Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oleśnica: Policja prosi młodych ludzi o pomoc

IP
W ostatnim dniach w naszym regionie uaktywnili się oszuści podający się za funkcjonariuszy CBŚP, usiłując wyłudzić pieniądze od starszych i samotnych osób. Preteksty jakie wykorzystują bywają bardzo różne, a ich pomysłowość nie zna granic. Oszuści w swoim działaniu wykorzystując manipulację i perswazję prowadzą rozmowę w bardzo wiarygodny sposób. Rozmówca nie podejrzewa, że może rozmawiać z oszustem. Jedna z Oleśniczanek nie dała się nabrać i powiadomiła o sytuacji policję. Niestety w drugim przypadku kobieta wpłaciła pieniądze na konto przekazując je oszustom.

Część starszych osób nie daje się nabierać i powiadamia o sytuacji policję. Niestety, niektórzy wypłacają pieniądze i przekazują je oszustom lub wpłacają na wskazane konta bankowe.

Policja ponownie apeluje – bądźmy ostrożni, gdy zadzwoni telefon i rozmówca poprosi o pilną gotówkę. Nie przekazujmy żadnych pieniędzy osobom, które podają się za członków rodziny czy policjantów lub funkcjonariuszy CBŚP, bądź jeśli proszą o przekazanie pieniędzy osobie pośredniczącej.

Każda z prób oszustwa wygląda podobnie. Oszust kontaktuje się telefonicznie ze starszymi mieszkańcami i podając się za policjanta czy funkcjonariusza CBŚP twierdzi, że prowadzi sprawę oszustów kradnących pieniądze z bankowych kont. Próbuje w ten sposób przekonać rozmówców do przekazania mu dostępu do konta bądź przelania pieniędzy na wskazane przez niego konto. Część osób nie wierzy oszustowi, rozłącza się i powiadomiła o zdarzeniu Policję. Niektórzy dają się nabrać i przekazują, często całe swoje oszczędności, przestępcom.

Policja zwraca się z apelem, zwłaszcza do osób młodych o informowanie rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą próbować wykorzystać ich życzliwość oraz o powiedzenie jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy.

UWAGA!

Oszuści często posługują się książkami telefonicznymi, z których wybierają osoby o imionach często charakterystycznych dla osób starszych, następnie dzwonią na wybrany numer telefonu. Rozmowa prowadzona jest w taki sposób, aby oszukiwana osoba uwierzyła, że rozmawia z prawdziwym funkcjonariuszem.

Dla wywarcia większego wrażenia oszuści coraz częściej podszywają się też za urzędnika lub przedstawiciela danej organizacji bądź instytucji. Wmawiają również starszym osobom, że są funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego lub policjantami, a pieniądze są potrzebne na „wykupienie z problemów” członka ich rodziny lub prowadzą sprawę oszustw i wyłudzania pieniędzy.

W rozmowie oszuści zawsze proszą o dyskrecję.

Po wyrażeniu zgody na przekazanie pieniędzy, zgłasza się po nią ktoś inny, zapowiedziany przez oszusta, jako osoba godna zaufania, która w imieniu rzekomego stróża prawa odbiera pieniądze. Często oszuści umawiają się na spotkanie przed bankiem, aby szybko zabrać gotówkę. Czasem proszą o pozostawienie pieniędzy we wskazanym przez siebie miejscu, np. w koszu na śmieci. W ten sposób oszuści wyłudzają pieniądze w kwocie od kilku tysięcy do nawet kilkuset tysięcy złotych. Pokrzywdzeni często tracą oszczędności całego życia

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto