Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opłata targowa w Warszawie. Miasto rezygnuje z poboru

baw
Opłata targowa w Warszawie
Opłata targowa w Warszawie R.Motyl/UM Warszawa
Miasto Stołeczne Warszawa rezygnuje z poboru opłaty targowej. Dzięki zmianom w przepisach prawa, wprowadzonym przy współpracy przedstawicieli miasta, wsparcie otrzymają kupcy sprzedjący na stołęcznych targowiskach.

Jeśli jesteś zainteresowany patronatem naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]
Jeśli chciałbyś zrobić projekt niestandardowy z naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]

Opłata targowa w Warszawie

– Zależy nam na utrzymaniu i rozwoju handlu targowiskowego jako formy działalności rodzimej czy lokalnej. Targowiska to nie tylko miejsca handlu, ale też spotkań mieszkańców. Mają dużą rolę prospołeczną i proprzedsiębiorczą. Dlatego mam nadzieję, że zniesienie opłaty targowej będzie mieć wpływ na aktywizację tej formy działalności – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.

– Opłata targowa była w odczuciu kupców dodatkowym obciążeniem finansowym. Zniesienie jej pozwoli tej ogromnej rzeszy przedsiębiorców poczuć się podmiotowo oraz uzyskać dodatkowe parę złotych przy tak trudnym rynku sprzedaży. Dla nas szczególnie ważne jest to, że pani Prezydent jako jedyna dotrzymała danego słowa – mówi Bożenna Kolba, Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kupców i Drobnej Wytwórczości.

Zobacz także: 9 najlepszych bazarów i targów w Warszawie. Sprawdź, gdzie możesz się zaopatrzyć

Opłata targowa pobierana jest od wszystkich osób dokonujących sprzedaży na targowiskach znajdujących się poza budynkami. Z badań przeprowadzonych w 2014 r. wynika, że mieszkańcy Warszawy chętnie robią zakupy na lokalnych bazarach oraz widzą potrzebę rozwoju takiej właśnie swoistej sieci handlowej - aż 71% badanych stwierdziło, że robi zakupy na targowiskach jednodniowych, a 85% chętnie skorzystałoby w przyszłości z takiej formy zakupów.

Zniesienie opłaty targowej umożliwia uchwalona przez Sejm RP ustawa z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r. poz. 1045), zakładającej fakultatywność wprowadzenia opłaty targowej, która wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2016 r. Nowelizacja ustawy w zakresie podatków i opłat lokalnych wprowadza możliwość wyboru przez gminy poboru lub rezygnacji z wprowadzenia opłat lokalnych, m.in. opłaty targowej. Należy podkreślić, że wpływy z tych opłat nie są brane pod uwagę przy wyliczaniu kwot subwencji ogólnej dla gmin.

Zobacz także: Bazary w Warszawie 60 lat temu [ZDJĘCIA]

Miasto Stołeczne Warszawa zamierza zrezygnować z poboru opłaty targowej od pierwszego dnia obowiązywania ww. ustawy, tj. od 1 stycznia 2016 r. Projekt uchwały uchylającej uchwałę Nr LII/1600/2009 Rady Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 16 kwietnia 2009 r. w sprawie zasad ustalania i poboru oraz terminów płatności i wysokości stawek opłaty targowej, przedstawiony zostanie Radzie m.st. Warszawy w IV kwartale br.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto