikiem dodatkowego oświetlenia.

Wrocławska Pergola została wybudowana na początku XX wieku wokół sztucznego stawu z fontanną. Wraz z Pawilonem Czterech Kopuł umieszczono ją przy północno-wschodniej stronie Hali Stulecia. Całość została zaprojektowana przez Hansa Poelziga, jako dwa rzędy słupów z żelbetonu, które łączy krata. Na niej miała piąć się winorośl.

Hala Stulecia, która zamyka Pergolę od strony południowo-zachodniej, to konstrukcja wzniesiona w latach 1911-1913. Wtedy w jej wnętrzach zorganizowano Wystawę Stulecia, która miała uczcić rocznicę pokonania Napoleona pod Lipskiem. Uroczyste otwarcie hali odbyło się 20 maja 1913 roku. Obecni byli na nim m.in. Fryderyk Wilhelm wraz z małżonką oraz książę Ernst Günther von Schleswig Holstein. Budynek ten uznano za jedno z największych dzieł architektury XX wieku.

Według oficjalnych danych długość Pergoli to 640 metrów. Liczy ona łącznie 750 słupów. Jej centrum stanowi fontanna, której pokazy można zobaczyć między godziną 10, a 22. W weekendy i święta prezentowane są specjalne, tematyczne programy wodno-muzyczne. W ubiegłym roku wśród nich znalazły się spektakle z motywem gier komputerowych.

**

KLIKNIJ TUTAJ, ABY PRZEJŚĆ DO PLEBISCYTU

**

Jak głosować?

Do plebiscytu mogą zostać zgłoszone wszelkie lokale i obiekty znajdujące się w przestrzeni miejskiej. Warunkiem jest, żeby zgłoszone lokalizacje posiadały cechy „romantycznego miejsca w mieście”. Plebiscyt trwa od 13 do 27 sierpnia, a Wasze propozycje przyjmowane są do północy 24 sierpnia. Głosowanie zakończy się 27 sierpnia o godz. 12. Potem komisja konkursowa dokona wyboru z trzech najwyżej ocenionych miejsc i wskaże “Najbardziej romantyczną miejscówkę w mieście”. Głosujecie za pomocą strony internetowej (waga głosu 1) oraz przez Facebooka (waga głosu 5).

**Sprawdź

regulamin

**

Oświadczyny z przygodami. Romantyczny lot balonem zakończył się w oceanie (napisy)

US CBS/x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto