Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ogród Ossolineum: cisza w środku miasta

Zuza Gunia-Magin
Ogrody i dziedziniec Ossolineum to idealne miejsce dla zakochanych
Ogrody i dziedziniec Ossolineum to idealne miejsce dla zakochanych archiwum Polska Press Grupy/Paweł Relikowski
W ramach naszej akcji Ulica.naszemiasto.pl wybieramy Najbardziej romantyczną miejscówkę w mieście. Dziś zapraszamy was do odwiedzenia ogrodów Ossolineum.

Ogród i dziedziniec przy Ossolineum to niezwykłe miejsca znajdujące się w samym centrum miasta. Swoim urokiem przyciągają one turystów i mieszkańców Wrocławia.

Ogród jest zlokalizowany między Ossolineum, a kościołem św. Macieja. Został on założony w 1697 roku przez Michała Fibigera, który był mistrzem Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą. Urokliwy zakątek odnowiono w 2007 roku według projektu Anny Morasiewicz. W cieniu żywopłotów ukryte są ławeczki, a na środku znajduje się pomnik śląskiego poety Angelusa Silesiusa (Johannes Schefler). W ogrodzie znajduje się jeszcze jeden pomnik. To blok piaskowca zwieńczony figurą Chrystusa Zmartwychwstałego. Jego autorem jest Theodor von Gosen. Dzieło powstało, aby upamiętnić uczniów i nauczycieli Gimnazjum Świętego Macieja, którzy zginęli w czasie I wojny światowej. Ogród tworzą przystrzyżone żywopłoty oraz zdobienia marmurowe i ceglane. Całość utrzymana jest w barokowym stylu. Kojące dźwięki wody w fontannie zapewniają doskonałe tło do rozmów.

- Studiuję historię sztuki, dla mnie to miejsce jest doskonałe do nauki, odpoczynku, chwili wytchnienia, ale też szukania inspiracji. Tyle piękna w jednym miejscu to wręcz niespotykane – komentuje Paweł, student II roku.

Ogród Ossolineum jest zamykany na noc. Przez ażurową bramę, która znajduje się od strony ulicy Szewskiej, można wtedy podejrzeć piękną iluminację. Warto również przejść kawałek dalej przez Zaułek Ossolińskich, gdzie znajduje się kolejny wrocławski krasnal Ossolinek. Mały gnom usadowił się ze swoimi książkami tuż przy wejściu do budynku. Polecamy zajrzeć też na dziedziniec Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, gdzie można odpocząć w cieniu ponad stuletniego kasztanowca.

**

KLIKNIJ TUTAJ, ABY PRZEJŚĆ DO PLEBISCYTU

**

Jak głosować?

Do plebiscytu mogą zostać zgłoszone wszelkie lokale i obiekty znajdujące się w przestrzeni miejskiej. Warunkiem jest, żeby zgłoszone lokalizacje posiadały cechy „romantycznego miejsca w mieście”. Plebiscyt trwa od 13 do 27 sierpnia, a Wasze propozycje przyjmowane są do północy 24 sierpnia. Głosowanie zakończy się 27 sierpnia o godz. 12. Potem komisja konkursowa dokona wyboru z trzech najwyżej ocenionych miejsc i wskaże “Najbardziej romantyczną miejscówkę w mieście”. Głosujecie za pomocą strony internetowej (waga głosu 1) oraz przez Facebooka (waga głosu 5).

**Sprawdź

regulamin

**

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto