Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nad Brzegiem Odry

Ola Zaród
  Chociaż Brzeg nie znajduje się obecnie w granicach województwa dolnośląskiego, historycznie i kulturowo zawsze był mocno związany z Wrocławiem, od którego dzieli go tylko 50 km.





 
Chociaż Brzeg nie znajduje się obecnie w granicach województwa dolnośląskiego, historycznie i kulturowo zawsze był mocno związany z Wrocławiem, od którego dzieli go tylko 50 km. To właśnie wrocławski książę Henryk III Biały nadał mu w 1248 roku prawa miejskie, co zapoczątkowało szybki rozwój osady i przekształcenie jej w ważny ośrodek handlu i rzemiosła. Wycieczka do Brzegu zajmie nam niecały dzień. Pociąg jedzie nieco ponad pół godziny, a dojazd samochodem jest łatwy i równie szybki.

Aż do 1675 roku Brzegiem rządzili Piastowie. Na brzegu Odry wznieśli zamek, który na długie lata stał się ich siedzibą. Jest to chyba najcenniejszy i najlepiej znany zabytek miasta. Najciekawszym fragmentem budowli jest fasada budynku bramnego, ozdobiona renesansowymi popiersiami 24 Piastów, którzy władali Polską i Śląskiem. Poniżej można zobaczyć posągi księcia Jerzego II, który przebudował gotycką warownię na wspaniałą renesansową rezydencję, i jego żony, Barbary. Zwiedzając piękny dziedziniec warto poszukać pomnika ulubionego psa księcia. Na widok swojego pana, wracającego do domu, pies zeskoczył z wysokiego krużganku i zabił się. Wnętrza zamku zajmuje Muzeum Piastów Śląskich. Wśród eksponatów znajduje się wiele elementów wyposażenia wrocławskich kościołów, m. in. cenne gotyckie ołtarze i figury świętych.

Tuż obok zamku wzniesiono barokowy kościół Podwyższenia Krzyża Świętego. Jego wnętrze pokrywają wysokiej klasy tzw. perspektywiczne freski iluzjonistyczne, czyli obrazy ścienne, udające prawdziwe detale architektoniczne: mamy więc nieistniejace okna, kolumny, które w rzeczywistości są całkowicie płaskie itp. Artysta namalował nawet wpadające przez południowe okna snopy światła. Przyjrzyjmy się bogato zdobionemu, wielkiemu ołtarzowi. On także jest tylko malowidłem!

Pozostałe dwa kościoły są gotyckie. Pierwszy z nich, pod wezwaniem Świętego Mikołaja, był niegdyś bardzo bogato wyposażony, ale po zniszczeniach z okresu II wojny światowej nigdy nie wrócił do stanu dawnej świetności. Drugi to dawna świątynia franciszkanów. Już od XVI wieku pełniła funkcję najpierw arsenału, a potem magazynu. Obecnie jest zrujnowana – powódź z 1997 roku osłabiła fundamenty i spowodowała zawalenie się wieży oraz sklepienia części nawy. Przez powstałą wyrwę w murze, widać ślady licznych przebudów (na przykład dodatkowe stropy, dzielące budowle na kilka pięter).

Listę najciekawszych zabytków miasta zamyka renesansowy ratusz, który podobnie jak zamek, ozdobiono arkadową loggią. Wewnątrz można obejrzeć Salę Stropową, która nazwano ze względu na siedemnastowieczny strop z drewna modrzewiowego oraz Salę Rajców. Jej sklepienie zdobi z kolei barokowy plafon.

Tuż pod miastem, w kierunku Oławy leży wieś Brzezina. Tu znajduje się jeden z najciekawszych zabytków Ziemi Brzeskiej: ogromna granitowa tablica, mająca ponad 5 metrów wysokości i 3,5 metra szerokości, niezwykle cienka i płaska. Wyryto na niej wspaniałego śląskiego orła oraz dwie inskrypcje. Pierwsza z nich , po niemiecku, głosi: „W roku 1584 Jego Książęca Mość Jaśnie Wielmożny Książę i Pan, Jerzy, drugi tego imienia, książę na Śląsku, Legnicy i Brzegu, tę drogę rozpoczął brukować i ukończył w 15... ”. Poniżej łacińska sentencja głosi: „Inni budują dla nas, my dla potomności, wszystkim nam Chrystus drogę do nieba wymości.” Brukowany przez wspomnianego już Jerzego II trakt, miał najprawdopodobniej prowadzić aż do Wrocławia, jednak śmierć księcia spowodowała przerwanie prac – stąd wykropkowana data na płycie. Mimo, że od tego czasu minęło już ponad 400lat, droga nadal jest utwardzona jedynie do miejscowości Lipki koło Oławy.



Warto wiedzieć:

  • Dojazd do Brzegu jest prosty – autem albo pociągiem – w stronę Opola.
  • Muzeum w Zamku czynne jest codziennie oprócz poniedziałków, a bilet kosztuje 4 zł normalny i 2 zł ulgowy
  • Będąc w Brzegu warto znaleźć czas na wizytę w nowoczesnej krytej pływalni
  • emisja bez ograniczeń wiekowych
    Wideo

    Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!

    Polecane oferty

    Materiały promocyjne partnera
    Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto