Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odkrywamy Dolny Śląsk: Legnica i okolice

Urszula Romaniuk
Święto muzyki i tańca, czyli Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny "Świat pod Kyczerą"
Święto muzyki i tańca, czyli Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny "Świat pod Kyczerą" Piotr Krzyżanowski
Dziś zapraszamy do Legnicy i okolic, gdzie organizowane są imprezy znane w kraju i poza jego granicami.

Wszystko o Wielkim Odkrywaniu Dolnego Śląska

W Legnicy jest wiele zabytków i ciekawych miejsc, ale na pewno warto zajrzeć do Mauzoleum Piastów w kościele św. Jana, gdzie spoczywają ostatni książęta legnicko-brzescy, a jednocześnie ostatni Piastowiczowie. Uwagę przykuwa barokowy wystrój z lat 1677-79. W 1675 roku zmarł ostatni książę legnicko-brzeski Jerzy Wilhelm, mając zaledwie 15 lat. I na nim wygasła panująca w Polsce i na Śląsku dynastia Piastów. Jego matka, księżna Ludwika Anhalcka, ufundowała kaplicę, którą wkomponowano w mury średniowiecznego kościoła św. Jana.

Ze wspomnieniem Piastów wiąże się wielka impreza sportowa - wyścig kolarski Szlakiem Grodów Piastowskich, rozgrywany w kwietniu od 1966 roku. Wtedy to postanowiono uczcić Tysiąclecie Państwa Polskiego. I wybór padł na Legnicę. Na trasie wyścigu są jeszcze Jawor, Lubin, Polkowice oraz Świdnica i Dzierżoniów. Od kilku lat na starcie stają też ekipy zagraniczne, m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii, Holandii, Niemiec, Węgier, Ukrainy, Rosji i Czech.

"Świat pod Kyczerą" to kolejna, tym razem artystyczna, duża impreza, na którą warto przyjechać w lipcu do Legnicy. Jest to jeden z największych festiwali folklorystycznych w Europie. Niezwykłe święto muzyki i tańca przyciągające tysiące ludzi. W tym roku wystąpiły m.in. zespoły z Rosji, Iraku i Meksyku. Do niezapomnianych należało z pewnością spotkanie z Papuasami z Indonezji. Były także: parady, koncert muzyki cerkiewnej, warsztaty artystyczne, wystawy oraz wydawnictwa poświęcone historii i kulturze Łemków.

A będąc w Legnicy, po takiej uczcie duchowej, koniecznie trzeba zajrzeć do Księginic, koło Lubina, na Festiwal Kapusty i Pieroga. Koła Gospodyń Wiejskich kuszą potrawami, a bigosu można się najeść do syta. Dlaczego właśnie kapusta i pierogi? Bez szczególnego powodu. Równie dobrze mógłby to być ziemniak albo ogórek. Chodziło o coś, co będzie kojarzyć się z tą imprezą. A kapusta i pierogi goszczą na stołach mieszkańców.

Atrakcje Legnicy i okolic są jednymi ze 152 propozycji, zgłoszonych do konkursu organizowanego pod patronatem marszałka województwa dolnośląskiego. Wszystkie zgłoszenia biorą udział w drugim etapie plebiscytu "Wielkie Odkrywanie Dolnego Śląska", który potrwa do 5 września. Razem z Dolnoślązakami wybierzemy to, co decyduje o atrakcyjności regionu. Czytelnicy na drukowanych u nas kuponach i przez esemesy zagłosują na największe atrakcje w 6 kategoriach: miejscowość/gmina, atrakcja turystyczna, wydarzenie, baza noclegowa, baza gastronomiczna, agroturystyka.

Zwycięzcy z pierwszych trzech kategorii wezmą udział w plebiscycie "Wielkie Odkrywanie Polski" pod patronatem Polskiej Organizacji Turystycznej.

SPRAWDŹ, NA KOGO MOŻESZ ZAGŁOSOWAĆ

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto