Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowoczesny sprzęt medyczny leczy mieszkańców Polkowic

Ewa Chojna
Nowoczesny sprzęt medyczny leczy mieszkańców Polkowic
Nowoczesny sprzęt medyczny leczy mieszkańców Polkowic PCUZ
Już teraz, pacjenci Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych będą mogli korzystać z nowoczesnego aparatu RTG. Aparat wraz z oprogramowaniem oraz dostosowaniem pomieszczeń do jego użytkowania kosztował przychodnię 850 tys. zł.

Nowe urządzenie wykonuje większą liczbę zdjęć w lepszej jakości w porównaniu z działającym do tej pory w PCUZ cyfrowym aparatem RTG.

- Najnowszej generacji aparat spełnia najwyższe medyczne wymagania i nasi pacjenci zyskali dostęp do diagnostyki na bardzo dobrym poziomie. Zintegrowanie urządzenia z oprogramowaniem w gabinetach lekarskich, pozwala na natychmiastowy wgląd w prześwietlenie i szybką diagnozę - informuje Mariola Kośmider, dyrektor PCUZ.

Nowy rentgen ma najwyższe parametry techniczne. Wykonuje zdjęcia przy minimalnej dawce promieniowania samodzielnie dobierając ją do wagi pacjenta. - Aparat jest wyposażony w generator wysokiej częstotliwości, nowoczesne oprzyrządowanie medyczne, bezprzewodowe detektory cyfrowe pozwalające na w pełni cyfrową analizę danych czy generowanie baz oraz integrację z lekarskimi stacjami przeglądowymi. Oznacza to, że niemal natychmiast po wykonaniu zdjęcia jest ono dostępne na ekranie komputera lekarza. Na życzenie pacjenta może on również otrzymać wynik prześwietlenia na płycie - wyjaśnia Roman Pawecki, lekarz, specjalista radiolog - kierownik pracowni diagnostyki obrazowej.

Szybki wgląd w zdjęcie ma ogromne znaczenie w diagnostyce urazowej przy złamaniach czy zwichnięciach. Wraz z uruchomieniem nowego aparatu RTG lekarze Centrum otrzymali również nowe konsole o wartości 20 tys. zł każda. Dzięki nim, jakość obrazu RTG na ekranie komputera jest tożsama z tym, co faktycznie dzieje się w organizmie pacjenta.

- Kupiliśmy ten nowy aparat, ponieważ zależy nam aby nasi pacjenci byli diagnozowani najwyższej jakości wykorzystującym innowacyjne technologie. Niestety NFZ nie kontraktuje osobno diagnostyki RTG, jej koszt jest wpisany w konsultacje lekarzy specjalistów i lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej bez względu na to, na jakim sprzęcie jest ona wykonywana, a szkoda, gdyż u nas w Polkowicach aparaty są super nowoczesne i przede wszystkim przyjazne dla zdrowia pacjentów - dodaje Mariola Kośmider.

Miesięcznie w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych wykonywanych jest niemal 2500 zdjęć struktur kostno-stawowo-mięśniowych oraz w ramach diagnostyki stomatologicznej. Działające obecnie dwa aparaty RTG oraz jeden do zdjęć stomatologicznych umożliwiają diagnostykę różnych struktur jednocześnie, dzięki czemu pacjenci nie przyjmują nadmiernych dawek promieniowania rentgenowskiego.

Dzięki nowemu urządzeniu jednorazowa dawka promieniowa, jaką przyjmie pacjent będzie niższa od obecnej o około 30 procent.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na polkowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto