Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ostatni dzwonek na złożenie wniosków o dofinansowanie eko-projektów

(gaz)
Tylko do 15 marca placówki oświatowo–wychowawcze z całej Polski mogą składać wnioski o dofinansowanie projektów ekologicznych. Inicjatywy o największych walorach edukacyjno-ekologicznych mogą otrzymać nawet 15 tys. złotych

Tylko do 15 marca placówki oświatowo–wychowawcze z całej Polski mogą składać wnioski o dofinansowanie projektów ekologicznych. Inicjatywy o największych walorach edukacyjno-ekologicznych mogą otrzymać nawet 15 tys. złotych. Aby uzyskać wsparcie finansowe należy przygotować projekt promujący wiedzę o drzewach, ich sadzenie i ochronę lub racjonalne korzystanie z wody. Konkurs odbywa się w ramach programu przebiegającego w tym roku pod hasłem „Po stronie natury”, realizowanego przez Żywiec Zdrój przy merytorycznym wsparciu Fundacji Nasza Ziemia i Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.
Dofinansowanie otrzymane w ramach konkursu pozwala na realizację wielu ciekawych inicjatyw ekologicznych, a także aktywizuje działalność lokalnych społeczności. W dotychczasowych edycjach konkursu powstało m.in. arboretum, park dendrologiczny, ścieżka edukacyjna i pierwsza w Polsce szkoła zeroemisyjna. Uczniowie brali udział w wielu wycieczkach do parków narodowych i szkółek leśnych. Przeprowadzono także szereg szkoleń i warsztatów na temat roli drzew w ekosystemie.
Regulamin tegorocznego konkursu grantowego oraz formularz wniosku znajdują się na stronie internetowej www.postronienatury.pl w zakładce „Działajmy razem!”. Szczegółowych informacji na temat konkursu grantowego udziela również Fundacja Nasza Ziemia pod numerem telefonu (22) 622 51 58.

O programie „Po stronie natury”:
„Po stronie natury” to hasło, pod którym w tym roku odbywa się program społeczny zainicjowany w 2009 roku przez Żywiec Zdrój
i wspierany merytorycznie przez Fundację Nasza Ziemia oraz Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Katowicach. W ramach projektu realizowana jest coroczna akcja sadzenia miliona drzew w Beskidach, konkurs grantowy na autorskie projekty z zakresu ochrony i sadzenia drzew, a także poszanowania wody (skierowany do placówek edukacyjnych w całej Polsce). W ubiegłych latach program funkcjonował pod nazwą Moje Silne Drzewo.
Zadaniem programu „Po stronie natury” jest zwrócenie uwagi Polaków na problem ochrony środowiska naturalnego i potrzebę dbania o nie. Kampania skupia się w szczególności
na upowszechnianiu wiedzy o korzystnym wpływie drzew na środowisko, w którym żyjemy, a tym samym – na nasze życie. Celem realizowanych działań jest zwrócenie uwagi na potrzebę sadzenia lasów oraz szacunku do drzew, które produkują potrzebny do życia tlen, pochłaniają odpowiedzialny za zmiany klimatyczne dwutlenek węgla, zmniejszają zanieczyszczenie powietrza, tłumią hałas i mają znaczący wpływ na funkcjonowanie całego ekosystemu. Drzewa mają także duże znaczenie w utrzymywaniu bilansu wodnego danego obszaru. Nabiera to szczególnego znaczenia w przypadku terenów górzystych, gdzie drzewa przyczyniają się do spowalniania zbyt szybkiego spływu dużych mas wody, co może mieć znaczenie w zapobieganiu powodziom.
Żywiec Zdrój już od trzech lat namawia do przyłączenia się do sadzenia drzew w Beskidzie Żywieckim, skąd wywodzi się spółka. Lasy porastające ten obszar narażone są nie tylko na coraz bardziej odczuwalne zjawiska o zasięgu globalnym, takie jak anomalie pogodowe, czy systematyczny wzrost średniorocznych temperatur spowodowany efektem cieplarnianym. Istotnym zagrożeniem dla drzewostanu Beskidu Żywieckiego jest także jego monokulturowość, polegająca na dominacji jednego gatunku drzew – świerka. W ramach programu „Po stronie natury” prowadzone są nasadzenia gatunków drzew, które rosły na tym terenie przed laty – buki, jodły, modrzewie i jawory ze świerkiem jedynie w domieszce. Dzięki temu nie tylko odtwarzana jest pradawna Puszcza Karpacka, ale też zmniejsza się zagrożenie ze strony leśnego szkodnika – kornika drukarza, który atakuje przede wszystkim świerki. Sadząc drzewa tworzymy nie tylko zielony krajobraz – pomagamy dbać o klimat Ziemi oraz przyczyniamy się do zachowania bioróżnorodności.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto