Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nietypowe lekcje profilaktyczne uczniów międzyborskiej Badurówki

Beata Hadas-Haustein
Beata Hadas-Haustein
W roku szkolnym 2018-2019 w Szkole Podstawowej im. Jerzego Badury w Międzyborzu realizowany jest projekt wychowawczo-profilaktyczny „Przyszłość zaczyna się dziś, nie jutro. Od Ciebie zależy, jaka ona będzie”.

Projekt ma na celu uświadomić uczniom, jak wiele zależy od nich samych, od ich zaangażowania, chęci samokształcenia, właściwych wyborów życiowych – informuje nauczycielka Małgorzata Zielińska. – Obejmuje działania profilaktyczne, przeciwdziałanie agresji i nałogom, zajęcia wychowawcze oraz spotkania z ciekawymi ludźmi.

Przykładem niezwykłej lekcji wychowawczej, zrealizowanej w ramach projektu, były zajęcia w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu. 16 listopada 2018 r. uczniowie klas siódmych uczestniczyli w rozprawie sądowej, dotyczącej przestępstwa na tle narodowościowym.

W gmachu sądu uczestników wycieczki przywitała pani Joanna Podwin, rzecznik prasowy SO we Wrocławiu, która wprowadziła uczniów w świat przepisów, opowiadając, jak należy zachować się w sądzie i przestrzegając, jakie są konsekwencje niewłaściwych zachowań.

Podczas rozprawy uczniowie przekonali się, że czynnikiem, który często leży u podstaw przestępstwa, jest alkohol. Uważnie przysłuchując się zeznaniom świadków i oskarżonego, mogli się również przekonać, że na pozór łatwe sprawy, po głębszej analizie stają się bardzo skomplikowane. Sędzia prowadzący sprawę, pan Zbigniew Moska, pochwalił uczniów za właściwe zachowanie. Przypomniał także o zasadzie jawności i dostępu społeczeństwa do wiedzy nt. sprawowania wymiaru sprawiedliwości.

Po rozprawie o tajnikach swojej pracy opowiedział sędzia Paweł Pomianowski. Uczniowie mogli uzyskać odpowiedzi na pytania dotyczące organizacji i funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości oraz specyfiki procesu karnego. Opowieści o realnych ludziach, ich losach oraz prawnych konsekwencjach czynów zabronionych wywarły duże wrażenie na siódmoklasistach. Atrakcją było także zwiedzenie gmachu sądu.

Po wymagających skupienia zajęciach w sądzie, uczniowie mogli odprężyć się w Muzeum Gier i Komputerów Minionej Epoki. Wszyscy uczestnicy stwierdzili, że dawne gry, zarówno komputerowe jak i ponadczasowe gry planszowe, czy znane piłkarzyki to okazja do wspólnej zabawy i śmiechu. Praktyczne zajęcia wychowawcze to najlepsza forma profilaktyki i siódmoklasiści zapamiętają je na całe życie. Alkohol, narkotyki i dopalacze to podłoże zachowań agresywnych, które mogą zmienić na zawsze życie młodego człowieka. Opiekę nad uczniami podczas wycieczki sprawowały nauczycielki: Julia Firuta, Anna Krajka oraz Małgorzata Zielińska.

Artykuł przygotowany we współpracy z Małgorzatą Zielińską, dziękuję

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto