Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Marek Machlański i Marcin Niechciał - koordynatorzy aniołów i diabłów - opowiadają Weronice Skupin o Orszaku Trzech Króli.

Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Wrocławia już po raz trzeci tą samą trasą z Ostrowa Tumskiego na Rynek. Kto może wziąć w nim udział?
Marcin Niechciał - koordynator aniołów Udział wziąć może każdy, ale głównie są to dzieci z niepublicznych szkół podstawowych "Zdrój" i "Iskry" z ul. Dembowskiego oraz z przedszkoli przy tych szkołach.

Wy też bierzecie udział w Orszaku. Jak tu trafiliście?
Marek Machlański - koordynator diabłów Nasze dzieci uczą się w "Iskrach". Wielu rodziców jest aktorami. W zeszłym roku mamy były aniołami. Można powiedzieć, że z roku na rok zainteresowanie jest coraz większe. Dochodzą nowe klasy pierwsze.

ZOBACZ, JAK ORSZAK TRZECH KRÓLI WYGLĄDAŁ W 2012 ROKU

Jesteście przebrani za anioła i diabła, ale Wasze stroje są jeszcze niekompletne. A do Orszaku mało czasu...
Anioł - Zdążymy. Na razie mam białą albę i kamizelkę rycerza. Potrzeba jeszcze skrzydeł i miecza. Anioły będą dzierżyć broń po raz pierwszy - inspiracją do tego były przedstawienia Archanioła Michała.

Diabeł - Mam czapkę z rogami, a każdy diabeł oprócz niej ub-rany będzie w kosmaty czarny strój mający się jednoznacznie kojarzyć z jasełkami. W rękach będziemy mieli kije, czekamy jeszcze na zrobienie kilku par wideł.

Wasze dzieci poszły w ślady ojców i są małymi aniołkami i diabełkami w Orszaku?
Anioł Moje pociechy w wieku 6, 4 i 2 latek w tym roku pójdą jako pastuszkowie i rycerz w orszaku króla z Azji.
Diabeł Syn także będzie rycerzem z Azji. Córki przebiorą się za aniołki lub dwórki.

Jeden Orszak przybędzie z Azji, a pozostałe? Skąd są i co symbolizują?
Anioł: Z Europy i Afryki. Trudno powiedzieć, czy symbolizuje to pochodzenie trzech króli czy też mędrców - przekazy historyczne są różnorakie. Na pewno oznacza to, że każdy człowiek zaproszony jest do Orszaku do pokłonu przed Jezusem.

W Orszaku uczestniczą nawet setki osób. Skąd biorą się wszystkie kostiumy?
Diabeł: Robimy je wspólnymi siłami. Dzieci w przedszkolu i szkole pracują nad nimi na zajęciach, tak jak w poprzednich latach. Niektóre mamy z zawodu są krawcowymi i pomagają, jak się da.

Koordynator diabłów czy aniołów - to brzmi dumnie, ale trochę tajemniczo. Na czym ta praca polega?

Diabeł Wbrew pozorom całą zgraję jednych albo drugich trzeba umieć zebrać i przygotować do ich ról. Dzwonimy do tych, którzy już byli diabłami czy aniołami, ale też werbujemy nowych, bo wiele osób chce się sprawdzić w nowym wcieleniu. Musimy ich nauczyć, jak się zachować i co mówić podczas orszaku.

Orszak więc nie tylko przechodzi przez Wrocław, ale także gra. Jaką rolę mają aniołowie i diabły?
Anioł Idąc, oznajmiamy zebranym o celu Orszaku, zachęcamy ich do trudu wędrówki i przekonujemy, że wysiłek nie pójdzie na marne. Spotkają się w końcu z nowo narodzonym Jezusem.

Diabeł A my mamy na celu, by aniołom w tym przeszkodzić. Zniechęcamy osoby, które przyszły zobaczyć Orszak, namawiamy ich, by odeszli. Kusimy ich, że całe wydarzenie mogą zobaczyć w telewizji, że lepiej iść na piwo do baru, na zakupy, albo po prostu do domu. Zwracamy uwagę, że wieje lub pada, że jest chłodno i panuje duży ścisk. Tym samym odwracamy ich uwagę od tego, co jest głównym celem orszaku. Rzucamy takie przekorne hasła na głos i staramy się zagłuszyć to, co mówią anioły. Oczywiście chcielibyśmy mieć jak największą frekwencję. Wszystko to tylko gra aktorska.
Diabły i anioły mają więc zupełnie inne interesy, aż w końcu na pl. Dominikańskim dochodzi do walki.

Anioł Tak jak wspomnieliśmy, w tym roku anioły to nie tylko panie, ale i panowie. Wyposażeni w miecze będziemy przypominać Archanioła Michała i powalczymy z diabłami ciężkim orężem. Anioły to też wojownicy, choć ubrani w białe szaty symbolizujące walkę o wyższe ideały. W ubiegłym roku mamy jako broni używały... konfetti i obsypywały nim diabły. W tej scenie więcej będzie gestów niż słów. Ma ona na celu utrwalenie w widzach obrazu walki między dobrem i złem.

Scenariusz, stroje, organizacja. Ile trwa przygotowanie Orszaku Trzech Króli?
Diabeł Zaczynamy myśleć o wszystkim już rok wcześniej, ale intensywne przygotowania zabierają całe dwa tygodnie przed Orszakiem. W szczególności należy dorobić stroje, bo choć sporą ich część już mamy, ciągle dochodzą chętni. Całość przedsięwzięcia nadzoruje Daniel Sokołowski.

W ubiegłych latach Trzej Królowie jechali w orszaku na wielbłądach. Ale teraz to niestety niemożliwe...
Anioł Jak donoszą pracownicy zoo, obie wielbłądzice przyzwyczajone do siodła są ciężarne. Dwa pozostałe wielbłądy nie nadają się do jazdy. Dlatego Trzej Królowie pojadą na koniach. Będą to strażnicy miejscy, a zwierzęta stanowią ich własność.

Po co nam ten cały Orszak? Nie wiadomo nawet, czy królowie, czy też mędrcy ze Wschodu istnieli...
Diabeł To zachęcenie do wspólnego kolędowania. Jak głosi hasło tegorocznego Orszaku: "Lepiej śpiewać kolędy niż ich słuchać i lepiej robić to razem niż samotnie".

Anioł Myślę, że najlepszą odpowiedzią będzie to, co na jednym z poprzednich Orszaków, w którym grałem Heroda, powiedziała mi pewna pani. Staruszka wzruszyła się, bo jako mała dziewczynka brała udział w podobnych orszakach ulicznych. Ta tradycja przez wojnę zanikła. Podziękowała, że przypomnieliśmy jej dawne czasy.

Rozmawiała Weronika Skupin

W TYM ROKU ORSZAK ZACZNIE SIĘ 6 STYCZNIA, O GODZINIE 11.30 NA OSTROWIE TUMSKIM. Wcześniej, o 10.00, w Katedrze Wrocławskiej abp. Marian Gołębiewski będzie przewodniczył Mszy św. w Dniu Objawienia Pańskiego.

TRASA ORSZAKU: ul. Piaskowa, św. Katarzyny, ul. Oławska, Rynek.

W Rynku przy dźwiękach radosnych kolęd i pastorałek Trzej Królowie i ich orszaki pokłonią się Świętej Rodzinie.

Po drodze organizatorzy zaplanowali wizytę na Dworze Heroda i walkę aniołów z diabłami. Każdy kto przyjdzie na Orszak otrzyma śpiewnik i koronę.


ZOBACZ, JAK ORSZAK TRZECH KRÓLI WYGLĄDAŁ W 2012 ROKU

Komentarze (3)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Piotr z Wrocławia (gość)

Najważniejsza była radość ze wspólnej drogi, śpiewu kolęd, oddania pokłonu Świętej Rodzinie. Było wspaniale, Wrocławianie są impregnowani na niepogodę. Organizatorzy naliczyli 5 tysięcy osób! Pozdrawiamy serdecznie i zapraszamy za rok!