18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Palma wielkanocna: dawniej wierzono, że chroni dom

Arkadiusz Biernat
Palma wykonana w ubiegły roku przez Zofię Kolorz.
Palma wykonana w ubiegły roku przez Zofię Kolorz. Arkadiusz Biernat
Palma wielkanocna: dawniej wykonywano je własnoręcznie. Wierzono w jej magiczne działanie. Jednak jak robiono palmy w regionie rybnicko - wodzisławskim?

Palma wielkanocna: dawniej wierzono, że chroni dom

W niedzielę katolicy w kościołach będą święcić palmy wielkanocne. Dzisiaj do wielu domów palmy trafiają ze sklepów. Jednak wciąż są rodziny, które kultywują piękną tradycję i palmy wykonują własnoręcznie, według zwyczaju rybnicko -wodzisławskiego.

Z czego i jak powinna powstać tradycyjna palma wielkanocna? Z pomocą przychodzi Zofia Kolorz z Radlina, która od wielu lat interesuje się historią i kulturą naszego regionu.

- Tradycyjną palmę wielkanocną wykonywano w sobotę przed Niedzielą Palmową. Wszystko odbywało się według zwyczaju - tłumaczy Zofia Kolorz, która na co dzień pracuje w radlińskiej bibliotece. I tak palma wielkanocna powinna składać się z 12 gałązek bazi (wierzba iwa) i po trzy gałązki: leszczyny, kłokoczki południowej (czyli popularnego w regionie kokocza), kruszyny i derenia. Wybór roślin nie był przypadkowy. Każda z nich miała swoją symbolikę. Długość palmy była odpowiednia do długości przedramienia mężczyzny. Tyle, że mierzono je od łokcia do najdłuższego palca dłoni.

- 12 gałązek oznaczało liczbę apostołów bądź też ilość miesięcy w roku - tłumaczy Zofia Kolorz. Każda z roślin miała swoje zastosowanie w gospodarstwie. I tak z gałązek derenie wykonywano kosze, z leszczyny pochodziły orzechy, a wysuszoną korę kruszyny wykorzystywano w celach leczniczych. Zresztą do teraz w wielu domach stosuje się ją przy problemach żołądkowych.

Ciekawa historia wiąże się także z kokoczem. - Wierzono, że jest to krzew dający szczęście. Dawniej był niemal przy każdym domu. Dziś już ten zwyczaj zanikł. A szkoda, bo z jego nasion robiono różańce (wkładano je zmarłemi do trumny). Sama palma była trzykrotnie przewiązywana w trzech miejscach - wyjaśnia Zofia Kolorz. Dziś kokocz można spotkać m.in. przy Urzędzie Miasta w Radlinie i Szkole Podstawowej nr 1 na Głożynach.

Samą palmę po poświęceniu zabierano do domu, gdzie domownicy jedli wierzbowe pączki. Natomiast ojciec palmą każdego z domowników trzykrotnie klepał po kręgosłupie. To miało zachować ich przed chorobami. Z końcowych elementów gałązek palmy wykonywano także krzyżyki. Wraz z koszyczkiem (i potrawami) w Wielką Sobotę zabierano je do poświęcenia. Wszystko po to, aby w Lany Poniedziałek krzyżyki wbić w ziemię w każdym rogu pola (wierzono, że to ochroni urodzaje).

- Palmy nigdy nie wyrzucano. Umieszczano ją na strychach lub wysokich szafach. Miało to chronić domowników przed burzami i chorobami. Palmę dopiero palono w Środę Popielcową, kiedy to później popiołem posypywano głowy wiernych - słyszymy na koniec od Zofii Kolorz.

Przyjdź podziwiać palmy
W niedzielę w Gorzycach odbędzie się 11. Gminny Przegląd Palm Wielkanocnych. Warto tam się wybrać.
Od wielu lat mieszkańcy gminy są świadkami tradycji, a więc wykonywaniem wysokich na kilka metrów palm wielkanocnych. Wykonują je panie z Kół Gospodyń Wiejskich (z każdego sołectwa). W tym roku przegląd odbędzie się na Osinach. Już o 11.05 jego uczestnicy zbiorą się przy Świetlicy Wiejskiej (ul. 7 kwietnia 2). Następnie o 11.15 barwny korowód przejdzie do kościoła św. Ducha na Osinach, gdzie o godz. 11.30 odprawiona zostanie uroczysta msza św. Po niej (ok. 12.30) zaplanowano prezentację palm w Świetlicy Wiejskiej. Będzie też poczęstunek. Jak się okazuje to nie będzie jedyny akcent wielkanocny tego dnia. W sali Wiejskiego Domu Kultury w Gorzycach (ul. Mikołaja Kopernika 8) oraz na placu przed nim od godz. 9 do 17 trwać będzie VI Kiermasz Wielkanocny (w razie deszczu cała impreza odbędzie się w gmachu WDK). Na miejscu będzie można kupić m.in. artykuły i ozdoby związane ze świętami wielkanocnymi.

ZOBACZ TEŻ: Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco z informacjami!
Znajdźcie nas na Twitterze: @SWD_naszemiasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wodzislawslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto