Najdziwniejsze dyscypliny na World Games

LM
Piotr Krzyżanowski
Aż w 37 dyscyplinach będa rywalizować sportowcy na World Games, które Wrocław zorganizuje w 2017 roku. Sumo, sqash, bieg na orientacje czy wspinaczka znane są wszystkim. Niektóre sporty, które będziemy mogli oglądać są jednak dużo bardziej egzotyczne. Przedstawiamy najciekawsze z nich.

ULTIMATE | POLO W KAJAKACH | PLAŻOWA PIŁKA RĘCZNA | WAKEBOARD | PENTAQUE | FISTBALL | KORFBALL

ULTIMATE
Dyscyplina sportu w której używa się powszechnie znanego frisbee o różnej ciężkości i rozmiarze. Istnieje wiele odmian tej dyscypliny , jednak najbardziej znaną i widowiskową jest Ultimate. Jest to gra zespołowa łącząca elementy koszykówki, piłki nożnej, piłki ręcznej i rugby. W rozgrywce uczestniczą dwie siedemnastoosobowe drużyny. Na obu końcach boiska znajdują się strefy punktowe, w których zawodnicy próbują zdobyć jak największa ilość punktów. Zabronione jest bieganie z frisbee. W rozgrywkach nie uczestniczą sędziowie, a kwestie sporne rozwiązywane są w myśl zasady fair play.

POLO W KAJAKACH
Gra zespołowa w której uczestniczą dwie pięcioosobowe drużyny. Zawodnicy poruszają się na krótkich i zwrotnych kajakach, starając się umieścić piłkę w bramce przeciwnika. Dolna krawędź bramki zawieszona jest na wysokości 2 metrów nad wodą. Piłkę można rzucać rękami lub odbijać specjalnym do tego celu wiosłem. W “kajak polo” nie ma stałego bramkarza. Jego funkcje pełni gracz znajdujący się najbliżej bramki.

PLAŻOWA PIŁKA RĘCZNA
Odmiana piłki ręcznej rozgrywana na piasku. Drużyna składa się z trzech zawodników i bramkarza. Mecz trwa dwie połowy po 10 minut każda. Piłkę można trzymać w ręku nie dłużej niż 3 sekundy. W trakcie meczu zdobywa się bramki z których zwykła bramka to 1 punkt, a widowiskowa bramka to 2 punkty.

WAKEBOARD
Dyscyplina sportowa polegająca na jeździe na powierzchni wody na specjalnej desce wakeboardingowej trzymając się liny zaczepionej do łodzi lub na wyciągu. Wakeboarding powstał z połączenia nart wodnych, snowboardingu i surfingu.

PENTAQUE (BULE)
Rozgrywka odbywa się na pozbawionym trawy placu i polega na rzucaniu z wytyczonego okręgu bulami (kule z metalu lub tworzywa) w kierunku małej drewnianej kulki. Celem gry jest umieszczenie buli jak najbliżej kulki, lub wybicie buli przeciwnika z punktowanego obszaru. Wyróżniamy dwa rodzaje gry: Pétanque, gdzie bule są małe o średnicy 8 cm i Lyonnaise, o średnicy 9 – 11 cm.

FISTBALL
Gra zespołowa w której biorą udział dwie pięcioosobowe drużyny. Piłkę można odbijać pięścią lub otwartą dłonią i może się ona odbić od powierzchni boiska tylko raz. Przebija się ją przez wąską biało-czerwoną siatkę. Jeżeli piłka odbije się kilka razy od boiska, lub wypadnie poza jego obszar, punkt zdobywa drużyna przeciwna.

KORFBALL
Dyscyplina sportowa wywodząca się z koszykówki. Drużyna składa się z czterech kobiet i czterech mężczyzn, którzy mają za zadanie zdobyć punkty poprzez wrzucanie piłki do kosza bez tablicy, zawieszonego na wysokości 3,5m. Podczas gry nie wolno grać przeciwko osobie płci przeciwnej. Zabronione jest kozłowanie, przemieszczanie się z piłką i bezpośrednie podawanie z rąk do rąk. Mecz trwa 60 minut (dwie połowy po 30 minut).